Černobílý svět

Černobílý svět https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/67760/bmid_cernobily-svet-nIj-67760.jpg 5 2484 535

Společenský román a jedna z nejúspěšnějších amerických knih posledních let. Hluboký a dojemný příběh, zasazený do 60. let 20. století na americký Jih, je vyprávěn očima tří výjimečných žen. V době panující rasové segregace se mladá běloška, slečna Skeeter, s pomocí moudré Aibileen a rázovité Minny rozhodne ukázat svět očima černých hospodyň, čímž převrátí vzhůru nohama město i způsob, jakým se na sebe dívají ženy – matky, dcery, pečovatelky, přítelkyně. Za otázkami rasismu i postavením ženy ve společnosti tkví hlubší poselství o hranicích, těch skutečných i těch, které existují v našich myslích.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The help , 2009

misa.lemperova
05.01.2022 5 z 5

Silná kniha. Rasismus je velké téma. Kdo ho znevažuje, ať si přečte tuto knihu a třeba to všechno prostě a jednoduše pochopí…
Určitě doporučuji, je to důležitá kniha, která mi do života něco dala a vždy bude mít v mé knihovně i v mém srdci místo. Netřeba něco dodávat, za mě 5/5*.

Allys
03.12.2021 5 z 5

O rasizme na juhu USA bolo písaných viac kníh, avšak nečakala som, že to bude také silné ešte v 60-tych rokoch 20.storočia. Mississippi bolo v tomto dosť špecifické, mesto Jackson bolo rozdelené na 2 časti na základe rasy. Takmer každá "biela" rodina z vyššej vrstvy mala svoju "čiernu" služobnú, ktorá sa starala o všetko vrátane výchovy detí. Toto je vlastne dosť podobné aj v súčastnosti, akurát služobné sú obvykle juhoamerického pôvodu. Čo ma zarazilo bola napríklad nemožnosť hospodyniek, aby nakúpili jedlo mimo svoju polovicu mesta (pokiaľ nešli na nákup pre svojich zamestnávateľov) a nápad s toaletami mimo domu. Kniha je rozprávaná z pohľadu 3 postáv ( 2 hospodyniek a pani Skeeter). Príbeh je napriek pálčivej téme, rasizmu a predsudkom podaný s nadhľadom a miestami aj humorne. Pri tomto príbehu som mala v očiach slzy od smiechu aj dojatia :-) Kniha je písaná s ľahkosťou a krásnym štýlom. Čo by ma odradilo je obálka jedného z vydaní(2015,2019), pôsobí, že to bude úplne iný žáner, tak sa nedajte odradiť :-) Určite odporúčam.

pydla
23.11.2021 4 z 5

Černobílý svět, v originále Help. Čtivá kniha, která vypráví o životě černošských hospodyň v rodinách bílých zaměstnavatelů. Popisuje život černošských žen pod dikcí " bílých " zaměstnankyň v 60. letech 20.století. Bohužel, dle mého soudu, je znát, že knihu psala běloška. Kniha nejde moc do hloubky, a ač se zabývá vážným tématem, tak mě nějak moc nevzala. Autorka sama uznala, že vyrůstala vychovávána černoškou, a že se ji nikdy nezeptala, jaké to je, pracovat pro bílou rodinu, a je to v knize trochu znát. Nejsilnější část je asi nemoc matky hlavní hrdinky, a okrajově popsáno bití jedné z černošek jejím manželem, což je škoda. Hilly, prostě nejde než nesnášet. Ostatní nechám na ostatních čtenářích. V knize je několikrát odkaz na jinou knihu o černoších : "Jako zabít ptáčka", kterou doporučuji a myslím, že je lepší, než tento počin.

Maevie
13.09.2021 5 z 5

Může barva kůže rozhodnout o tom, jakým směrem se bude ubírat váš život? Román Černobílý svět vám dokáže, že ano. Tahle excelentní kniha patří právem mezi nejúspěšnější americké literární počiny posledních let a hned po přečtení získala své právoplatné místo v mé knihovně. Napadá mě jen málo knih, které by rasismus dokázaly přiblížit tak čtivou a zajímavou formou, bez zbytečného patosu a poučování, ale naopak s pořádnou dávkou černého humoru a důrazem i na jiná témata – lásku k dětem, soudržnost, přátelství a odvahu.

marketa7
08.09.2021 5 z 5

Je to už nějaká chvilka, co jsem knížku četla a byť bych ji už nedokázala podrobně odvyprávět, tak tu radost po dočtení mám v sobě stále. Skvělá kniha, kterou doporučuji. Byť fikce, od pravdy nebude daleko, a mně bílé Středoevropance připomněla, jak relativně nedávno o kousek dál byly kulisy každodennosti diametrálně odlišné... Snad jsme se posunuli, ale ne zase příliš.

kacinekgott
23.07.2021 5 z 5

Skvěle napsaná kniha. Víc asi není třeba.

