Čarodějnice: Salem, 1692

Čarodějnice: Salem, 1692 https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/297867/mid_carodejnice-salem-1692-RwH-297867.png 3 30 18

Nositelka Pulitzerovy ceny za román Vera odhaluje tajemství čarodějnických soudů v Salemu. Začalo to v roce 1692 během mimořádně drsné massachusettské zimy, kdy dcera duchovního začala křičet a zmítat se v křečích. Celá záležitost skončila o necelý rok později oběšením devatenácti mužů a žen a jeden starší muž byl popraven rozdrcením. Strach se rychle šířil, zasáhl nejvzdělanější muže i významné politiky v kolonii. Sousedé obviňovali sousedy, rodiče děti, manželé manželky, děti rodiče a sourozenci na sebe navzájem podávali žaloby. Román Stacy Schiff, jenž živě zachycuje neklidnou atmosféru Ameriky sedmnáctého století, nás do této doby plné úzkosti zavádí. Ukazuje nám, jak skupina dospívajících dívek přivedla vznikající kolonii k rozkladu a jak rychle se šířila epidemie obviňování, soudních procesů a poprav, až se vymkla kontrole. Překvapující výsledky pátrání odhalují především podrobnosti, kterých si všimlo jen málo historiků. Každý detail koloniálního života pouhé desítky let po příchodu prvních osadníků – rodiny, farmaření, modlení, vedení domácností, nebezpečí života na okraji divočiny, odcizení od Anglie, tlaky života ovládaného biblickým myšlením – je líčen s jasností, která činí téměř nepochopitelné události srozumitelnými.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Historické romány
Vydáno: , Omega

The Witches: Salem, 1692 , 2015

Thalin
08.07.2023 1 z 5

Spíš než románem, jak je ale v popisku, bych knihu nazvala historickou naučnou literaturou nebo kronikou. Čekala jsem něco docela jiného, knihu jsem v knihovně popadla jen podle anotace a obálky. Románovou formu tam člověk nenajde. Už v úvodu, kdy byly na sedm stran vypsané všechny postavy, mi bylo jasný, že to asi nebude nejlehčí čtení. A byl to vážně boj. Už po první třetině jsem začala přeskakovat a to jinak opravdu nedělám.
Autorka skáče od jednoho k druhému, každou chviličku se zaměřuje na jinou postavu, aby od ní zase odskočila k jiné. Chaotické, kostrbaté, nezáživné. Ti co knihu na zadní straně obálky vychválili asi dostali hodně zaplaceno nebo četli něco docela jiného. Člověk ani nemá šanci si ta fakta a lidi s nimi spojené zapamatovat, jak je to nahodile poskládané. Téma jako takové mě opravdu zajímalo, ale čtení téhle knihy bylo ubíjející a vůbec mě to nebavilo. Na vině bude zřejmě i překlad, který to celé ještě hrozně podkopává, protože některé věty jako by skládal mistr Yoda nebo mi nedávaly smysl.

tereza5675
04.05.2023 2 z 5

Knížku jsem si pořídila s velkým nadšením. Bohužel, nadšení rychle vyprchalo. Do čtení jsem se musela nutit. Připadalo mi, že spisovatelce ulítávaly myšlenky z jedné věci na druhou, až se často člověk ztrácel.

M.C.SMITH
25.02.2022 1 z 5

Tuhle knihu jsem četla asi tak tři čtvrtě roku a musím říct, že to byl boj. Strašně složité, kostrbaté a mnohokrát jsem se musela i vrátit a něco přečíst znovu, ztrácela jsem se v textu a dokonce jsem knihu i několikrát odložila s tím, že to bude první kniha, kterou nedočtu. Bylo to hrozné, ač mne kniha zajímala, musela jsem se do toho nutit.
Tohle nebude kniha, kterou bych četla ještě jednou.

LiKa00
20.07.2021 2 z 5

Nedočetla jsem. Bohužel v půlce knihy jsem se vrhla na jinou a tuhle jsem už nedočetla. Kniha sice zajímavá, ale ne tak, aby mě to nutilo se k ní vracet. Postavy, děj, události, všechno hrozně zpřeházené, že se v tom člověk zamotá a vůbec nevyzná. Téma je to moc zajímavé, ale prostě hrozně špatně zpracované. Přišlo mi to jako kdyby člověk něco zkopíroval a nacpal to vedle sebe, bez sebemenšího propojení. Prostě nic moc.., ale je to fakt velká škoda, protože tohle téma mě fakt moc zajímá.

Noisette73
21.08.2020 3 z 5

Zfanatizované davy lidí, kteří se báli neexistujících věcí o to, to celé bylo nebezpečnější a zbytečnější.

denisa7430
09.08.2020 4 z 5

Román je rozpracován velice detailně, čtenář k němu musí přistupovat s úmyslem „studia“ tohoto tématu, kniha vyžaduje maximální soustředění.

Starhill
20.07.2020 odpad!

Nehodnotím knihu samotnou, ale naprosto příšerně krkolomný a amatérský překlad.

adaaugusta
16.06.2019

Příšerný překlad.

jiri77
08.01.2019 3 z 5

Pustil jsem se do čtení této knihy s nadějí,že to bude dobře napsaný román a ono ne. Je to naučná literatura se vším všudy. Nepřeberný počet informací,které mě přímo zahltily,až mě ze čtení bolela hlava. Kniha není podle mě dobře napsaná,autorka přeskakuje od postavy k postavě, takže za chvíli nevíte o kom píše,a že těch postav tam je! To samé platí o přeskakování z různých míst a časových období. Velmi těžká kniha ,se kterou si musela autorka dát hodně práce a proto jí ocením hvězdou navíc.

