Mořský detektiv

Mořský detektiv https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344957/bmid_morsky-detektiv-e1o-344957.jpg 4 134 43

Cal McGill série

„Jen zřídka se stane, že nějaká kniha zvedne laťku ve svém žánru, a přesně to Mořský detektiv udělal pro skotskou detektivku,“ napsal recenzent ve Scotsmanu. A měl pravdu. Mark Douglas-Home vychází z téže tradice jako Peter May a jeho detektivky se dotýkají jak ryze současných společenských témat, jako je ekologie či nucená prostituce, tak dávných tajemství, a obojí dokáže skloubit v poutavém příběhu s životnými postavami a věrohodně vystiženým prostředím. A navíc přichází se zcela novým typem detektiva… Cal McGill nemá daleko k detektivům z drsné školy, pod nepřístupným zevnějškem skrývá stejnou slabost pro lidi v nesnázích, ani on si nedělá velkou hlavu s pravidly a nezřídka se dostává do křížku s policií… Jen na rozdíl od Phila Marlowa a jemu podobných netráví většinu času po zakouřených barech, ale spíš někde na pobřeží, kde zkoumá naplaveniny a studuje mořské proudy… Cal je totiž prvotřídní oceánograf a díky svým ojedinělým znalostem dokáže občas přijít na kloub záhadám, s nimiž si jinak policie neví rady. Užijte si první detektivku plnou soli, ale také lidských vášní, intrik a napětí, kde jde hrdinovi mnohdy i o život…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Plus

The Sea Detective , 2011

Clara_C
25.07.2018 5 z 5

Mám ráda příběhy ze Skotska a knížka mě nezklamala. Ano, bylo tam víc dějových linek, takže by mohl být někdo zklamán tím, že se odskakuje od jednoho příběhu k dalšímu, mně to nevadilo. Ke konci mě lehce překvapil rychlý obrat, kdy Cal sedí na břehu moře a najednou je svázaný na lodi a netuší, jak se tam dostal, ale to je asi jediná výtka.
A že to dopadlo dobře? Proč ne, nemusí být vždycky všechno špatně

oregano
14.06.2018 2 z 5

výborne napisana somarina. citalo sa to fajn, chybu som urobila az po docitani, kedy som rozmyslala nad tym, co som to vlastne one citala..detektivku? no to ani nahodou..
nejaku sentimentalnu magorinu so spomienkami na niekoho co umrel desatrocia pred mojim narodenim.??.tiez nic moc, vztahova linka je tam uplne na figu a vlastne aj kopa logickych nezmyslov.. koniec presladeny uz len zotriet slzicku..a nikdy viac to necitat

iLuciferie
03.06.2018 4 z 5

Sympatická knížka, kterou bych osobně neškatulkovala uplně jako detektivku.

ewi
25.05.2018 4 z 5

kniha sa mi celkom pacila, je ctiva, hlavny hrdina Cal mi bol velmi sympaticky a tiez i niektore vedlajsie postavy ako Helen Jamiesonova ....osobne ma ale viac ako detektivna linka / linky v pribehu bavila linka Calovho stareho otca , ktora i bola 2/3 knihy dominantnou dejovou linkou....

efka.saf
13.04.2018 4 z 5

Osobně mi tato kniha přijde docela rozporuplná. A ačkoliv začnu výčtem toho negativního, vlastně mě ve výsledku potěšila a já ji dala s čistým svědomím 4*.

Opět jsem na knihu narazila díky mé (v poslední době) oblíbené volnočasové aktivitě, kterou je proklikávání nejrůznějších knih na Databázi. Zaujala mě anotací i tím, že má být poměrně netradiční. A to byla. Paradoxně mi ale přišel děj hodně roztříštěný, dělo se tam toho nějak moc, ale zároveň vlastně skoro nic. Kriminální zápletku jsem nemohla najít ještě ani v polovině knihy, takže jsem pořád uvažovala, jestli kniha není detektivkou nazývána spíš díky názvu, než obsahu. Ale samozřejmě se tam nakonec něco vylouplo (ono bylo jasné o co půjde od prvních stran, ale vedla k tomu dlouhá cesta) a ke konci se příběh rozjel na plné obrátky. Ovšem jak se rozjel, tak i dojel. Trošku moc rychle, trochu moc pozitivně. Vzhledem k tématu to na mě působilo mírně nepravděpodobně.
Tak proč tedy 4*, když vlastně skoro vše krtizuji? Inu, i přes popsané nedostatky se mi kniha četla s úžasnou lehkostí. Hlavního hrdinu, ekologického aktivistu, jsem si zamilovala pro jeho práci, introvertnost i dobré srdce. Nebyl typická "slečna Marplová", která do všeho strká nos, ale pouze řešil věci, které si ho samy našly. Byl velmi netradičním hrdinou, přesto sympatickým a to si určitě zaslouží potlesk. Rovněž bych chtěla ocenit postavu policistky Helen, která mi přijde tak na hony vzdálená všem ostatním policistkám, o kterých jsem kdy četla, že jsem jí prostě musela ze srdce fandit. Její skvělé a trefné repliky, které zůstaly nevyřčeny (psáno kurzívou), jsem si zamilovala hned v prvních kapitolách. Rovněž mě velmi zaujal i příběh Calova dědečka a s velkou vervou jsem jej spolu s ním odkrývala. Vlastně jsem si říkala, že kdyby tam nebyla linie Basantí a Prití, možná by kniha působila kompaktněji a přirozeněji. Tím ale netvrdím, že mě jejich osud nezajímal.