Arwen777
20.07.2021 5 z 5

Pěkná kniha na letní čtení, kdy nemám tolik starostí a mohu přemýšlet nad složitějšími tématy. A takovými se kniha Černobílý svět zabývá. Tématem rasismu, rovnoprávnosti, mezilidskými, ale i rodinnými vztahy, maloměšťáctvím a přetvářkou, lidskými právy a rasovou segregací.
Děj se odehrává v 60. letech minulého století, tedy poměrně nedávno a člověka musí zasáhnout, jak nerovná byla lidská práva především na jihu USA. Romány z amerického prostředí mám ráda a tento mi zase rozšířil obzory. Člověk pochopí více, v čem tkví jejich dnešní problémy a konflikty. Jak málo se mluví o tom, na jaké minulosti je vlastně založený jejich tak protěžovaný pohled na demokracii a lidská práva, na skoro vyhlazení původního obyvatelstva a mnohaletém vykořisťování přivezených otroků. Na tom stojí dnes nejhrdější země světa. Přistěhovalci, kteří mají stejné kořeny jako my...
Na druhou stranu moc nechápu dnešní snahy veškerou historii odsoudit tak, že na sílu protěžujeme jiné rasy na úkor bílé, aby se jich náhodou něco nedotklo a to především na původním území bílého obyvatelstva. Ani násilné se zbavování pomníků minulosti, možná bychom si minulost měli spíše připomínat a stále zdůrazňovat poučení, které z ní plyne.
Ale to jsem se odklonila od knihy. Tento román rozhodně doporučuji a ačkoliv je psán spíše z ženského úhlu pohledu, myslím, že i mužské části čtenářů by se tento výlet do horkem rozpáleného Mississippi, kde bílá vrchnost závisela na černošských hospodyních, kterými opovrhovala, mohl líbit. Kniha je napsána převážně ve vážném duchu, ale nechybí tu ani humorné situace a ani emocionálně vypjaté části. Celkově je ale o naději a o touze po lepším zítřku a odvaze za něj bojovat.
Škoda jen těch mnoha překlepů a pravopisných chyb...

prochajda
11.07.2021 4 z 5

Zajímavé téma, zase trochu z jiného soudku. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla. Ještě se určitě podívám na film...a byl úžasný :)

Eva88
22.06.2021 4 z 5

Příjemně napsaný příběh černých hospodyň pracující pro bílé rodiny. Tolik lásky a nevraživosti, pochopení a odsuzování. Jsem zvědavá na film.

iveta3689
11.06.2021 5 z 5

Téma je strašně skličující. Je neskutečné, jak jsou lidé schopni se k sobě navzájem chovat a že to probíhalo tak nedávno. Navíc tam není naděje, že se to kdykoliv zlepší. Když pomineme rasovou linku, celou knihou se prolíná (ne)vztah matek k dětem. Je zde vidět, jak si ženy pořídí děti jen jako rekvizitu, aby měly navenek dokonalou rodinku. Pak je nechají vychovat hospodyněmi, kterými zároveň opovrhují. Kniha není rozsáhlá, je napsaná velmi dobře, přesto to není žádná jednohubka.

madem
31.05.2021 5 z 5

Film patří mezi mé neoblíbenější. Nyní jsem se po letech setkala s knihou a uchvátila mě ještě více než film. Zvlášť díky změnám vypravěček, každá má svůj jazyk a tento vypravování, svůj pohled na věc. A tím je kniha mnohem lepší než film.

janqa410
25.05.2021 3 z 5

(SPOILER) Knihu jsem vzala do ruky až po letech, které proležela v knihovně. Avšak i přes to, jak vysoce hodnocená je, nejspíš jsem zvolila špatné období, pro její četbu. Ano, kniha je čtivá, zajímavá, člověk čte dál, aby se konečně dozvěděl, jak to všechno dopadne, přesto jsem nacházela části, které mě spíše nudily a několikrát mě hlavou proběhla myšlenka, že mám nejspíš čtecí krizi. Samozřejmě, že jsem Aibí, Minny, Skeeter a ostatním fandila, stejně tak jak jsem Hilly nesnášela. Přesto, se našlo pár paniček, které byly vlastně v pohodě, jen hloupé a chovaly se tak, jak jim především Hilly a doba diktovala. Doba to byla bezpochyb zlá, scéna s Minny a Celií v koupelně ve mě nechala zanechala i další zmar a beznaděj z toho všeho bezpráví. Abych byla ale objektivní, a nedávala plný počet jen proto, že tak hodnotí ostatní, musím říct, že jsem ráda, že jsem si ji přečetla, ale víckrát po ní již nesáhnu, až tak moc si mě nezískala. Ale to neznamená, že za přečtení nestojí. Filmové zpracování jsem viděla a předpokládám, že se stane to samé i u knihy - časem na něj více méně také pozapomenu.

