Caraval

Než vstoupíte do světa Caravalu, mějte na paměti, že je to jen hra. Ať už jste o Caravalu slyšeli cokoli, určitě se to nevyrovná realitě. Je to víc než hra! Je to magie. Scarlett vždy toužila Caraval zažít a letos dostala pozvánku. Jenže vzápětí unese její sestru Tellu tajemný režisér celého představení. Není se čeho bát, Caraval je přece jen zdání. Ale co když ne? Ať už je to jakkoli, Caravalem musí Scarlett projít i se zlomeným srdcem a sestru rychle najít, než se spustí nebezpečný dominový efekt následků a navždy ji ztratí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/334514/caraval-YDT-334514.jpg 4173

Caraval (1.)

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Egmont (ČR)

lulein

Milá odpočinková s nádechem magie

BetyN.

Samotná myšlenka hry na hranici magie a reality je neotřelá a zajímavá. Bohužel zpracování za nápadem značně pokulhává. Kniha je psána jednoduše a nesmírně čtivě, proto se čte rychle a zhtla jsem ji během tří dnů. Otázkou je, jestli je jednoduchý styl psaní plus nebo mínus. Mně by se ke knize hodil spíše poetičtější styl.

Dalším mínusem se pro mě stala upjatá a naivní hlavní hrdinka. Navíc ke všem nápovědám přišla fakt jak slepá k houslím. Postavy mě většinou nepřirostly k srdci tedy kromě Juliana. A dále mě zajímal Legenda, velmi dobrá tajemná postava. Žádně extra tajemná megická atmosféra v knize taky nebyla, bohužel.

Na druhou stranu jsme se dočkali spousty zvratů, ať už překvapivých nebo odhadnutelných. Konec mě osobně přesvědčil o tom, že Caraval stál za přečtení, protože konečně nabírá na akčnosti, atmosféře a většina zvratů na konci je výborná. Dokazuje, že autorka to měla promyšlené. Taky nemůžu popřít, že by mě kniha kdykoliv během čtení nudila.

Mrzí mě, že autorka z tak senzačního nápadu nevykřesala mnohem víc, protože potenciál tam byl obrovský.

marta3736

Hezký příběh s novou tématikou. Autorce se podařilo děj hezky zpracovat, o tom žádná. Velkým mínusem shledávám postavy, které bych chtěla rozebrat.

Hlavní hrdinka mi přišla moc upjatá, nemohla jsem se do ní vžít. Chápu, že miluje svou sestru natolik, že by za ni položila život, ale bylo to tam zmíněno tolikrát, že jsem musela pár vět přeskakovat ke konci.

Celkově mi postavy přišli odosobněné, žádnou jsem si nedokázala oblíbit – dobře, dobře, Julian je jiná kapitolka.

Co ale přičtu k dobru, je vývoj hlavní hrdinky. Ke konci knihy už byl znát jistý posun vpřed a začala jsem ji mít i ráda (!).

Doufám, že druhý díl bude mnohem lepší a autorka nedostatky doladí. Přesto dávám čtyři hvězdičky, protože se mi líbilo samotné prostředí a vývoj hlavní hrdinky, kdy se měnila z nesnesitelné a upjaté dívky na milou a odvážnou ženu.

kaca3606

postavy byly málo popsané,takže mi nebylo ani lito když se jím NĚCO stalo. taková trochu říše divů.nějaké chyby v textu.nejsem pruďas ani kritik ,ale chyběl mi tam šmrnc. docela "suchá" kniha. líbilo se mi,že emoce byly popisované v barvách ,konec tečka

heliiinka

Wow. Takhle zamotanou knihu jsem dlouho nečetla. Je tam toho tolik, že vážně nevíte čemu věřit. Možná je až škoda, že všechno se dozvíte v posledních 30 stránkách. Byla jsem tak dobře zmatená. Například mi všechny postavy přijdou něčím skvělé a něčím je zase nemůžu vystát. Takže jako opravdoví lidi :D Těším se na pokračování.

Nikča1236

Záhadné, magické a nevyzpytatelné...

Klarsik3

Velmi čtivé. Líbilo se mi, že sem také do poslední chvíle nevěděla jak je to s Julianem a vlastně se všemi.. Tella mi vůbec nesedla.. Závěr mi přišel poměrně odfláknutej jako kdyby to už autorka chtěla mít za sebou ale i tak se mi to líbilo...

DracoMalfoy

Ne, ne a ne. Nudný, velkou část děje jsem jsem nechápala a za mě doopravdy nedoporučuji.

