Černobílý svět

Černobílý svět https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/67760/bmid_cernobily-svet-nIj-67760.jpg 5 2491 535

Společenský román a jedna z nejúspěšnějších amerických knih posledních let. Hluboký a dojemný příběh, zasazený do 60. let 20. století na americký Jih, je vyprávěn očima tří výjimečných žen. V době panující rasové segregace se mladá běloška, slečna Skeeter, s pomocí moudré Aibileen a rázovité Minny rozhodne ukázat svět očima černých hospodyň, čímž převrátí vzhůru nohama město i způsob, jakým se na sebe dívají ženy – matky, dcery, pečovatelky, přítelkyně. Za otázkami rasismu i postavením ženy ve společnosti tkví hlubší poselství o hranicích, těch skutečných i těch, které existují v našich myslích.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The help , 2009

marukm
30.04.2016 5 z 5

Přečteno (téměř) jedním dechem. Člověk by nevěřil, jaká situace byla ještě 100!! let po zrušení otroctví. Příběh je zajímavý, napínavý a troufnu si říct, že dost uvěřitelný. Konec mě nepřekvapil, přestože jsem tajně doufala v jiný.:-)

lapagerie
25.04.2016 5 z 5

Parádní knížka, úžasně se čte. Taky jsem netušila, jak se s černými hospodyněmi zacházelo ještě za dob Kennedyho... Držela jsem palce Aibileen,Minny i paní Skeeter a měla jsem chuť zaškrtit paní Hilly a paní Leefoltovou nakopat do zadku.

Alienn
23.04.2016 5 z 5

Vůbec nechápu, jak mě mohla tato nádherná kniha tak dlouho míjet. O to více jsem si jí vychutnala a rozhodně je to jedna z knih, které nebudu posílat dál, ale najde místo v mé knihovně. Všem doporučuji.

rubit
17.04.2016 5 z 5

Připojuji se k nadšeným čtenářům, kniha mě naprosto dostala. A souhlasím s Grety, také jsem netušila, jaká situace týkající se segregace černého obyvatelstva v USA panovala ještě 100 let po občanské válce Severu proti Jihu. Doporučuji!

Grety
16.04.2016 5 z 5

Ke svému studu musím připustit, že jsem vůbec netušila, že ještě v době války ve Vietnamu bylo s barevnými zacházeno, tak zle..pořád jsem myslela, že je to daleká minulost. Kniha mi dost přinesla, donutila mě se zamyslet a proto to hodnocení...

Terry_Ink
21.03.2016 5 z 5

Kniha mě od začátku velmi bavila... velmi silný příběh, o kterém ješte dlouho budu přemýšlet. Jedním slovem dokonalá!

MonikaV
12.03.2016 5 z 5

Krásná knížka, i film se povedl. Doporučuji.

