Byt nad Seinou

Byt nad Seinou https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/498463/bmid_byt-nad-seinou-w0D-498463.png 5 152 50

Londýn, 2017: Když Aurelia Leclairová zdědí přepychový byt v Paříži, o němž neměla ani tušení, ohromeně zjišťuje, kolik tajemství její babička skrývala: mezi jiným i sbírku vzácných obrazů a luxusních večerních rób. Jedna zvláštní malba ji dovede až k restaurátorovi Gabrielu Seymourovi a oba společně se rozhodnou odhalit pravdu skrytou ve stěnách bytu. Paříž, 1942: Ačkoli „město světel“ se potýká s německou okupací, okouzlující Estelle Allardová si užívá v salonech nedotčených útrapami války. Když si však nacisté přijdou pro její přátele, spěchá jim na pomoc a nepřemýšlí o ceně, již bude muset zaplatit. Do událostí zasáhne i tajemná špionka s krycím jménem Celine. Obě ženy se srdnatě vrhají proti ničivé převaze, která hrozí rozdrtit je i jejich milované, aniž tuší, že důsledky jejích činů ovlivní i budoucí generace. Tři ženy rozdělené časem, tři osudy odehrávající se v nebezpečné i vzkvétající Paříži. Aurelia, Sophie i Estelle musí najít odvahu, čelit nástrahám měnícího se světa a napsat další kapitolu v historii své rodiny.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Metafora

The Paris Apartment , 2021

evineckY
24.09.2022 5 z 5

'' AŤ KAŽDÝ DEN STOJÍ ZA TO ''

Je to kniha o opravdových hrdinech, o kterých se nikde nepíše,
nejsou oslavováni, nenosí na prsou řády a na které se zapomnělo.
O ženách , které za války bojovaly a tiše trpěly.
O historickém bohatství, které fašisti vydrancovali a ukradli.
Myslím si, že mnoho je ještě zakopáno a zazděno.
Je to román, který určitě stojí za přečtení.

Medvědářka
12.09.2022 5 z 5

Byt nad Seinou z Nakladatelství METAFORA byl přesně takový, jaký jsem si přála.
Moc často nečtu knihy z období 2. světové války, ale tady se mi to líbilo a hodně. Díky tomu, že sledujeme dvě linie příběhu - současný a ten z války, tak to do sebe hezky zapadalo a já dostala příběh plný odvahy, odhodlání, ale i smutku a zlomených srdcí.
Za hlavní příběh považuji ten o Estelle a Sophie a Aurelia - Lia byla spíš doplňková, aby se kruh uzavřel.
Lia zdědí byt v Paříži po své babičce Estelle. Nikdo z rodiny netušil, že takový byt existuje a co skrývá za tajemství. Lia je nejprve svým dědictvím otřesena, ale nakonec se přeci jen díky pomoci Gabriela, restaurátora starých obrazů, najde odpovědi na své otázky.
Příběh z období války o Estelle a Sophii nám otvírá dvířka toho, jak to mohlo v té době být. Nahlížíme do hotelu Ritz v letech, kdy Paříž byla nad nadvládou nacistů. Pohlaváři si zde podávají ruce a plní si břicha vybranými lahůdkami, zatímco obyčejný lid hladový a židé jsou odsunuti. Mezi tím vším proplouvá Estelle, kterou Němci považují jen za hloupoučkou tvářičku. Jenže tahle tvářička je odvážná a skrývá v sobě víc, než si všichni myslí. I díky tomu se její osud spojí se Sophií. K té se osud nezachoval nejlépe a tak má v sobě něco, co ji nezastaví před ničím. Ti dvě se na jeden okamžik spojí a díky tomu dokáží velké věci. Tak velké, že je to poznamená na celý život....
Jak jsem psala na začátku - příběh se hodně líbil. Nebyl tolik násilný, jako tomu občas při čtení z tohoto období bývá. Bylo to velmi poutavé a já se těšila z každé stránky. Hltala jsem příběh o velké odvaze a odhodlání. Příběh o ztrátách i nálezech. Příběh, který vychází ze skutečných událostí, ale přesto byl citlivě popsán a vy se neubráníte pocitům smutku, ale i radosti.

