Byt v Paříži

Byt v Paříži https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/512240/bmid_byt-v-parizi-zuI-512240.png 4 71 71

Jess se ocitla ve složité situaci. Je na mizině, přišla o práci a potřebuje někam zmizet. Když zavolala svému nevlastnímu bratrovi Benovi a zeptala se ho, jestli by mohla na nějakou dobu zůstat u něj, moc nadšený nebyl, nakonec ovšem souhlasil. A v přepychovém bytě v Paříži jí jistě bude lépe. Po příjezdu ovšem zjistí, že její bratr zmizel. A že v domě bydlí samí zvláštní lidé. Lidé, kteří mají svá tajemství a kteří se ji odtud snaží vystrnadit. Jess se nevzdává, o bratrovi se jí však nic zjistit nedaří a místo odpovědí má jen další a další otázky. Napětí v domě graduje. Proč se sousedé chovají tak podivně? Co před ní skrývají? A je vůbec Ben ještě naživu? Dáma z vyšší společnosti a její despotický manžel. Alkoholik, jemuž utekla žena. Sympaťák, co se snaží pomoct. Psychicky nemocná dívka. Záhadná domovnice, které nic neunikne. Všichni jsou podezřelí. Všichni něco ví, ale mlčí. A všichni udělají cokoliv, aby jejich strašlivá tajemství nikdy nikdo neodhalil…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Vendeta

The Paris Apartment , 2021

FejKýý
20.08.2023 4 z 5

Tahle kniha byla na začátku hodně čtivá, trochu i hororovější a totálně zamotaná. Člověk potřebuje číst dál a dál, potřebuje vědět jak vše bylo. Kniha by mohla být kratší klidně tak o 100 stran, občas jsem se nudila. Kniha má pár nelogičností a pár i wtf momentů. Byla taková jiná, než Štvanice či Seznam hostů, ale bavila mě taky. Na něco jsem během čtení přišla a na něco zase ne. Jsem ráda že to dopadlo, jak to dopadlo. Trochu jsem se bála, že to dopadne jinak. 3,5*

jahlina
18.07.2023 4 z 5

Po Štvanici a Seznamu hostů byla pro mě další knížka Lucy Foley velmi očekávaná. Brousila jsem si na ni zoubky hned, jak jsem ji zahlédla v edičním plánu. Trochu mě zaskočila špatná hodnocení na DK, ale o to víc jsem na knížku byla zvědavá. A jak to nakonec dopadlo? Byt v Paříži je malinko jiný než předchozí dvě knížky, a to hlavně atmosférou, která je zde místy až hororová. Já byla ve výsledku spokojená.

Autorka si tentokrát pro dějiště svého románu nezvolila žádné odlehlé místo, ale dům v luxusní čtvrti Paříže. Hlavní hrdinka Jess se ocitla v nesnázích. Je bez práce, bez peněz a nemá kam jít. Útočiště hledá u svého bratra Bena, který má byt v Paříži. Ten ne příliš nadšeně svolí, aby u něj nějakou dobu pobyla. Když však Jess k bratrovi dorazí, on je pryč. Jess se snaží zjistit, kam zmizel. Postupně se seznamuje s ostatními obyvateli domu, kteří zdá se, nemají zájem Bena hledat. Navíc má Jess podezření, že neříkají všechno, co vědí.

I v téhle knížce pracuje Lucy Foley s uzavřenou skupinou lidí. Jednotlivé kapitoly jsou vyprávěné střídavě z pohledu klíčových postav. Všichni jsou jednoduše divní. Příliš sympatická není ani samotná Jess. Zvláštní je i dům, který má spoustu tajemných a skrytých zákoutí. To vše tvoří podivnou ponurou atmosféru a předzvěst skrytých tajemství. Jess se snaží něco zjistit. Brzy se začne obávat, že Benovi někdo ublížil, ale podezřelí jsou tady úplně všichni.