Metla
13.05.2021 4 z 5

Před lety jsem viděla filmovou adaptaci, která mě sice neuvedla do nirvány, přesto se mi hodně líbila. Komentáře zdejších čtenářů mě upozornily na knihu (děkuji) a já neváhala s koupí – film byl dobrý, román bude určitě ještě lepší. Děj už se mi navíc podařilo úspěšně zapomenout, v hlavě zůstal pouze ústřední motiv: bílé paničky a černé služky, detaily příběhu spolehlivě zahladil čas.
A tak jsem se v uplynulém týdnu několik dní obávala o vlídnou Aibileen a ráznou Minny, o slečnu Skeeter tolik ne, ta měla podstatně širší spektrum možností, jak se vymanit ze společenských okovů. Litovala jsem malou Mae Mobley, přála nakládačku Leroyovi… a mrcha Hilly si zasloužila vyžrat koláč pomsty do posledního drobečku a druhý rozplesknout o ksicht.
Dojmy byly podobné jako tehdy u filmu: nějaké to drama, trocha smíchu, hodně vzteku nad nespravedlností, pár slzopudných scén, celkově se však hladina rybníka emocí čeřila jen mírně, s občasným výraznějším šplouchnutím, žádné vlnobití nenastalo.
Příjemný román o nepříjemných věcech. Málo platné, bílí Američané za svou historii vystavěli „kvalitní“ základy pro současné BLM běsnění (což není důvod kolektivně pokleknout a omlouvat se za světlou pleť). 75-80%

kyssling
11.04.2021 5 z 5

Bál jsem se, aby příběh nebyl příliš drastický, plný krve a ponížení ... zbytečně. Je to krásně čtivý románnejen o rasismu, lásce a životě ..., který asi vše celkově maluje trošičku na růžovo/bílo/černo (nehodící se škrtněte ... :-). Ta situace na "Jihu" byla podle mě o dost horší.

Nicméně pravda je, že já mít pomocníka (a klidně bílého), kterému platím, asi bych ho zfleku vyhodil, možná i uhodil - je to prostě ztráta důvěry, něco jako vynášet informace ze zaměstnání. To mě napadlo v průběhu četby.

Jen dodám, že nejsem (doufám) rasista a hospodyním jsem samozřejmě držel palce !

Jako prvotina, je to pro autora skvělý start kariéry a doufám, že si dá záležet a další kniha se této přinejmenším vyrovná. Bravo !

Skjaninka
10.04.2021 5 z 5

"Černý, bílý, hluboko uvnitř nás to bolí všechny."

Povýšenost bielych paničiek, pokora čiernych slúžok a tá obrovská bariéra medzi nimi. Žijú vedľa seba, ale ich svety sú tak odlišné, že viac ani nemôžu byť.
Taktiež autorka perfektne "vybrala" kľúčové vyprávačské postavy, prostredníctvom ktorých tak farebne vykreslila ten čiernobiely svet.

4,5/5

miiiiiinka
27.03.2021 5 z 5

Silný příběh, výborně napsaný - nejen, že se nad knihou zasmějete, pobrečíte si, ale donutí Vás se doopravdy zamyslet.

katulkav
21.03.2021 4 z 5

Krásný příběh inspirovaný nenávistí mezi černými a bílými v dobách minulého století. Rasismus a předsudky se prolínají celou knížkou...ale stejně tak objevíme v příběhu spoustu lásky a tolerance,která se dá bohužel jednoduše zahubit slepým následováním svých předků a nátlakem okolí.

Péťa1950
08.03.2021 4 z 5

Ke knize jsem se po letech vrátila. Příběh ze sedmdesátých let minulého století. Dva oddělené světy, které se navzájem potřebují. Oba světy zůstávají v určených mezích, východisko pro další generaci je vzdělání, ale zůstává finančně těžko dostupné. Kde jsou lidská práva a demokracie? Příběh zajímavý, čtivý, ale problém segregace a rasové diskriminace zůstává stále nevyřešený.

Arella
07.03.2021 5 z 5

Výborná kniha. Pohled z jedné i druhé strany byl velmi zajímavý a knize prospěšný. Autorka nepoužívala žádná složitá souvětí, což by bylo jednak u té "černé" strany k neprospěchu, jednak více vystoupila výpověď celého díla. Černobílý svět byl pro mě krásný literární zážitek s malou výtkou teda a to že korektura knihy by zasloužila větší pozornost! Děkuji!

Agatha84
05.03.2021 5 z 5

Jak je možné, že mě tak krásná kniha dlouho míjela? :-) Na to nejlepší je dobré si počkat, a tady to platí dvojnásob. Ty příšerné "negerské" části jsem rozdýchávala, ale jinak jsem si z plna hrdla užívala vztahy plné síly, odhodlání, lásky i bolesti. Božské. Tohle musím mít doma.