Bylo nás pět

Bylo nás pět https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44943/bmid_karel-polacek-bylo-nas-pet-41w-44943.JPG 4 3371 3371

Petr Bajza, Bejval Antoní, Pepek Zlivlar, Eda Kemlink, Čeněk Jirsák. určitě všichni znáte příběhy slavné pětky nejen z televizního seirálu, ale také z rozhlasového vyprávění Františka Filipovského. Je čas se začíst do lumpáren, jako jsou "manévry" a válka s Ješiňáky,vybírání vosího hnízda nebo návštěva cirkusu a zažít je spolu s naším kvintetem. A nejen to! V knížce naleznete fotografie z televizního seriálu!... celý text

Hombre
14.01.2014 5 z 5

Bezchybný a naprosto originální jazykový humor. V tomto případě nemá smysl srovnávat s obrazem - seriálem, který, ačkoli není špatný, vyznívá vedle knihy pouze jako chudý příbuzný..

coles
13.01.2014 4 z 5

Aj keď staršie a vraj rýdzo česká kniha, je tak roztomilo chlapčenská, že má stále čo povedať každému. Bezchybné.

JenikSebera
07.01.2014 5 z 5

Nádherná kniha napsaná ještě nádhernějším jazykem.

ThePetinka
09.12.2013 5 z 5

Pokud jde o mě, musím přiznat, že kniha se mi opravdu líbila. Silně mě nadchnul jazyk, jakým je dílo sepsáno. Naprostá ironie - kombinace spisované, skoro až knižní češtiny spolu s hovorovými výrazy. A do toho takové to prosté klučičí uvažování. Vím, že je to asi kniha pro trochu mladší děti, ale mě se vážně líbila.
Je sice pravda, že děj ani nemusel být rozložen na kopu takových těch "jednotlivých povídek", mám pocit, že to bylo spíš ke škodě. Na druhou stranu musím přiznat, že jde-li o námět, bavila jsem se. Občas se sice vyskytla, taková ta mírně hluchá místa, kdy se nic nedělo, ale nestávalo se to často. Vynahradily to jiné, vtipné scény. Myslím, že moje oblíbená je ta, kdy si Pepek Zilvar z chudobince měl brát indickou princeznu. On byl Pepek celkově docela fajn postava. Kromě Péti moje asi nejmilejší.
Samosebou, šlo opět o jednu z knih k maturitě, ale nelituji, že jsem si jí vybrala. Četla se skoro sama, jazyk mě opravdu hodně bavil, nebyla nějak moc tlustá ani myšlenkově náročná. A když vezmu v potaz, že Poláček ji psal v době, kdy čekal na transport do koncentračního tábora, tak snad není co vytknout.

Mary-on
23.11.2013 3 z 5

Poláček tuto knihu psal v době, kdy už věděl, že jako Žid bude převezen do koncentračního tábora. Únik od toho co mělo přijít našel v psaní a vzpomínkách na dětství. Neumím si představit pocity, které v této době měl.

puplik
24.09.2013 3 z 5

Jako první jsem viděl seriál a to byla patrně chyba. Čekal sem od knihy daleko více

polaiv00
18.09.2013 5 z 5

Knihu Bylo nás pět jsem začal číst po shlédnutí televizního seriálu, který mě moc bavil a každý týden jsem se na něj těšil.
Číst knihu bylo obtížnější než se dívat na televizi, ale příběhy a dobrodružství, které Petr Bajza prožíval spolu se svými kamarády, mi za trochu námahy stály.

Představoval jsem si sám sebe v partě pěti kluků, některé situace bych s nimi prožil moc rád. Moc mě nebavily číst sny v horečce, ale to, co kluci prováděli panu Fajstovi, mě vždy rozesmálo.

Moc se mi líbilo, jak hrál bratr Petra Bajzy na housle, protože sám jsem do houslí v době, kdy byl seriál v televizi, už chodil a chodím dodnes, přál jsem si hrát jako on, víc jsem v té době cvičil.

