Celej Franz!

Celej Franz! https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353237/mid_celej-franz-uxQ-353237.jpg 4 53 18

Věra Saudková nebyla zdaleka jenom neteř Franze Kafky, ale manželka a inspirátorka slavného překladatele Shakespearova díla E. A. Saudka, matka pěti dětí, talentovaná překladatelka, opora mnoha lidí, kteří se ocitli v nouzi, a hlavně moudrá a statečná osobnost. Žila bezmála sto let a její složitý a velice těžký osud se v nejednom ohledu podobal osudu naší země ve dvacátém století. Kdykoli svitla naděje na lepší časy, přišlo něco, co onu naději zmařilo. Nebyly to však jen pohnuté okolnosti politického vývoje, s nimiž se tato citlivá žena musela vyrovnávat. Kafkovým nejhorším vizím bohužel odpovídaly i tragické události a bolestné ztráty členů její rodiny. Třikrát měla reálnou možnost emigrovat, opustit Prahu, která jí přinesla víc strastí než radostí, ale nikdy to neudělala. Pouto, které ji vázalo k místu předků, bylo silnější než touha po svobodě. (Knihy Dobrovský)... celý text

Jordanka9
11.03.2024 5 z 5

Úžasná kniha, zatím to nejlepší od Marty Davouze, co jsem četla.
Poutavě vypráví o neobyčejné ženě Věře Saudkové, ne jenom jako o neteři Franze Kafky a manželky významného překladatele E.A. Saudka.
Lidský příběh této pozoruhodné ženy nás provází temnými obdobími naší země- nacismu i komunismu, přes srpnovou invazi i sametovou revoluci a pozdější léta.
Jako členka výboru společnosti FK (sama autorka byla léta předsedkyní výboru) se setkávala s pražskými intelektuály v průběhu svého dlouhého života a postupně přehodnotila své postoje jako bývalé komunistky.
Vyprávěčský talent autorky a krásný jazyk nám nenásilnou formou přiblíží řadu známých osobností, které formovaly naší společnost 20.stoleti.
Škoda, že autorka již další knihu nenapíše.

vlkcz
22.01.2022 4 z 5

Neskutečně zajímavé a vlastně i dojímavé. Střípky ze života v podstatě obyčejné ženy, jejíž osud jako kdyby patřil do knih jejího strýce, kterého si sice téměř nepamatuje, ale s jehož existencí je vlastně celoživotně konfrontována. Příběh zalidněný spoustou postav, které člověk zná z učebnic. Vše podáno velice volným tempem krásným jazykem.
Subjektivně mi trochu vadila určitá útržkovitost, některé postavy se objeví a zmizí, aby se znovu objevily po téměř stovce stran, děj není úplně plynulý, zaměřuje se pouze na určité období, aby následoval velký časový skok a další kritická doba.
Přesto slušné 4*, možná 4,5.

Marcik7
20.06.2021 4 z 5

Krásným jazykem popsané osudové časy naší republiky, počínaje okupací Německem a konče okupací Rusy a normalizací. Hlavní postava neteře Franze Kafky je vykreslena velmi barvitě a podle všeho to byla zajímavá osobnost.

Darkry
22.01.2021 5 z 5

Překvapení roku! Úžasná kniha, která pokud by byla kompletní fikcí, tak by stála za přečtení. Marta Davouze píše nádherným jazykem a s jeho pomocí nejen vykresluje atmosféru temných let československého komunismu i židovských transportů, ale také s ním naplňuje knihu zajímavými myšlenkami a úvahami nejen nad naší historii.

Co knihu ale dělá naprosto jedinečnou, je fakt, že vypráví o životu Věry Saudkové, neteře Franze Kafky, která však ve svém životě byla daleko víc než pouhou neteří. Její příběh je tragický, dojemný, nadějeplný a především hluboce lidský. Skrze její oči navíc můžeme pozorovat proměny Prahy a jejího intelektuálního života napříč dějinami Československa: od let První republiky, přes nacistickou okupaci a srpnovou invazi až po Sametovou revoluci a léta po ní.

ŠárkaT.
27.10.2020 5 z 5

Výborná knížka!!! Další důkaz, že život není procházka růžovým sadem. Člověk se dozví krásnou formou o zajímavých lidech. Škoda, že už paní Marta žádnou knihu nenapíše.

