Červený stan

Červený stan https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21655/bmid_cerveny-stan-R5t-21655.jpg 4 97 31

Biblický příběh ze Starého zákona zpracovaný do románové podoby vypráví o životě Díny, dcery Jákobovy. Červený stan byl pro starozákonní ženy životně důležitým místem. V něm se rodily děti, ženy se do něj uchylovaly v době nemoci i pocitu nebezpečí. Hlavní hrdinkou příběhu je Dína, dcera Jákobova. O dívku se kromě matky Ley starají také tři tety a každá z nich dá Díně do života jinou cennou radu a zkušenost. Na svět biblických žen i mužů se díváme především jejíma očima, ona nám vypráví i svůj vlastní pohnutý osud.... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

The red tent , 1999

kasparos
18.02.2017 1 z 5

Naivní pohádka. Nedočetl.

milunka21
31.12.2016 5 z 5

Tak nádherný a smutný příběh jsem snad nikdy nečetla. Opravdu skvělá kniha a zkouknu i film.

GreenMagritte
25.06.2016 4 z 5

Červený stan je příběhem o Díně, jedné z méně známých postav ze Starého zákona. Autorka Dínu vylíčila jako silnou a nezávislou ženu, které se v mužském světě daří rozvíjet vlastní schopnosti a pomáhat ostatním ženám přivádět na svět potomky. Diamantová interpretuje biblickou pasáž o Díně originálním způsobem a naráží na otázku, do jaké míry byly dějiny výsledkem patriarchálního vidění světa a byly interpretovány podle momentálních potřeb mužského pokolení.

Nejsilnější téma knihy je bytostně ženské - červený stan je totiž místem, kde se setkávají menstruující ženy, aby dva tři dny sdílely čas jen spolu a tím projevovaly úctu svému ženství. V knize je červený stan symbolem síly života, ženství a koloběhu zrození. Diamantová hovoří o všech důležitých fázích ženského života, hovoří o nich s láskou a porozuměním. Možná proto je Červený stan tak oblíbený, protože v něm autorka uctila vše, čím žena během života prochází. Ať už je to první menstruace, vstup do sexuálního života nebo narození dítěte. Tyto konstanty ženského života se ani od biblických dob příliš nezměnily, v moderním světě jsou však často potlačovány nebo odsouvány do pozadí jako něco nedůležitého.

Bezantina
08.10.2015 4 z 5

Krásný příběh ze starozákonního období, který jsem četla už kdysi dávno a teď jsem si jej s chutí přečetla ještě jednou :-) a k tomu jsem ještě díky recenzím přede mnou dozvěděla o filmovém ztvárnění.. film není zcela jako kniha, ale na to jsme snad myslím všichni čtenáři zvyklí :-) obojí hodnotím velice kladně :-)

K4t13
16.08.2015 5 z 5

Červený stan je jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Vtáhne čtenáře do děje a nepustí jej. Tématicky mi rovněž byla velmi blízká.

LenZa28
25.03.2015

Bohužel pro mě byla kniha obrovským zklamáním :-( ačkoli filmy téměř nesleduju, měla jsem možnost vidět Červený stan a byla jsem okouzlena a velmi velmi jsme se těšila na knihu.. No, nechci urazit paní překladatelku (nejdřív jsem tedy myslela, že to snad překládal chlap a vůbec nepochopil "pointu"), ale mám pocit , že absolutně nevystihla slovní zásobu, vůbec to nepasovalo do kontextu a kniha pro mě neměla takové sdělení, jak jsem očekávala a které jsem přesvědčena, že v ní je. Budu doufat, že ji najdu ve slovenštině a načerpám z ní moudra, která do ní paní Diamant vložila.
Nehodnotím hvězdičky..

Karcoolka2210
13.07.2014 5 z 5

Super čítanie. Príbeh Dinah od narodenia až po smrť bol fascinujúci, plný radosti, bolesti. Jedno z najlepších spracovaní biblických príbehov. AJ

eLeR
26.02.2014 4 z 5

Mám rada, keď siahnem po knihe z úplne iného súdka, z akého obvykle čítavam, a tá sa mi páči. Čítala sa naozaj dobre a dozvedela som sa zasa niečo nové a iné. Je to predovšetkým kniha pre ženy a o ženách.

MichelleS
16.02.2014 5 z 5

Příběh ze Starého zákona je rozveden do příběhu, kde hlavní roli hrají ženy. A i když od té doby uplynulo tisíce let a tolik věcí a zvyků se změnilo, přesto jsou mi mnohé z hrdinek velmi blízké. Láska, mateřství, žárlivost, vztahy v rodině, přátelství - to vše přinášelo radost i bolest kdysi i nyní. Fascinovala mne Dínina moudrost a pokora,s níž příjmala rány osudu. A že jich nebylo málo. Jak byla vděčná za láskyplné dětství, za vzácná přátelství, za lásku, běžné drobné radosti...

Skripi
15.02.2013 2 z 5

Ťažko sa mi to čítalo, až od polovice mi to prišlo zaujímavé trochu...

Dixinka
06.02.2012 5 z 5

Velice zajímavá kniha se spoustou myšlenek pro dnešní život. Nejedná se o výklad Bible, ale poutavý příběh žen. Kniha mě zaujala, a každopádně doporučuji!

pohled jiné postavy na původní příběh

Anita Diamant
americká, 1951