IvankaM

Strašně úžasná kniha.
Byl to nový a kouzelný svět, do kterého jsem se ráda ponořila. Děj se nikde neseknul, krásně plynul a já prostě nemohla přestat číst.
Ale na to, jaká to byla celou dobu jízda, mi konec a rozuzlení přišlo trochu slabší :)
A teď nevím, jestli se těšit na druhý díl nebo ne, protože je převážně o Telle a ta mi prostě nesedla.

Lorej
26.12.2017

Čekala jsem něco úplně, ale úplně jiného. Myslela jsem, že příběh bude více fantasy. Děj je spíš založen na romantické zápletce. Ale i přes to se mi kniha líbila, byla to taková oddychovka.

AgnessN.R.
19.12.2017

Tak, Caraval si teda ukradl kus mě samotné. Naprosto kouzelný originální svět. Co jiného dodat než, že: Haló, nemáte tam nějakou přebývající vstupenku?

Lucik100
05.11.2017

Fantastická knížka, ve které pomalu rostla před zraky čtenářů láska a kde jsem ani já nevěděla, kdo lže a kdo mluví pravdu.

An52imal
27.10.2017

Abych řekla pravdu, nevěděla jsem, co od knihy čekat. Hned poté, co jsem přečetla prvních pár stránek, mě příběh vtáhl k sobě a já si připadala, jako bych byla součástí Caravalu. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Během hry se čtenář postupně dozví leccos nového a nemůže na to říct nic jiného než: ,, Wow! " Opravdu skvělá kniha.

NÁSLEDUJÍCÍ ČÁST OBSAHUJE SPOILERY

Má to přece jenom svoje ale. Nebylo moc promyšlené to, jak Tella předem spolupracovala s Legendou a že s Julianem ve skutečnosti zasnoubená nebyla. Přišlo mi také divné to, že herci zavraždění během Caravalu budou později živí, kdežto normální lidi ne. Stejně tak, že herci Caravalu nestárnou.
Nelogická byla celá část, jak Scarlett našla Tellu, Scarlett pak svázali a Tella se ,, zabila. "

Dávám sice 5*, ale pokud bych měla přísněji hodnotit konec, dala bych 4*.

buldozer5
27.10.2017

Dlouho jsem se rozmýšlel, jak vlastně tuhle knihu ohodnotím, protože ve mně zanechala hrozně smíšené pocity. Musím autorku pochválit, že se jí dařilo udržet čtenáře po celou dobu v napětí. Také se mi líbí, že byl děj velmi nepředvídatelný, což se o mnoha knížkách podobného žánru říct nedá.
Na druhou stranu jsem se ale jaksi nedokázal vžít do hlavních postav, protože mi přijdou hrozně nesympatické. Také bych se v určitých situacích zachoval úplně jinak než oni, hlavně Scarlet občas jednala dost neuváženě.
No nic, knize nakonec dám tři hvězdičky, s tím, že kdyby to šlo, tak bych jí udělil tři a půl...

zuzana4291
19.10.2017

Kniha mě velmi překvapila. Sice měla velmi pomalý a slabý začátek, ale jakmile se děj trochu rozjel, tak byl plný napětí a překvapení až do poslední stránky. Vzhledem k otevřenému konci, jsem zvědavá, zda bude časem další pokračování.

Sorrow
15.10.2017odpad!

Jo... Tak přesně proto nečtu YA...:/

PokiCz
01.10.2017

Škoda nepřirozeného chování postav. Jinak dobré. :)

LilianaFalcon
11.09.2017

Zacatek super, rychle jsem se zacetla, zacalo me zajimat, co se s kym stane a v cem budou vsechny ty hacky...
Prostredek byl na me prekombinovany, az moc se tam odrazela snaha autorky kazdeho vyvojem prekvapit... konec byl ocekavany a fajn a po epilogu jsem zvedava, co bude dal...

Kate_Hall
29.08.2017

Kniha mě vyloženě nadchla, zatím nejlepší kniha kterou jsem kdy četla. Někdy jsem při čtení zapomněla, že je to jen kniha, byla to hra i pro mě.

andyval
28.08.2017

Na začátku jsem byla zklamaná, protože na tuhle knížku jsem se těšila od doby, kdy jsem ji poprvé viděla u jedné zahraniční Youtuberky a tím pádem jsem byla plná očekávání. Místo toho jsem našla ''nanervylezoucí'' hlavní hrdinku, která nám v každém druhém odstavci musela připomenout, že musí zachránit sestru a vdát se. Celkově mi ze začátku připadaly všechny postavy takové nemastné neslané, některé mohla autorka víc rozvinout. Také se musím přiklonit k názoru většiny, že ke většině nápověd přišla Scar jako slepý k houslím. Nevím jestli v druhé polovině knihy autorku osvítilo, ale já se prostě nemohla odtrhnout. Dokonce jsem sama jako čtenář nevěděla, co je opravdové a co ne.
Kdyby autorka napsala celou knihu stejně, jako její druhou polovinu, tak by si vysloužila 5*. Ale. Nemůžu jen tak autorce odpustit tu nepodařenou první polovinu, proto jsem se rozhodla pro 4* poctivé hvězdy.

