Čas srdce. Korespondence

Čas srdce. Korespondence
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/186988/bmid_cas-srdce-korespondence-Uwx-186988.jpg 5 9 9

Korespondence Ingeborg Bachmannové a Paula Celana počíná v roce 1948, v době jejich prvního setkání a odloučení, a na největší intenzitě nabývá o devět let později, kdy pro ně znovu nastává „čas srdce“. Rozhovor se s obtížemi přenáší přes temnou dobu Celanova ochromení gollovskou aférou a ustává teprve v druhé polovině šedesátých let, kdy oběma partnerům zbývá pár roků do konce života. V kapitolách o německy psané lyrice po druhé světové válce se jejich jména objevují na předních místech, často vedle sebe. Bachmannová a Celan netvořili ovšem životní ani autorskou dvojici v běžném smyslu. Společně strávený čas by se u nich dal počítat na měsíce, ale pro životní rozvrh i vlastní tvorbu hráli jeden pro druhého nesmírně významnou roli. „Vyměňují si dopisy, které němě křičí, aby byly čteny jinak. Bachmannová a Celan, plaší fanatici přesnosti v myšlení i v životě, v zoufalství i v lásce. Nikdy nepíší bez rizika. Sentimentalita je jim cizí. Vysilují se větami, jež musejí překonat, aby přesně vystihli konstantu svého proměnlivého vztahu i světa dvacátého století. Spojuje je boj o jazyk. Jejich vztah je vztahem vzájemného krajního napětí. S železnou pravidelností se střídají fáze důvěrné a láskyplné blízkosti, sebezáchovné distance a útěků. Celan požaduje oporu, aniž sám, bolavý skutečností a skutečnost hledající, nějakou poskytne. Bachmannová zůstává nechráněna, v každodenní válce bojuje sama, což nejlépe dokumentuje její vztah k Celanovi a Maxi Frischovi. I v této korespondenci se vede válka, na poli uhájení svého ‚jazyka‘, své ‚řeči‘, svého ‚území‘. Bachmannová i Celan se vymaňují z frází literárních i politických, které jsou vlastní každé zemi. Boj o slova je namáhavý; nikdy nepíší pouze slova, pracují na celku životního díla. Tato fascinující korespondence vyžaduje odstup, aby do mysli nevypálila slepou skvrnu, abychom se nestali zoufalými nevolníky neslyšného tikotu nezkrotných srdcí.“ Radka Denemarková... celý text

Přidat komentář

sika444
03.08.2022 5 z 5

Bolestné čtení. Dopisy plné míjení, lásky i soucitu, zraňování a ztracenosti. Kniha obsahuje i několik Celanových básní. Určitě stojí za přečtení.

puml
08.05.2016 5 z 5

Skvělá kniha dopisů, ze kterých je znát komplikovaný a bolestný vztah Celana a Bachmannové. Zároveň se v dopisech ukazuje nelehký život dnes již klasiků německy psané literatury. Sám Celan byl asi dost rozporuplná postava. Byl hluboce poznamenán smrtí svých nejbližších v koncentračním táboře. A toto trauma se s ním táhlo celý život. Několikrát pobýval na psychiatrických klinikách a dle závěrečného medailonu dvakrát "vražedně" napadl svou ženu Giséle. Sama Bachmannová se po rozchodu s Maxem Frischem zhroutila a také si pobyla na klinice... Čtení o síle niterné a bolestné poezie. Doporučuji.


Štítky knihy

korespondence

Autoři knihy

Paul Celan
rumunská, 1920 - 1970
Ingeborg Bachmann
rakouská, 1926 - 1973