Autorka si pro čtenáře připravila několik zajímavých odhalení a zvratů. Neříkám, že jsem dopředu vůbec nic netušila, něco bylo větší něco menší překvapení, ale parádně to do sebe zapadalo. Kapitoly jsou krátké, každá přinese vhled jedné z postav, a tak se děj posouvá svižně dál. Akční scény zde nenajdete. Vše je založeno na postavách a na tom, co skrývají.

Těžko se mi knížka porovnává s předchozími, pro mě vede asi Seznam hostů. Ale i Byt v Paříži jsem si moc užila a věřím, že fanouškům Lucy Foley se bude také líbit. A nejen jim.

Richard Skolek
15.06.2023 odpad!

(SPOILER) Zápletka je jednoduchá Jess přijíždí za svým bratrem Benem do Paříže s tím, že u něj pár dní zůstane, Ben ovšem zmizel. V celém domě panuje zvláštní atmosféra a ostatní nájemníci jsou povětšinou velmi nepřátelští. A jak Jess po bratrovi pátrá, zjišťuje, že nic není takové, jak se zdá. Docela dobré, ne? Kniha ale na všech úrovních naprosto selhává.
Nejprve k samotné záhadě. V jádru je dobrý nápad, ale zpracování je dost nešťastné. Příběh je vyprávěný jak Jess, tak několika nájemníky, kteří ví, co se stalo, ve vnitřních monolozích se ovšem strategicky cenzurují tak, abychom se velice dlouho nic nedozvěděli. První polovinu knihy je to samé byl tam on, ale nedozvíme se kdo, stalo se to, ale nedozvíme se co. Působí to uměle a křečovitě a brzy to čtenáře začne rozčilovat.
Samotné pátrání pak představuje další zásadní zklamání. Záměrně jsem ho dal do uvozovek, protože Jess v podstatě nijak nepátrá. Nedočkáme se žádných dedukcí, žádných chytrých úvah, nic podobného tu není. Hrdinka zmateně bloudí sem a tam a občas potká někoho, kdo ji navede správným směrem, jindy zafunguje deus ex machina a odněkud v tu pravou chvíli vypadne nějaký vzkaz či dopis. Nejvíc potom Jess pomáhá to, že je kleptomanka a krade doslova při každé příležitosti, takže během svého řádění omylem zcizí několik důležitých věcí.
Ideální rozhodně není ani budování napětí. Autorka se snaží šlapat na plyn už od začátku, klíčová událost ovšem přijde až v polovině knihy a předtím se příběh nemůže rozjet, takže přichází jakási bizarní hra se čtenářem. K hrdince jde strašidelný muž, co má v ruce něco kovového, ale v další kapitole zjistíme, že je to jen pouzdro na mobil; hrdince se do ramene zabodne něco ostrého, v další kapitole zjistíme, že na ni jen skočila kočka; hrdinku někdo zamkne ve sklepě, v další kapitole zjistíme, že jenom neumí otvírat dveře (to není nadsázka, ale skutečná situace z knihy). Když se něco podobného stane popáté, i intelektuálně slabší čtenář pochopí, že se nemusí vzrušovat, a tahle hra na falešné napětí ho začne velmi rychle iritovat.
Když jsme u toho vůbec nerozumím tomu, proč autorka nezačala onou zmiňovanou klíčovou událostí. Z vypravěčského hlediska by to bylo mnohem logičtější řešení a jsem přesvědčen, že většina spisovatelů by ho zvolila zcela automaticky, a pokud ne, doporučil by jim to redaktor. Takto je první polovina v podstatě zbytečná, kromě pár stran je to naprostá vata, která sice pěkně plyne, ale kdyby v knize nebyla, o nic důležitého bychom nepřišli.
A co teprve postavy! Chybí kdokoliv, kdo by byl alespoň trochu sympatický. Opravdu, těžko si představit odpornější skupinu individuí. Několikrát jsem se také musel ujistit, že knihu opravdu napsala žena, protože právě ženy tady dostávají naloženo obzvlášť ty starší jsou kruté ledové královny, ty mladší zase velmi hloupé a absurdně nadržené. Hlavní hrdinka se bojí, že je její bratr po smrti, přesto si nikdy nezapomene všimnout, že jeho kamarád má sexy chlupatou hruď a jeho spolupracovník má úchvatné blond kadeře, se kterými by se daly dělat věci.
Pánbůh s námi a Foley pryč.