Alex.Barunka
23.08.2017

2,5 ze 3
Upřímně to nebyla žádná sláva, hlavní hrdinka přišla k jednotlivým indíciím opravdu nelogicky a nezajímavě. Naštěstí se to dobře četlo a reputaci celé knize vylepšil alespoň ten konec.

Andy0892
20.08.2017

Ačkoliv mohla být kniha propracovanější (co se týká hledání indicií), v ostatních směrech jako jsou postavy, styl psaní a prostředí můžu jen vychvalovat (pravda je, že chování a jednání některých postav by se dalo vylepšit, ale to se stává v každé knize). Taková Alenka trochu spojená s Čarodějem ze země Oz :) Tuhle knihu bych přirovnala i ke knize Marissi Meyer – Bez srdce. Šíleně pestrobarevný svět měníce se člověku před očima. Kdo z nás vlastně ví, co byla skutečnost?

Líbí se mi různá přirovnání a popis emocí za pomocí barev, či vůní. Jako by to člověka vtáhlo více do děje. Také chválím obálku knihy. Rozhodně stojí za přečtení.

josef4551
14.08.2017

Opravdu povedená knížka, která jemně láká i na pokračování. Caraval je vlastně taková krásná a barevná reality show, ve které může jít i o život. Takže opatrně při hraní téhle hry. A kdyby se vám zdálo, že je Caraval jeden velký kouzelný cirkus, pak je vše v pořádku.

OndřejMergl
07.08.2017

Knihu jsem zhltl jedním dechem za rekordní čas a naprosto se ponořil do kouzelného světa. Zatímco ten dodával knize tajemnou atmosféru, dojem ze hry mi kazil postup hlavní hrdinky, která se dostávala k indiciím jako slepá k houslím, až se nějak protrápila ke konci, který sice přinesl řadu zvratů, ale příliš mě ve výsledku nenadchl. Případné pokračování ještě zvážím.

Tofinka
07.08.2017

AAAAAAAAAAAAA...!!!
To si snad děláte legraci.
Až po tom, co jsem si knihu koupila, jsem si všimla, že je prvním dílem série. (Ano, to je moje inteligence... :D)
Ale po přečtení poslední kapitoly jsem si říkala, že tu žádný nervy drásající konec není... A pak jsem si všimla epilogu. (Takže znovu) To si snad děláte legraci! Upřímně, mám pokušení dělat, že ten epilog neexistuje.

Ale teď k ději. Námět byl rozhodně zajímavý a kouzelný, ale zezačátku jsem se do čtení musela nutit.

EvaSupovic
30.07.2017

Super knížka :-D

Blahona
28.07.2017

Je mi líto, že mi kniha nevydržela dýl. Takto budu muset dlouho čekat,než vyjde druhý díl. Jako kdo to má vydržet? Caraval roztočil moji fantazii na plné obrátky a za tento skvělý zážitek autorce moc děkuju:) Více v recenzi zde na DB nebo na mém blogu www.kniznisiesta.cz

Aivinka
25.07.2017

Od knihy jsem čekala něco uplně jiného ale i tak jsem moc příjemně překvapená. Doufám že se dočkáme i pokračovaní protože takhle napjatá už jsem dlouho nebyla.

JennieeW
24.07.2017

Legendární! ještě víc než mistr Legenda....
Přijde mi že tam měly napsat spíš : PAMATUJTE, ŽE JE TO JEN KNIHA... Protože já na to doopravdy někdy zapomněla.
A už se neuvěřitelně těším na další díl, doufám že nebudu čekat dlouho...

ChristineDaee
21.07.2017

Prekrásna na pohľad. Symfónia farieb, pocitov a vôní. Ale vnútro nie je rovnocenné obalu. Dej sa neubráni mnohým klišé. A hlavná hrdinka sa nikdy nezachová tak, ako by som to od nej chcela. ( Príbeh ako taký mi výrazne pripomína Nočný cirkus. Farebnosť príbehu, krutá až vražedná hra, otváranie po zotmení/o polnoci, krutý otec, láska mimo pravidiel hry, šaty, ktoré menia farbu, predpovedanie budúcnosti, cylindre... Ale posúďte sami. Ak sa vám páčilo toto, Nočný cirkus je lepší. Naozaj.) Prečítala som ju kvôli Výzve a bola oveľa lepšia ako som čakala. :)