Bylo nás pět

Bylo nás pět https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35558/bmid_bylo-nas-pet-U1j-35558.png 4 3371 446

Půvabná vyprávění o dobrodružstvích pěti nezbedných chlapců z malého českého městečka, psaná formou dětského deníku kupeckého synka Petra Bajzy. Klukovskýma očima viděný rok na maloměstě připomíná všechny sezónní dospělé i dětské zábavy, životní styl i hierarchii obyvatel malého města za první republiky. Kouzelná knížka, napsaná v době okupace, byla zároveň i autorovým posledním dílem a našla velkou odezvu mezi čtenáři všech kategorií.... celý text

Madlenka_Knihy
12.11.2016 5 z 5

Srdcová záležitost tato kniha ♥♥♥♥♥

parxel
01.11.2016 4 z 5

Bylo nás pět jsem poprvé viděl jako seriál a moc se mi líbil. Proto jsem se s určitým časovým odstupem rozhodl přečíst knižní předlohu.

První polovina knihy se mi četla velmi dobře. Více méně to s drobnými obměnami byly příhody, které jsem znal z jejich seriálového zpracování. Druhá část knihy mne vyloženě nebavila. Hlavní hrdina je nemocný a blouzní příběh o cestě do Indie, o slonovi Jumbovi atd. Zde jsem měl pocit, že je příběh vyloženě cílen pro menší děti. Pokud si dobře vzpomínám, tak ani v seriálu mne tato část moc nenadchla.

Hodnocení: Přestože se nejedná o žádné literární veledílo, tak na knize oceňuji především styl, kterým je napsaná. Ze všeho dýchá atmosféra klukovských let a doby, ve kterém se příběh odehrává. Nebýt té zatracené druhé poloviny, tak bych dal plný počet, takhle pouze čtyři hvězdy.

janasim
14.10.2016 4 z 5

Bylo nás pět je klasika,nemohu si však pomoct, filmové zpracování tohoto vyprávění se mi líbilo vic.Při četbě jsem prostě viděla herce.Kniha je každopádně zábavná,ale část vypravující o návštěvě Indie se mi zdála zdlouhavá.

Jessica007
10.10.2016 5 z 5

Konečně - až jako hodně dospělá - jsem se ke knize pořádně dostala. A knížka se mi líbila hodně. Líbí se mi jazyk, jakým je psána, humor, příhody. Když si uvědomím, kdy autor takovou knížku psal, tak tedy klobouk dolů. Méně se mi tam líbilo, jak byl Péťa nemocný a o slonovi, ale Péťa se uzdravil, takže v knížce vše dobře dopadlo. Rozhodně mi vylepšila náladu. A celkově - prostě moc hezká, milá knížka.

MikeDV3
09.10.2016 4 z 5

Kniha mi přišla velice zábavná a mnohokrát jsem se při čtení nahlas smál. Petr Bajza mi byl veskrze sympatický, akorát jeho řešení sporů mi po desátém opakování přišlo nudné.

Karel Poláček dokázal skvěle vystihnout myšlení školáka, což dělalo knihu čtivější.
Zdlouhavá pro mě byla část knihy, kdy se Petrovi zdá, že jede s přáteli do Indie. Díky retrospektivě jsem často nevěděl, zda se pohybujeme v realitě, nebo Petrově snění.

Jsem každopádně rád, že jsem si knihu přečetl a určitě ji doporučuji dalším čtenářům.

LucyPevensie
03.10.2016 4 z 5

Když jsem poslouchala audio knihu, tak mě bavila, ale při čtení jsem se docela nudila, možná kvůli starému jazyku nebo předchozí znalosti příběhu. Takže nevím jak mám hodnotit

Koza3
02.10.2016 3 z 5

Jak už tady spousta čtenářů ohodnotilo, první půle knihy je docela pohodové čtení, vskutku vtipné a zábavné líčení klučičích trampot z první republiky, kdy nutností každé domácnosti byla rákoska a čisté uši. Bylo to psáno jednoduše, z pohledu Péťy Bajzy. Docela se mi to líbilo, jenomže jak dlouho vydržíte číst slohovky desetiletého chlapce (pokud nejste odolný učitel na základní škole)? Po pár listech Vás to začne dost prudit...pořád samé my šli a ona šla a tak jsme šli všichni...ufff no kvetl jsem z toho, ale řekl jsem si má to dvě stě stran, to se dá přežít. Jenže přišla druhá půle, která mi dosti připomněla Tuláka po hvězdách od Londona svým útěkem do snů plných fantasmagorií. Jenže na rozdíl od Londonova veledíla, tady Vás zase prudí vyprávění malého chlapce, akorát se to táhne jak sopel na sto stranách a příběh se nikam neposouvá. Nechci knihu hanit, taky ji dávám průměrné hodnocení, ale pokud jste ji nečetli v mládí a nemáte k ní nostalgickou vazbu, tak Vás zřejmě zas tak bavit nebude. Čest seriálu, který z halucinací ukuchtil naštěstí jen jeden díl a zbytek věnoval rozvoji všelijakých klučičích trampot.

