Černé díry: Reithův cyklus přednášek pro BBC

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Stephen Hawking proslul setrvalou snahou přiblížit nesmírně složitou problematiku současné fyziky nejširšímu laickému publiku. Součástí tohoto úsilí jsou i letošní rozhlasové přednášky o černých dírách, nejpodivuhodnějších objektech známého vesmíru. Jde o téma, ke kterému se ve své odborné a popularizační práci opakovaně vrací, a pro tuto příležitost svůj výklad co možná zjednodušil, aby ho mohl pojednat v určeném čase, srozumitelně a přehledně....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/332302/big_cerne-diry-aJs-332302.jpg 4.568
Žánr:
Literatura naučná, Vesmír, Přírodní vědy

Vydáno: , Argo, Dokořán
Originální název:

Black Holes: The Reith Lectures, 2016


více info...
Nahrávám...

Komentáře (15)

Kniha Černé díry: Reithův cyklus přednášek pro BBC

HerrPilot
24.07.2022

Tahle publikace je praktickou ukázkou singularity, jelikož navzdory velmi malému prostoru a malému formátu -ta knížka by i v ruce hobita vypadala jako krabička od sirek- je doslovně těhotná masivním množstvím informací pro laiky. Věci tu jsou vysvětleny sice polopaticky, ale představivost bych si během četby rozhodně nepřepínal do úsporného režimu, neboť při pasážích o horizontu událostí, teoriích vědy v kontextu nepěkných vlastností děr a desetirozměrných nadvesmírech ji rozhodně budete potřebovat.
Ale četba je to krátká a zajímavá, velmi dobře poslouží jako takový aperitiv před rozsáhlejšími díly na téma černých děr. A taky tam jsou humorné, někdy lehce pornografické ilustrace.
No a české vydání má skvostnou obálku. Takže tady za 5 pohlcujících *.

dennydee
07.03.2022

Nečetla jsem celé, nicméně super mini knížka pro laiky, kteří se zajímají o vesmír a černé díry. Moc hezky vysvětlené a popsané :)


Majrek
18.01.2022

Stephen Hawking byl výborným vypravěčem, jenž dokázal mnohdy těžko uchopitelnou vědu popularizovat s lehkostí a svěží nadsázkou. Tato knížka (je to vlastně soubor dvou krátkých přednášek) člověka trochu zasvětí do problematiky, chybí jí jen větší rozsah a více podrobností - ty ovšem čtenář nejde ve Stručné teorii času, nebo ve Vesmíru v kostce.

hu_87
19.08.2021

Tenká knížečka, ale zato dost zajímavá. Vhodná pro úplného laika, zkrátka pokud se chcete dozvědět něco zajímavýho o černých dírách, tohle by měla být vaše asi první volba jako takovej úvod do problematiky. A ty ilustrace se taky dost povedly, připomíná mi to trochu Vědátora a jeho příspěvky :)

jarynek
30.04.2021

Sice jen dva krátké texty, ale myslím, že si v nich najdou své nejen ti, pro které je to úvod do problematiky černých děr, ale i ti zasvěcenější. Čtivé a poučné. A poučí a pobaví i názorné ilustrace, které dané téma doplňují nadsázkou a vtipem.

marprot
25.07.2020

Skvělá knížka, která uvedla do základní problematiky černých děr. Srozumitelná

kamibe
29.06.2020

S chutí jsem si přečetla tuhle knížečku a jsem spokojená, že jsem snad přeci jen pochopila i něco z vysoké vědy. Hawking je vtipný a vtipné jsou i ilustrace. A teď mě láká zjistit něco o knize Velkolepý plán. Bude mě bavit podobně jako tahle "drobnost", i když nebudu rozumět úplně všemu, jako se mi to děje i tady?

meduza78
28.06.2019

Hawking je Hawking. Jeho popis, vyprávění o vesmíru, je unikátní. Zdá se, že princip neurčitosti najdeme ve všem. Je pozoruhodné, kam jsme se až dostali zkoumáním věcí kolem sebe i těch vzdálených. Je to nepředstavitelné, vědění nekonečné. Co "platilo" včera, dneska už neplatí. Bytosti, my, jsme krátcí na všechno. Bylo by dobrodružné vydat se do spárů černé díry. Co tam asi je? To se nedozvíme, můžeme popustit uzdu fantazie.

1