Černý a bílý New York

Černý a bílý New York

Autor v knížce konfrontuje vzpomínky s nejživější skutečností Ameriky, v níž kdysi prožil řadu let a kterou nyní znovu navštívil.

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33461/cerny-a-bily-new-york-a3h-33461.jpg 55
Literatura naučná, Cestopisy a místopisy
Vydáno:, Mladá fronta

Culina68
23.06.2017

Knihu jsem začala číst kvůli čtenářské výzvě ( kniha starší než čtenář ) s tím, že těch 115 stránek rychle přelouskám. Opravdu jsem nečekala, že mě takto zaujme, že najdu mnohé pravdy, které platí dodnes. Překvapily měvelmi čtivé úvahy a když uvážím rok vydání 1965... klobouk dolů.

eraserhead
08.10.2015

Tohle je asi nejzvláštnější cestopis, co jsem kdy četl. protože na tom málu prostoru (cca 114 stran) toho překvapivě řekne hodně nejen o New Yorku a USA obecně, ale minimálně z půlky hodně i o umění. A to propojení je velmi poutavé. Jiří Mucha je navíc hodně dobrý alegorista, mnohé věci nepopíše přímo, ale namaluje ho slovy jako barvitý obraz krajinky. A ještě k tomu má hrozně zajímavé a nejednou trefné postřehy, ať už o umění a jeho pozici v životě lidském, tak i ohledně srovnání šedesátkovcýh USA a socialistického Československa. Až jsem se nejednou musel dívat a přesvědčovat se, v kterémže roce ta kniha vyšla, protože se mi nechtělo věřit, že něco takového tehdy vydali. Samozřejmě, nějaká ta "nutná propagandistická prohlášení" a srovnání tam jsou, ale čtenář prostě neví, zda tam jsou proto, že tam být musely, aby okecali a zplnomocnili to ostatní anebo je Mucha říká prostě od srdce jako člověk. Málokdy se člověk dostane k tak hodně obsahu na tak malém prostoru.