Klobouk dolů patří autorovi, který napsal takovéto "veselé" dílo o jednoduchosti študákovy duše v době, kdy mu hrozila smrt v koncentračním táboře.

V rámci čtenářské výzvy řadím do kategorie "Kniha o přátelství"...snad nemusím zdůvodňovat proč :-)

kalache
01.10.2016 4 z 5

...tv seriál se opravdu zadařil...

Chemiczka
13.09.2016 5 z 5

Knížka, která mne ruku v ruce provází životem už od dětství. I teď se dokážu ponořit do jejích příběhů a vrátit se v čase. Vždycky ve mně evokovala krásu, bezelstnost a nádhernou prostotu dětství. Strašně moc jsem toužila vydat se s "hošima" třeba na pečený brambory, pouštět draka, koupat se ke Klobouku, těšit se do bia nebo do cirkusu, a být součástí cesty do Indie. Krásná ukázka, že jen dítě se dokáže těšit z maličkostí a hlavně nemá žádné starosti dospělých, jediné co ho zajímá je jestli vyhraje bitvu proti Habrovákům, co dostane k Vánocům a jestli bude nebo nebude cirkus se lvem núbisjkým.
V dospělosti jsem pochopila druhou nádhernou věc, že psaní této knihy bylo útěkem od kruté reality i pro Karla Poláčka. V Terezíně, kde byl hlad, nemoc a smrt na každém kroku, se utíkal zpátky do svého dětství a za dobrodružstvím za kamarády, s kterými tehdy chodil.

kiki11
09.09.2016 3 z 5

První polovina se mi líbila hodně, četla jsem ji téměř jedním dechem, ani zastaralá čeština mi vůbec nevadila. Pak ale přišla na řadu druhá část knihy - výlet do Indie a ta mě opravdu zklamala. Do čtení jsem se musela nutit a měla jsem chuť knihu odložit... Nakonec jsem ji dočetla, ale nebavila mě.

Mrzí mě, že dávám tak nízké hodnocení, ale nemůžu jinak. První polovina je na 5*, ale ta druhá tak na 1*.

Sabina.dv
07.09.2016 2 z 5

Příjemná povinná četba.

Tynule
04.09.2016 5 z 5

Kniha se četla pěkně až na druhou část Indie. Knihu jsem objevila i jako audio a často si ji pouštím

MarekDusil
22.08.2016 3 z 5

až na pasáž s Indií, to bylo vtipné

KatChiss
29.07.2016 5 z 5

Krásně psaná kniha postarším jazykem. Čtivá a vtipná. Jako malá jsem se dívala na seriál a kniha je úplně stejná, jak si to pamatuji :)

RudýOnkel
15.07.2016 4 z 5

1. polovinu o všem možném, co dělali kluci za 1. republiky, jsem četl bezproblému, ale tu druhou polovinu jsem četl jenom z nutnosti toho, abych knihu dočetl...

KikčaHubáčková
12.07.2016 5 z 5

Úžasná kniha.

Elle272
26.06.2016 1 z 5

Tahle kniha pro mě byla neskutečným zklamáním. Nejenže jsem nebyla schopná přivyknout neobvyklému jazyku, ale hlavní postava Péti Bajzy mi přišla nesmírně povrchní- malé vrtošivé dítko dožadující se pozornosti. Marně jsem očekávala nějaký vyprávění hodný příběh, ale bohužel se neobjevil.

kamila234
15.06.2016 5 z 5

odpočinkové čtení fakt ůžásná kniha.

hana1984
08.06.2016 5 z 5

kouzelné a odpočinkové čtení

peta5472
05.06.2016 5 z 5

Kouzelné čtení a k ní krásný seriál. Odpočinkové čtení, které se hodí v každém věku. Ráda se k ní vracím. Mám ráda Petrovo lapálie, jen mě příběh moc nebaví, když má Petr horečku, díky retrospektivě se v něm složitěji orientuji.