DominaCZ
14.11.2018 1 z 5

Autorka chtěla přiblížit oč se jedná, tak děj byl psaný ne vypravěčem, ale kýmsi, kdo popisuje výpisky z kronik a dokládá to i fotkami.
Protože šlo o dobu omezenou, tak lítání na čemkoliv směrem dozadu, posílání uřknutí z domu do domu pomocí křiku do vody a jiných nesmyslů činí knihu směšnou tím, že se to věčně opakuje a nikde není řešení nebo konec.
Ty procesy se táhly a hluchota "úřadů" člověka akorát tak vzteká.
V té době nebyla naděje, chápu, ale téměř totéž je v našem Kladivu na čarodějnice popsáno lépe.
Tady je to moc buranský.
Pardon.

zazvorka
26.03.2018 1 z 5

Pokud skončíte sami na pustém ostrově - tak to je pravá kniha pro takovou situaci. Je dlouhá, VELMI podrobná a zahlcená spoustou postav, takže než ji dočtete, určitě bude na obzoru záchranná loď. A co navíc - zjistíte, že sousedé dokáží člověku tak zavařit, že je možná lepší je nemít, takže pohodlný pustý ostrov může být výhra!
Určitě to dílo dalo autorce strašnou spoustu práce, klobouk dolů. Nicméně - dá i děsnou práci to přečíst...rozhodně to není beletrie. Pro někoho, koho to téma zajímá, může být kniha - vyčerpávajícím způsobem - přínosná.

Petule.k93
16.02.2018

Z knihy jsem nadšená. Líbilo se mi zpracování. Autorka si na knize dala opravdu záležet a stálo to za to. Je to všechno krásně popsáno až do nejmenších detailů historie.

TheMelorry
15.01.2018 4 z 5

Nejdůležitější je, uvědomit si, že kniha není beletrií. Naopak jedná se o populárně naučnou literaturu, kde autorka naprosto dokonale a obsáhle rozvádí období salemských procesů s čarodějnicemi. Skvěle a logicky vše popisuje, opírá se o historický fakta, knihy týkající se tématu... je vidět, že si s knihou dala opravdu hodně práce. Mě čtení bavilo a dozvěděla jsem se spoustu nových informací. Rozhodně kniha není pro každého, ale pokud je člověk milovníkem historie, je kniha ideální.

Veve721
06.01.2018 1 z 5

Přestože se mi moc líbila bonusová fotopříloha, zaujala mě kresba na předsádkách a chválím překlad, nemůžu dát lepší hodnocení, než jednu hvězdičku. Vážně bych ráda, protože základní myšlenka za zájem stála, jenže zpracování Stacy Schiff hodně pokulhávalo. Zajímavá dějová linka byla obalená milionem nepotřebných informací, které mě nudily a mnohdy i nutily přeskakovat celé odstavce. Je mi to opravdu líto, protože nerada dávám zlé hodnocení a navíc jsem ten typ, co neodkládá žádnou knížku bez dočtení už jen z úcty k práci spisovatele. Dočíst toto dílko mě ale stálo hodně přemáhání. Text je navíc psán velmi malým písmem s mizivými okraji a stylizován do nekonečných odstavců bez přímé řeči. Když už náhodou někdo něco řekne, není to na svém vlastním řádku, ale jako součást odstavce. Stránky se díky tomu otáčí opravdu pomalu a rychlost čtení omezuje také nekonečné listování kvůli poznámkám pod čarou.

Věřím, že si tato knížka svůj fanklub najde, protože téma čarodějnických procesů dokáže zaujmout a už teď je na internetu mnoho pozitivních ohlasů, jen mně osobně prostě autorčin styl nesedl. Já mám ráda historii, ale musí být podána více napínavě a méně detailně. Je mi to vážně líto, ale od Stacy Schiff už další knížku číst nebudu.

Pokud jste však opravdoví milovníci informací, rádi listujete encyklopediemi, lovíte na internetu nové poznatky a toužíte po knížce, která jde opravdu do hloubky, tak si "Čarodějnice" pořiďte a nebudete litovat.

DariDerek
01.12.2017 4 z 5

Tato kniha mě překvapila. Styl autorky a hlavně to, co všechno je schopná udělat pro to, aby napsala dobrý příběh, se mi opravdu zamlouvá. :-)

knihamouder
30.11.2017 4 z 5

Knihu jako celek hodnotím velmi kladně. Dočetla jsem se mnoho zajímavých informací ohledně čarodějnictví. Vložené obrázky byly skvělým doplňkem ke čtenému textu.
Pokud se zajímáte o čarodějnictví, sedmnácté století a chcete nahlédnout do drsné doby plné děsivých soudních sporů a nehezkých sousedských vztahů, kniha je určena právě pro vás. Provede vás státem Massachusetts a představí vám život v Salemu.

AniS1
15.11.2017 5 z 5

Nový román americké autorky Stacy Schiff je až po okraj nabitý. Nejde jednoznačně říci čím. Informacemi, emocemi, narážkami… za téměř každou větou je toho schovaného víc, než je na první pohled zřejmé. Už z první kapitoly se dozvídáte něco nového, například jak je možné, že soudcové mnohdy obviňovali nepravého, kolik bylo nejmladší čarodějnici a jak probíhaly samotné procesy. Autorka neodbočuje, dodává nám všechny informace, které potřebujeme znát. Nezabíhá příliš do detailů a když už...

bookcase
15.11.2017 4 z 5

Není to román v klasickém slova smyslu. Spíš je to pořádně propracovaný dokument, autorka odvedla precizní práci.

čarodějnice Salem historické romány čarodějnické procesy

Stacy Schiff
americká, 1961