callahanh
10.03.2016 4 z 5

Vlastně vůbec nevadí, že kniha cílí "jen" na čtenářskou první signální, když to vlastně vychází a svůj účel splní. Ano, lze jí vytýkat, že je opravdu černobílá, protože černoši jsou tu jen kladní (až na výjimku v podstatě nepodstatné postavy manžela jedné ze služek) a většina bílých zase záporná, nicméně vše je tak čtivé a svižné, že se to dá odpustit. Jestli se něco Stockett povedlo, bylo to dokonalé vykreslení pokryteckého rasismu (černoši mohou vychovávat bílé děti, utírat jim zadečky, vařit celému domu, péci koláče, umývat nádobí atd., ale běda kdyby jedli z jednoho nádobí, jedním příborem a chodili na společný záchod), což je podle mě jedno z největších zel na světě (těžko si představit, že opravdový rasista by na své dítě nechal člověka jiné barvy pleti byť jen sáhnout), z něhož dokázala uplést zajímavý a strhující příběh, který plyne bez větších zádrhelů. Na postavě paní Hilly zase ukázala ten nejhorší typ žen, které se na všechny usmívají, ve skutečnosti jsou to ale ty největší "svině" (omlouvám se za výraz, ale jinak to říct nejde), které neváhají člověka odstřelit jen kvůli tomu, že nepatří do stejné společnosti nebo má jiný názor. Opravdu odporná postava, které přejeme jen to nejhorší. Střídání tří vypravěček a stylů jazyka knihu určitě osvěžuje a nabízí i různé pohledy na stejnou situaci, což je vždycky fajn. Dobrý pocit ještě umocňuje samotný závěr, který je de facto otevřený a ponechává postavám naději na lepší život a v tomto případě se dá říci, že je to lepší, než kdyby byl nějaký doslovný a odhalil, co se dělo dál. Takhle má čtenář prostor pro fantazii, což já osobně vždy ocením. Za největší slabinu pak považuji milostnou linii Skeeter, která v popisech hraničí s červenou knihovnou a podobné chování mi k tak rozumově vyspělé dívce opravdu nešlo. Naštěstí tu těchto pasáží není tak moc a dají se s přimhouřenýma očima přežít. Ke čtení určitě doporučuji, i když tu není tolik vysloveně silných scén (ta se samovolným potratem je ale fantastická) a je to vlastně jen fabulace na základě domnělých pocitů. 80%
PS: Paperbackové vydání je po jazykové stránce slušné, sem tam se opakují předložky a objeví se pravopisná chyba ("polikám" vysloveně tluče do očí), není toho ale tolik, co popisují ti, co četli pevnou vazbu.

mandukacek
09.03.2016 4 z 5

Já nevím mám trochu rozpolcené pocity po přečtení této knihy. Začátek knihy mě příliš neoslovil nemohla jsem se do příběhu nějak začíst. Knihu jsem si koupila na základě recenzí a možná jsem od ní čekala mnohem více. Zhruba v polovině knihy jsem se rozhodla podívat se na film, a musím říct že jsem byla nadšená, jak se mi líbil. A pak mi čtení šlo jedna báseň. Najednou jsem si uvědomila o čem ta kniha skutečně je, že jde o vskutku velmi silný příběh, ne jednoho člověka ale o zástup lidí, kteří chtěli od života jen to jediné a to aby mohli v klidu žít mezi bílými lidmi!

Miukoip
04.03.2016 5 z 5

Kniha se čte sama. Při čtení se mi střídaly emoce jako na houpačce, chvílema jsem litovala, že paní Hilly nemůžu vlastnoručně uškrtit. Dlouho se mi nestalo, že by mě spisovatelův styl psaní takto vtáhl do děje, měla jsem pocit jako bych v příběhu byla a žila ho, ne že jsem pouze čtenář. Nádherná kniha, dloufám, že paní Stockett brzy napíše další knihu.

hana6742
01.03.2016 5 z 5

Moc dobře čtivá knížka. Děj je zajímavý a po dlouhé době opět knížka, od které jsem se nemohla odtrhnout a přečetla ji téměř v kuse. Film mi poté přišel jako hodně slabý odvar.

Chytuš
29.02.2016 5 z 5

Nááádhera. Tři rozdílné ženy, rozdílné rasově, věkově, povahově ... A přesto tak podobné! U některých pasáží mi slzy tekly proudem, ale byly to slzy dojetí, než lítosti. Vřele doporučuji k přečtení!

Danka1975
12.02.2016 4 z 5

Velmi zajímavý příběh, kde autorka popisuje téma, ke kterému se Amerika moc hlásit nechce :-). . .sama měla problémy s vydáním (mužeme se jen domnívat proč :-)). .
. . . v době, kdy jsme na našem území "řešili" upálení Palacha, doufali jsme, že se systém "obrátí" a Amerika nám připadala jako země snů a neomezených možností román popisuje pokrytectví, snobáctví, zlobě "bílých paniček", americké společnosti (i když nechci paušalizovat :-))