Netopyr07
28.02.2020 5 z 5

Čtenářská výzva... akorát se nedokážu teď rozhodnout pro kategorii :-)) Je tam "všechno" - biografie, historie, politika, literární věda, zmínka o holocaustu, spousta známých osobností... a přitom je to vyprávění o jedné velice laskavé ženě.

knihovniceS
15.10.2019 4 z 5

Marta Davouze patří mezi mé oblíbené autorky. Škoda že už nic nenapíše ... Nečetla jsem moc jejích knih, ale všechny mě zaujaly a Celej Franz nejvíc. Knížka nemá moc stran, přesto obsáhla dlouhý a nelehký život redaktorky a překladatelky Věry Saudkové – neteře Franze Kafky a manželky překladatele Erika Saudka. Román je napsán velice poutavě a chvíli se čtenáři tají dech. Doporučuji.

Radka1911
28.08.2019 5 z 5

Úchvatný román o životě Věry Saudkové, redaktorce, překladatelce, matce, nejmladší neteři spisovatele Franze Kafky. Knížku jsem si vypůjčila zcela náhodně, a rozhodně nelituji. Krásné a poučné.

niknikita
05.02.2019 5 z 5

Paní Marta Devouze není jenom bývalá manželka Vladimíra Železného, ale vzdělaná a moudrá žena. Uchopila osud Věry Saudkové s grácií a profesionální precizností a na pozadí našich pohnutých dějin přiblížila osud jedné z mnoha statečných žen o kterých historie mlčí.

Dixinka
04.11.2018 5 z 5

Ze začátku knihy jsem si trošku říkala, jak jsem se přehmátla, že to není to pravé co většinou čtu. Ovšem potom to bylo strhující krásné čtení. Jemně popsaný osud velké ženy.

IvaKo
30.10.2018 3 z 5

Kniha se mi hodila do letošní výzvy, bohužel jako poslední kniha již nežijícího autora. Poutavý příběh o těžkém osudu a nesmírné životní síle skromné ženy. Přiznám se, že o neteři Franze Kafky Věře Saudkové a její rodině jsem nic netušila, takže jsem se ráda poučila. Styl vyprávění se mi ale zdál trochu roztěkaný, občas jsem se v postavách obtížněji orientovala, ale možná to bylo mým nedostatečným soustředěním.

Nele
15.08.2018 5 z 5

Nečekaně báječné čtení o zajímavém osudu.
Už dlouho mne tak nic nebavilo! :)

SSTknihy
19.07.2018 3 z 5

Život Věry Saudkové by jistě vydal hned na několik románů, už jen proto, že krok za krokem odráží téměř stoleté dějiny našeho státu. Hodně jsem se dozvěděla, hodně znalostí si oprášila. Styl knihy mi přišel sice tak trochu jako z minulého století, ale četlo se to dobře a rychle. Jiné knihy Marty Davouze mám raději. Škoda, že jde v tomto případě o její knihu poslední :-(

marketa4853
07.07.2018 4 z 5

Velmi zajímavý příběh o velmi zajímavé ženě. Kniha se četla skvěle, moc se mi líbila! A já se jí tak bála :)

bookcase
21.05.2018 5 z 5

Úžasná kniha, psaná skvělou češtinou, paní MD umí. Jsem ráda, že jsem si rozšířila obzory a dozvěděla se něco o paní Věře Saudkové. Víc takových knih o zajímavých lidech.

Nočnípták
04.04.2018 4 z 5

Moc pěkná kniha.Marta Davouze nám vylíčila život výjimečné,skromné ženy o které by jsme jinak neměli šanci se vůbec něco dozvědět.Vždyť kdo z nás kdy dřív slyšel o neteři Franze Kafky,nebo o manželce E.A.Saudka?Tato kniha je úplně něco jiného než autorčiny předchozí z Bretaně a myslím, že je i trochu zastínila.

bagel
20.02.2018 5 z 5

Autorka dokázala v poměrně krátké knize poutavě vylíčit život úžasné osoby a jejího okolí, moc doporučuji! Líbily se mně i předchozí knihy z autorčina života v Bretani, ale toto je něco zcela odlišného.

Iwíček
30.12.2017 5 z 5

Úžasná kniha, prostřednictvím které se můžete seznámit s osudy neteře Franze Kafky. Líbí se mi s jakou lehkostí autorka zachytila negativní situace a jakým způsobem zapůsobila na čtenářovy emoce. Mohu vřele doporučit.

Marta Davouze
česká, 1945 - 2018
2016  76%Loď v Bretani
2013  68%Dům v Bretani
2015  66%Vypadni z mýho života!
2017  85%Celej Franz!
2014  59%Zrcadlení