Češi ve wehrmachtu

Česká historiografie dlouho zcela opomíjela či dokonce zamlčovala fakt, že tisíce českých mužů musely za 2. světové války proti své vůli nedobrovolně sloužit v německé armádě. Přelomovou prací na tomto poli se stala kniha známého autora literatury faktu Františka Emmerta Češi ve wehrmachtu, která poprvé vyšla v roce 2005 a okamžitě se stala bestsellerem. Mladá fronta nyní přináší již třetí, revidované a rozšířené vydání. Další generace čtenářů se tak může seznámit se strhujícími příběhy Čechů, kteří svoji národnost nikdy nezapřeli a nesympatizovali s nacismem – a přesto museli za 2. světové války nastoupit službu v německé branné moci. Měli totiž tu smůlu, že se narodili na Hlučínsku nebo na Těšínsku, tedy ve dvou specifických regionech ve Slezsku, a okupační úřady je v duchu nacistické ideologie považovaly „papírově“ za Němce. Tito muži prožívali osudy běžných německých vojáků v letech 1939–1945: tvrdý výcvik, účast v boji, válečné útrapy, strach z protivníka, zajetí. Jen některým z nich se později podařilo dezertovat k československé zahraniční armádě. Tisíce Čechů v uniformách wehrmachtu padly nebo se nevrátily ze zajetí, zejména sovětského. Většinu z přeživších po válce čekal dlouhý, strastiplný a zpočátku i značně nejistý návrat do vlasti. A nakonec oficiální zapomnění, trvající 60 let…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388847/big_cesi-ve-wehrmachtu-7uY-388847.jpg 4.443

Kniha Češi ve wehrmachtu

Lothar.777
27.04.2021

No, po první kapitole jsem to chtěl zabalit, ale že mám ten žaludek, tak jsem vydržel a bylo to o dost lepší čtení. Taková kapku zvláštní kapitola války. Asi nic neprozradím, když vám prozradím, že je to pěkné a má to celkem úroveň.

Majkl11
04.07.2019

Velice záživná kniha zaměřující se na jednotlivě jmenované Čechy v německém Wehrmachtu. Líbilo se mi, že kniha byla vpodstatě vyprávění samotných válečných hrdinů, o kterých tato kniha pojednává.

Bulldog
30.06.2019

Skvělá kniha z mnoha důvodu....a obrovský respekt a pokora před všemi válečnými veterány..

Bombr
10.04.2019

Vynikající kniha o našich občanech ve wehrmachtu

jan7940
01.03.2019

Lepší, než leckterý válečný film. Za nejvíce strhující příběh považuji ten příslušníka Kriegsmarine, anebo paradoxně Němce, jehož rodina nenáviděla nacismus. Smutné na tom celém je, že po válce komunistický režim pohlížel na všechny z těchto mužů jako na zrádce a spousta těchto mužů byla profesně či jinak perzekuována a nedostala vůbec šanci na hodnotný a svobodný život, který namísto toho prožili někde na šachtě u Karviné.

Kniha také poněkud paradoxně pootevírá málo známou kapitolu toho temného konce 30. let, kdy se Těšínsko dostalo pod správu Poláků, kteří si počínali jako na dobytém nepřátelském území.

A jelikož sám z Těšínska pocházím a moje předky potkal stejný osud jako vypravěče, dávám knize plný počet.

petrarka72
17.12.2018

Historie druhé světové války trochu jinak. Kombinace rozhovorů s odvedenci a faktografických kapitol je na jedné straně velmi čtivá, na druhé přehledná, má vlastnosti dobrodružného čtení i učebnice. A obsahuje informace, které je dobré znát, pokud člověka nechce vnímat českou historii černobíle.

veronika5179
29.04.2017

Velké překvapení! Knih na toto téma je velký nedostatek, díkybohu alespoň za ni. Účast českých mužů ve wehrmachtu je málo známou skutečností, spousta lidí má o ní zkreslené představy, a tato kniha vnáší světlo do spousty nejasností. Oceňuji, že autor knihu koncipoval převážně jako výpovědi jednotlivých aktérů a "nechal je mluvit". Málo známá jsou také fakta o polském záboru českého území. Hodnotím velmi kladně a doporučuji všem, kterým je blízká oblast Těšínska i Hlučínska. A také všem, kteří se zajímají o 2. světovou válku obecně.

janeyzelvicka
11.01.2016

Kdyby můj dědeček ještě žil, mohl by povyprávět jeden z příběhů vhodných do knihy, pocházel z Těšínska a bojoval za Wehrmacht. Ráda jsem si přečetla podobné příběhy.
A díky autorovi jsem se dozvěděla, že jsem jedna z těch, kteří mohou žádat o německé občanství. Kniha se dobře četla, i když bych upravila některé pasáže, pár informací zaznělo na více místech - zbytečně.