Knížku bych si přečetl ještě někdy znovu, až budu starší, stala se mou oblíbenou.

petiska
24.08.2013 4 z 5

Bylo nás pět je nyní už klasika. Na základní škole jsem neměla možnost si tuto knihu přečíst. Je to škoda - velice mě totiž pobavila! Dokonce jsem si v půlce příběhu nedokázala odepřít doslov umělce Filipovského, ve kterém jsem se úplně viděla. Nádherně podáno.
Zpočátku bylo celkem obtížné zvyknout si na "prastaré" fráze v textu, o které byla kniha obohacena, ale později jsem si zvykla a nepřišly mi nijak nadbytečné. Nejoblíbenější pasáž knihy? VŠECHNY! Asi nejúžasnější hláška z knihy je pro mě: ,,To se vr!"
Rozhodně doporučuji! :-) Dávám 4 hvězdičky, je skvělá.

tlapička
22.08.2013

To jsme uměli celé nazpaměť. Nepustím ho, neboť ho držím pevně.

Askarinka
20.08.2013 4 z 5

Jedna z mých dětských klasik...Jako malá jsem ji měla celkem ráda...

Sgr.Krtek
13.08.2013 5 z 5

I přes to, že poslední část mě vůbec nebavila musím dát 5 hvězdiček. Krásně a humorně napsané vzpomínky na dětství, zážitky s kamarády, klukovské hádky a vše co do toho patří. Nejsem žádný dospělák, ale taky jsem rád zavzpomínal s úsměvem na rtech jaký jsme byli uličnici a na naše dobré "staré" časy. :-)

Malefisto
10.08.2013 4 z 5

Začátek je skvělý, velmi vtipně napsaný a stále jsem se smál. V závěru, ve kterém jsou popsány vyze v horečnatém stavu knížka trošku ztrácí dech a začíná nudit. Jinak ale skvělé počtení :)

AlH3
27.07.2013 4 z 5

Dobře čtitelná a zábavná knížka psaná z pohledu malého Petry Bajzy, který prožívá svoje klukovské nešvary spolu s hošmi se kterými chodí. Kniha mě bavila. líbilo se mi autorovo zpracování a vžití se do malého kluka. Člověk si hned rozvzpomene na to jaké lumpárny a hlouposti mu samotnému v dětství na mysl přicházely.

Misan1993
26.07.2013 4 z 5

Kniha nebyla vůbec špatná, ale spíš pro mladší čtenáře, seriál byl ještě o neco lepší :)

lenka777
24.07.2013 4 z 5

Kniha i seriál jsou výborné, i když se místy liší. Jejich poetika a humor mě nadchly.

m.ART.y
22.07.2013 5 z 5

Knihu i seriál bych položil na stejnou hodnotovou úroveň, a to hodně vysokou. Je sice pravda, což zde bylo několikrát zmíněno, že pasáž o snění o Indii je nudnější, ale knize to zase tolik neubírá. Tuto knihu by měl mít každý čtenář ve svém knižním kánonu.

Marčullkas
21.07.2013 5 z 5

Nejlepší kniha od Poláčka. Zbožňuji příběhy z první republiky (vše tady bylo ještě" normání" od podnikání až po vlastenectví). Není divu, že se Poláček vracel ke vzpomínkám na dětství, do malebného městečka v podhůří Orlických hor.

Lady Dracula
19.06.2013 4 z 5

Jojo,tohle dílo se Poláčkovi vážně povedlo. Dětský náhled na svět dospělých a jejich parodování je úžasné. Tenhle humorný román člověka vážně rozesměje svojí lehkostí a tím,jak ukazuje,jak maloměšťáctví je možná špatné.
Dílo vhodné nejen pro dospělé ale i děti,i když ty budou mít asi s pochopením menší problém...

Skjaninka
09.06.2013 5 z 5

Výborná kniha nie len pre deti. Bezstarostné detstvo a veľké sny napísané parádne zábavným štýlom a to všetko sprevádzané krásnou atmosférou, ktorá z tejto knihy doslova sála. Doporučujem aj ako audioknihu s Filipovským, ktorá je excelentná a verte tomu, že sa budete veľmi smiať.

"Holky se ještě víc smály, to ony dělají vždycky, poněvadž jsou blbé."

"S Čeňkem Jirsákem nemluvím, protože on je takový. A když on je takový, tak já jsem taky takový."

"Ty smrade jeden, dal by sem ti jednu, až bys nevěděl, čí jseš, ale nesmím už hřešit a to je tvoje štěstí." .....

Bee Bee
07.06.2013 2 z 5

Kniha je to zajímavá po stránce vystižení tehdejšího života na malém městě, přesto musím říct, že čtení mě vůbec nebavilo. Možná mi jen nevyhovuje Poláčkův styl psaní.