Mandlevest
04.09.2022 5 z 5

Říkala jsem si, jestli mě to bude bavit, opět dvě linky příběhu, současná s odhalováním minulosti s tajemstvím a nějakou tou láskou:-) a historická z období druhé světové války. Takto koncipovaných knih jsem už přečetla desítky, takže trochu obavy ze zklamání. Ale to se nekonalo. Já těm příběhům silných, statečných hrdinek neodolám a jestliže jsou dobře, ač trošku naivně, napsané, na vysoké hodnocení je zaděláno. V tomto příběhu navíc i současná linka byla docela zajímavá, i když konec se mi zdál trochu useknutý a mně pár informací , zejména ze života Estelle, k naprosté spokojenosti chybělo. Vysoké hodnocení to ale neovlivní, protože jsem si čtení opravdu užila. Kdo má rád knihy N. Lester, bude určitě spokojen.

eva3992
04.09.2022 4 z 5

Tři silné ženy, dvě v Paříži během druhé světové války, třetí nyní. Aurelia zdědila byt po babičce Estelle a pomalu odkrývá její minulost, o které vůbec netušila. Pak tu máme ještě Celine, jejíž tajemství budeme také pomalu rozplétat.

Podle obálky jsem očekávala romantiku, ale dostala jsem něco daleko lepšího. Pátrání po tajemné minulosti i silné ženy, které neváhaly pomoci, když bylo potřeba.

Kniha byla od prvních řádků čtivá, napínavá. Zároveň však smutná i dojemná. Od knihy jsem se nemohla odtrhnout, potřebovala jsem číst dál a dál, abych odkryla všechna tajemství.

Střídají se tu různí vypravěči, různá období i různá místa. Zdálo by se, že to bude komplikovaný příběh, ale vše je podáno jednoduše, jasně. Dává to smysl, a navíc je to všechno skvěle propojené.

Našla bych tu pár drobností, co mi trošku vadilo. Někdy to působilo jako pohádka a linka ze současnosti mi úplně nesedla. Ale jako celek je to skvělá kniha a pokud rádi čtete o osudech lidí z druhé světové války, tento příběh by Vás rozhodně neměl minout.

4,5*/5*

Danago
31.08.2022 5 z 5

Nádherný román popisující úsek druhé světové války odehrávající se především v Paříži. Dvě silné ženy bojují proti nacistům každá svým vlastním způsobem a prostředky. Obě mi byly nesmírně sympatické.
Příběh vyvolá ve čtenáři spoustu emocí strachu z nebezpečí, ale i radosti, když se něco povedlo.
Chytré a silné ženy, to je úžasné téma. Navíc podle historických faktů i když se jedná o velmi čtivou beletrii, tak takové ženy opravdu žíly.
Román otevírá opět nový úhel pohledu na druhou světovou války a boj proti fašismu.
Opět tu máme dvě časově linky m které jsou obě zajímavé i když linka z minulosti je přece jen o něco lepší jako většinou.
Knihu můžu jen a jen doporučit. Rozhodně je skvělá.

EllD7
22.08.2022 5 z 5

Většinou píšu komentáře pouze tehdy, zanechá-li ve mně kniha silný dojem, ať už dobrý či špatný. Byt nad Seinou je ten první případ. Silný příběh o umění a ženách za druhé světové války se prolíná s vyprávěním ze současnosti, díky kterému do sebe nakonec vše krásně zapadne. Knížka je velice čtivá, zatajujete u ní dech, naskakuje vám husí kůže, radujete se i pláčete spolu s hlavními hrdinkami… Člověk by řekl, že o druhé světové válce toho bylo napsáno tolik, že už ho nemůže nic překvapit, ale tato kniha v rámci žánru vyniká.

zimolka
15.08.2022 5 z 5

Nádherný příběh,obě linie nutí číst dál.

pavlašt
06.08.2022 5 z 5

Už dlouho jsem nečetla takhle skvělý román z 2.světové války. A linie ze současnosti příběh hezky spojuje.

Florindela
04.08.2022 5 z 5

Krásný silný příběh. Prožíváte to, až naskakuje husí kůže. Fandíte. Chtěli byste být na místě Aurelie, ale ne na místě její babičky. Skvěle napsaná kniha.

Knižní střípky
19.07.2022 5 z 5

Knihy s tímto tématem mám opravdu moc ráda, prokládám s nimi thrillery a dá se říci, že většina z nich je na jedno brdo, já to vím, ale na relax a odpočinek jsou pro mě ideální. Nicméně čas od času se objeví kniha, která mezi nimi vynikne. A přesně to je pro mě BYT NAD SEINOU. Nemůžu si pomoci, ale moc mi připomínal knihy mé oblíbené australské spisovatelky NATASHI LESTER. V rámci tohoto žánru opravdu vyniká. Je to skvěle napsané, nepůsobilo to na mě povrchně, okamžitě jsem si oblíbila snad všechny důležité hrdiny tohoto příběhu a vůbec se mi je nechtělo opouštět. A linka z minulosti byla tentokrát ještě úchvatnější, než v jiných knihách. Co říci závěrem – čekala jsem příběh jeden z mnoha, příběh, který nebude ničím výjimečný v rámci svého žánru a dostala jsem něco extra.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.