Lexie321
13.04.2023 4 z 5

Aj napriek tomu, že kniha bola menej pútava ako Zoznam Hostí si osobne myslím, že by si zaslúžila lepšie hodnotenie. Dej bol rýchly a dobre sa stupňoval. Postavy by si človek síce neobľúbil dokonca ani hlavnú postavu Jess ale práve preto pôsobili reálnejšie. Hoci keď sa na to spätne pozriem zápletka až taká silná nebola pre mňa bol zvrat nečakaný. Pre fanúšika trilerov je to dobrá voľba.

Komaeda
14.01.2023 1 z 5

Nuda nuda, ta vražda,kterou slibují, se stane až ke konci :D ?? Ach jo

Karin94
15.10.2022 2 z 5

Ako prvá kniha od Lucy Foley bola Zoznam hostí, ktorú som nedokázala dočítať. Do tejto som sa púšťala až s príliš veľkou dychtivosťou, kvôli úžasným ohlasom a nevedela som sa dočkať, kedy ju budem držať v rukách. Aj keď námet nebol zlý a celkovo to bolo písané fakt ľahko, tak mi tam vadili isté veci, ktorým nedokážem odpustiť, nech je akokoľvek dobrá. Žiaľ celková kniha bola pre mňa veľkým sklamaním.

V knihe sa stretávame s hlavnou postavou Jess, ktorá je sestrou Bena. Keďže stratila prácu a nevie čo ďalej, tak poprosí svojho brata, či by ju nevedel prichýliť do svojho apartmánu v Paríži. Skôr, než sa tam dostane, tak po bratovi nebude ani stopy. Susedia budú veľmi divní, pretože na Jess budú zazerať, ako keby tam nebola vítaná. Navyše bude mať pocit, že ju niekto stále sleduje…

Veľmi mi vadila postava hlavnej hrdinky Jess. Tá baba to bola jedna hlúpa nevychovaná vidláčka, ktorá kade tade snorila a ustavične kradla. Zo začiatku som mala pocit, že ju zaujíma všetko možné, len nie to, že jej zmizol brat. Aj keď sa už potom ako tak znormalizovala, tak si u mňa stále nezískala sympatiu. Vlastne ani ďalšie postavy som si neobľúbila, skôr boli divné a podozrivé čo beriem, pretože takéto postavy sú hlavnou prioritou v takomto žánri.

Kniha ako som písala vyššie síce bola sklamaním, ale našla som tu aj pozitíva ako napr. zo začiatku dusivé napätie, ktoré ja mám v knihách veľmi rada. Páčili sa mi aj kapitoly s ostatnými postavami, ktoré písala autorka z ich pohľadu. S takýmto niečim sa nezvyknem stretávať v knihách a práve preto sa mi to páčilo. No na druhej strane práve toto malo za mňa veľké mínusy, keďže každá postava mala veľa tajomstiev a autorka to postupne odkrývala, čo bolo pre mňa veľmi chaotické a veľakrát som sa v nich nevedela vysomáriť. Už mi to bolo potom úprimne jedno, ako celá kniha skončí len aby už konečne skončila. Ďalším mínusom, ktorý mi vadil bol, že to malo pomalé a nudné tempo a pridlhé zoznamovanie sa s knihou. A tú skoro všade vopchatú francúzštinu si autorka ako mohla odpustiť. Ďakujem, ale za mňa nie. Som sklamaná.