Na jedné straně technicky vyspělá země,na straně druhé oddělené prodejny, toalety, nemocnice dle rasy.. ..:-((((. Jak je pro mě nepochopitelné, že "paničky" bazírovaly na výše zmíněných věcech a mnohých dalších a absurdnějších.. .a přitom bylo pro ně automatické, že tyto hospodině měly nejblíže k jejich dětem, těch se mohly dotýkat, utěšovat je (ale nesměly používat jiný příbor, než ten svůj, který musel být oddělený. . :-(((. . doporučuji si na toto téma "vygooglit" Allporta :-)

Určitě vyzívám ke čtení :-). Je až k neuvěření, čeho jsme jako lidé schopni a bohužel se toto stalo v době zcela nedávné a mnohé věci v reálu byly ještě syrovější :-(((. Filmové zpracování po přečtení vždy ráda shlédnu. Tam ale jsou dle mě vynechány důležité detaily, jak to u filmů bývá, ale každopádně stojí za to.

kasavubu
09.02.2016 5 z 5

Moc krásný příběh. Zezačátku jsem měla trošku problém se zorientovat v jednotlivých postavách, což bylo dáno střídavým vyprávěním tří hlavních hrdinek. Zvláště se mi pletli "paničky", u kterých obě hospodyně sloužily, ale když jsem si zvykla, tak se přede mnou začal rozvíjet nádherně vystavěný příběh a nezbývá než žasnout nad pohnutými osudy všech tří hlavních hrdinek. Už teď cítím, jak mi bude Aibileen, Minny i Skeeter chybět, moc by mě zajímaly jejich další osudy, ale i např. osudy malé Moe Maebley, kterou tak Aibileen milovala a již se snažila naučit, že mezi černými a bílými nejsou žádné rozdíly. Člověk má po přečtení této knihy na dlouho o čem přemýšlet.

putpuda
02.02.2016 5 z 5

Úžasná kniha, která mě naprosto pohltila. Dnes jsem ji dočetla a jsem plná emocí. Je tu plno úsměvných situací, které v podstatě k smíchu nebyly, plno momentů, kdy se mi draly slzy do očí nebo jsem nevěřícně kroutila hlavou...... No nevím, co dál psát, jsem z této knihy naprosto paf....až se mi chce brečet ( to už se mi dlouho nestalo)...... dneska asi nebudu spát......strašně bych chtěla pokračování..... Škoda, že nemůžu dát víc *, i 10 je málo ;)

A knihy jako je tato, bych zavedla jako povinnou četbu.....pro všechny, né jen ty školou povinné!

Mishuna
01.02.2016 5 z 5

jedním dechem a s nadšením
myslím, že tato kniha nechtěla pouze upozornit, jak to bylo před pár desetiletími v USA nerovné, ale hlavně na to, že se věci až tak hrozně moc nezměnily...možná se již nehrozíme usednout na stejnou toaletu s černochy, kulturní stereotypy mají ale obří setrvačnost!

mekkejla
31.01.2016 5 z 5

Skvěle podané vyprávění. Moc se mi líbí, že slyšíme příběh ze 3 různých stran. Nevím, jak to autorka udělala, ale já jsem se díky ní dokázala vcítit a tak nějak ztotožnit se všemi 3, i když jsou tak strašně rozdílné... A k předchozím komentářům - taky jsem byla dost v šoku, jak na tom USA bylo před pár lety se svobodou. A teda měla jsem půjčené první vydání z knihovny a četnost překlepů mě naprosto vytáčela! Takhle odfláknout takhle úžasnou knížku je fakt ostuda teda...

NoCha
30.01.2016 5 z 5

Nádherná, čtivá, napínavá a dojemná, co víc říct o této skvělé knize :)

PetraChvílová
28.01.2016 5 z 5

Knížka super, krásně se čte a člověku až rozum zůstává stát, jak svobodné USA bylo před 50 lety svobodné.

amigo17
27.01.2016 5 z 5

synonymá slova diabol: čert, satan, démon, bílá panička, lucifer... =)