Černé díry: Reithův cyklus přednášek pro BBC

Stephen Hawking proslul setrvalou snahou přiblížit nesmírně složitou problematiku současné fyziky nejširšímu laickému publiku. Součástí tohoto úsilí jsou i letošní rozhlasové přednášky o černých dírách, nejpodivuhodnějších objektech známého vesmíru. Jde o téma, ke kterému se ve své odborné a popularizační práci opakovaně vrací, a pro tuto příležitost svůj výklad co možná zjednodušil, aby ho mohl pojednat v určeném čase, srozumitelně a přehledně....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/332302/big_cerne-diry-aJs-332302.jpg 4.558
Literatura naučná, Vesmír, Přírodní vědy

Vydáno: , Argo, Dokořán

Black Holes: The Reith Lectures, 2016

Kniha Černé díry: Reithův cyklus přednášek pro BBC

hu_87

Tenká knížečka, ale zato dost zajímavá. Vhodná pro úplného laika, zkrátka pokud se chcete dozvědět něco zajímavýho o černých dírách, tohle by měla být vaše asi první volba jako takovej úvod do problematiky. A ty ilustrace se taky dost povedly, připomíná mi to trochu Vědátora a jeho příspěvky :)

jarynek

Sice jen dva krátké texty, ale myslím, že si v nich najdou své nejen ti, pro které je to úvod do problematiky černých děr, ale i ti zasvěcenější. Čtivé a poučné. A poučí a pobaví i názorné ilustrace, které dané téma doplňují nadsázkou a vtipem.

marprot
25.07.2020

Skvělá knížka, která uvedla do základní problematiky černých děr. Srozumitelná

kamibe
29.06.2020

S chutí jsem si přečetla tuhle knížečku a jsem spokojená, že jsem snad přeci jen pochopila i něco z vysoké vědy. Hawking je vtipný a vtipné jsou i ilustrace. A teď mě láká zjistit něco o knize Velkolepý plán. Bude mě bavit podobně jako tahle "drobnost", i když nebudu rozumět úplně všemu, jako se mi to děje i tady?

meduza78
28.06.2019

Hawking je Hawking. Jeho popis, vyprávění o vesmíru, je unikátní. Zdá se, že princip neurčitosti najdeme ve všem. Je pozoruhodné, kam jsme se až dostali zkoumáním věcí kolem sebe i těch vzdálených. Je to nepředstavitelné, vědění nekonečné. Co "platilo" včera, dneska už neplatí. Bytosti, my, jsme krátcí na všechno. Bylo by dobrodružné vydat se do spárů černé díry. Co tam asi je? To se nedozvíme, můžeme popustit uzdu fantazie.

NemmamSlov
01.11.2018

Malá knižka, kde sa človek dozvedá, čo sú pojmy singularita, horizont událostí a oveľa viac, ktoré sa týkaju čiernych dier. Je to výcuc z knihy Stručná história času, tak že kto má to to dielo prečítané, tak sa tu viac menej nič nové nedozvie. David Shukman samozrejme ešte jednoduchšie vysvetluje problematiku čiernych dier, preto by som odporúčal toto dielo asi ako bránu do Hawkingovej tvorby.

13.09.2018

Malinká knížečka, v ní rozbor vesmíru. A černých děr, ať je to jak je to.

Rawen616
21.06.2018

Kraťoučká miniknížka do kapsy, ale obsahující velmi zábavnou a srozumitelnou formou podaný text se základními informacemi o černých dírách.