Nakonec hodnotím knihu tedy poměrně kladně a určitě po Calovi zase časem sáhnu a přečtu si jak druhý, tak také třetí díl, který je na pultech nyní novinkou.

pinkpop
09.04.2018 odpad!

Nedočteno, nebavilo mě to.....

Gibis
05.04.2018 5 z 5

Velmi povedená detektivka! Řadím Cala MCGilla mezi své oblíbence :)

lifeoptimist
18.02.2018 5 z 5

Prostě a jednoduše .....dokonalá

sadlo
09.02.2018

Připojuji se, výborné čtení.

Martiiiik
05.02.2018 5 z 5

Výborná kniha, moc se mi líbila. Kombinace vtípků hlavního hrdiny Cala s mrazivou hrůzou dětské prostituce vytváří dohromady impozantní dílo. Nenávist mezi rody na malém ostrově trvající desetiletí; láska, která je příčinou velkého utrpení; policistka s velkým srdcem, kterou ostatní pohrdají.. A moře k tomu.. A dobrý konec :-) určitě doporučuji všem, kdo mají rádi detektivky, protože tahle patří k nejlepším, co jsem kdy četla :-)

konicekbily
30.01.2018 3 z 5

Zamotaná kniha, příliš mnoho postav a roztříštěný děj. Autor asi předpokládá nějakou větší řadu detektivek ze skotského pobřeží a snaží se na úvod nás seznámit s potenciálními hrdiny. Nu, uvidíme!

alzbeta4340
17.01.2018 5 z 5

Tak trochu netypická detektivka s netradičním hrdinou - aneb ekologický aktivista a oceánograf detektivem. Mě se kniha četla velmi dobře. Snad mě trochu zklamala poznámka autora na konci knihy, kdy jsem zjistila, že ostrov u pobřeží Skotska, odkud měl pocházet Calův dědeček, je pouze fiktivní. Jinak se ovšem těším na další příběh s tímto detektivem.

hs777
02.12.2017 4 z 5

Trochu jiná detektivka s trochu jiným vyšetřovatelem a slibně rozehráno pro další zajímavé příběhy. Myslím, že čtenářům Mayových Akt Enzo se bude líbit, stejně tak jako mně.

V28
28.11.2017 5 z 5

Výborně jsem se bavil, samozřejmě krom pasáží o sexuálním zneužívání dětí ze zemí třetího světa. Skvěle poskládaná a sympatická sestava hlavních hrdinů v čele s vyšetřovatelem vyplavenin a předmětů z moře Calem McGillem. Tři skvělé případy/příběhy které je nutné vyřešit, zároveň nám osvětlí minulost i současnost mořského detektiva. Prostě čtivá, vtipná, originální záležitost na kterou jsou všechny škatulky krátké a snad se brzy dočkáme pokračování série.

aruba
06.11.2017 5 z 5

Originální detektiv, čtivý příběh a hned několik záhad, které je třeba vyřešit. Za mě super.

kikies
02.11.2017 4 z 5

Tohle sice možná není nejlepší detektivka široko daleko, ale rozhodně je to průkopnický pokus, který si zaslouží ocenit. Sympatický podivínský hrdina, zajímavý koníček a jedinečný způsob, jakým pátrá a řeší odložené zločiny. K tomu náhled do podivné ostrovní mentality ála Mayova Skála. Policistka Helen by taky zasloužila pochvalu. Jsem upřímně zvědavá na další pokračování. Moc zajímavé čtení, bravurní prolnutí více dějových linií, přitom to není zdlouhavé a i přes jistou odbornost tématu příběh neztrácí na čtivosti.

Ulala
08.10.2017 5 z 5

Tři životy, tři osudy, tři tragédie, které se propojily docela zajímavým způsobem. Celou dobu čtení knihy jsem zjišťovala, že toto propojení autor zvládá bravurně. Všechny tři příběhy by se daly zpracovat do samostatných celků, viditelně však autor měl jiný záměr. Dle mého názoru se ho zhostil docela bravurně. Některé sekvence mi připomínaly jiné příběhy jiných autorů, ale podobnost mohla být zcela náhodná. Nové prostředí předeslané již názvem knihy je pro mě lákadlem k přečtení dalšího pokračování, které v letošním roce již vychází. Docela se těším.

iška
22.09.2017 4 z 5

Tak tohle se mi líbilo. Byl tu zajímavý děj, napětí a byly chvíle, kdy jsem se i zasmála - prostě jako v životě. Těším se na další knihu.

Liduka
16.08.2017 5 z 5

Skvělá kniha s neobvyklým detektivem. Každá postava tam měla uvedený svůj životní příběh, což bylo vynikajícím zpestřením hlavního děje. Moc se mi líbilo, jak Cal pátral po osudu svého dědečka, který utonul v moři, jehož se týkala minimálně polovina knihy a pak také po vrazích mladé dívky, která měla tu smůlu, že byla prostě příliš hezká. Už se těším na další díly.

DariDerek
08.08.2017 4 z 5

Tahle detektivka mi sedla. Liší se od všech ostatních, které jsem v minulosti četla a to z důvodu dvou dějových linií, které ale tak nějak do sebe zapadaly... více zde: https://darameganknihy.blogspot.cz/2017/08/morsky-detektiv-mark-douglas-home.html

detektivní a krimi romány Skotsko oceánografie rodinná tajemství obchod s lidmi

Mark Douglas-Home
britská, 1951