Bulbem záchranáře

Bulbem záchranáře https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/446265/bmid_bulbem-zachranare-CnC-446265.jpg 5 246 72

To máte: pád z výšky, mrtvice, epilepsie, tonutí, dopravní nehoda... Pořád se něco děje! A právě vy můžete být náhodou u toho a pomoci zachránit lidský život. Třeba i vašeho blízkého. Existuje snad něco lepšího, na co být v životě hrdý? Po jednom návratu z noční se záchranář Vít Samek rozhodl, že čerstvé zážitky ze služby popíše kamarádům na své facebookové stránce. A od té doby je za obrovského ohlasu publikoval skoro každý týden. Jeho vyprávění totiž nelze číst bez záchvatů smíchu, častého slzení a následné úlevy – to když se na konci příběhu dočtete, jak v dané situaci správně postupovat. Čtenáři ovšem chtěli víc. A proto teď v rukou držíte nejzábavnější knihu o první pomoci, která kdy byla napsána. Mimo jiné se dozvíte - Jak zvládnout první pomoc u nejčastějších úrazů a nemocí. - Proč zahájit resuscitaci masáží srdce a proč nikdy nedýchat do cizího člověka. - Jaká specifika přináší ošetření malého dítěte. - Kdy za vámi vyrazí letečtí záchranáři a proč používají vojenské brýle. - Jak komunikovat s dispečery, aby odborná pomoc přijela co nejrychleji. - Že si teď hned máte stáhnout aplikaci Záchranka! Kniha Víta Samka je o superhrdinech mezi námi. O profesionálních záchranářích, lékařích, ale také o nás, obyčejných smrtelnících, kteří si – máme-li dobré informace a trochu kuráže – můžeme superhrdinský plášť taky občas přehodit přes ramena.... celý text

aenigma
08.02.2024 5 z 5

Knihy, které si kupuji, si také půjčuji v knihovně (abych si je spolu s tím vším harampádím, co nosím v kabelce, neodrbala) a tuto jsem u dospěláků hledala marně, abych se pak dozvěděla, že ji mají zařazenou v DĚTSKÉM oddělení. To asi kvůli těm (fakt cool) ilustracím, protože rétorika je hrubšího zrna.
K titulu jako takovému jsem se odhodlávala několik měsíců, neboť jsem autora znala jen z online videí a přišel mi - jak to říct slušně - poněkud svérázný. Ale jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, protože ji koupím všem laikům (co se zdravotnictví týče) ve svém okolí. Oni si totiž lidé myslí, že se jich první pomoc netýká, že na to jsou tu profesionálové a že jim stačí vytočit 155, v horším případě 112 (neplatí pro specifické případy, kdy se vám ti hasiči hodí jako první víc). Omyl! Nějak nechci nechat svoje blízké, aby pak litovali, že se na nějaký bazální kurz vykašlali a také nějak nechci, aby ze mě byl apalik, kdyby oni měli příležitost mi pomoct včas a efektivně.
Kniha má na můj vkus pozvolnější rozjezd, ale pak nabere spád a určitě splňuje definici "první pomoc v kostce" už jen proto, že PP není jen KPR, příp. nalepení placek AED. A líbily se mi i rozhovory s dalšími odborníky, kteří čtení zpestřují svými zkušenostmi.

Bubulka
12.12.2023 5 z 5

Vtipné, poučné, prostě super

iveta3689
31.08.2023 5 z 5

Výborně napsané. S vtipem a nadsázkou, ale ne trapně ani na sílu. Srozumitelné, přehledné.

puczmeloun
19.07.2023 4 z 5

Čekal jsem spoustu zajímavých historek a dostal velmi dobrou motivaci k tomu se zase něco přiučit ohledně první pomoci. A i na ty historky došlo...

Téma je zábavně a poutavě podáno, jednotlivé typy případů, se kterými se záchranáři setkávají, doplňují jak příklady z praxe (a to i skrze rozhovory s konkrétními odborníky), tak zjednodušené rady pro čtenáře. Jen škoda, že neexistuje (nebo jsem jen špatně hledal?) nějaký shrnující leták, který by si zájemce vytiskl a přidal do peněženky. Když už si s tím autor dal takovou práci, je rada ohledně opakovaného čtení (či poslouchání v audioverzi) logická. V panice či stresové situaci je ale lepší jasný návod, než spoleh na vlastní nedobrou paměť. Nejlepší radou tak proto stejně zůstává nainstalování aplikace Záchranka, kde krom jiných výhod některé interaktivní návody jsou (Vít Samek má ale v knize schopnost věci zestručnit a zdůraznit tak, jak textaři v aplikaci ne).

nula87
02.05.2023 5 z 5

Čtivou, zábavnou formou podané informace, pomocí kterých si budete aspoň trochu jistější, pokud budete potřebovat dát první pomoc. A to není málo.

PetraBery
02.03.2023 5 z 5

Zábavně podaná knížka o první pomoci, srozumitelná, s praktickým shrnutím každé kapitoly. Doporučuji každému.

Anya636
03.02.2023 5 z 5

Perfektní! Vtipný, věcný, přehledný. Povinně do každé knihovničky.

Jitulin90
11.01.2023 5 z 5

Skvělá a zábavná knížka, která předá podstatné informace a nezahltí zbytečnými fakty navíc.

TerryF
29.12.2022 5 z 5

Vtipná a naučná kniha o první pomoci. Je napsána rozhodně lepší a zábavnější formou než např. školní učebnice. Té obecné a neformální češtiny už sice někdy bylo moc, ale i tak se přečetla jedním dechem. Určitě povinnost pro každého si tuto knihu přečíst!

Nelly
13.12.2022 4 z 5

Taková vtipná první pomoc do kapsy. Trošku mne mrzelo dost anglicismů, ale jinak dobrý.

Kubikuli
24.09.2022 4 z 5

Vzhledem k tomu, že pracuji v oboru, beru knížku trochu víc s rezervou. Kdybych byla v tomto směru neznaboh a analfabet, tak bych z ní byla určitě hrozně unesená. Takhle se musím jen usmát pod vousy (které naštěstí nemám:-))

rumova_kulicka
16.02.2022 5 z 5

Povinná četba pro všechny!
Skvěle napsáno, pan záchranář má svérázný humor :-)

Maciiik
10.02.2022 5 z 5

Zábavné, poučné, ze života. To by měla být povinná četba! ;)

Kipam
27.01.2022 5 z 5

Skvěle napsané a hlavně skvěle předané informace. Je vidět, že autor má léta zkušeností a ví jak je předat dál. Věřím (a doufám), že některá doporučení si budu pamatovat ještě dlouho.

Caa
26.01.2022 5 z 5

Kniha, která by neměla chybět v žádné rodinné knihovničce!
Nejen, že díky ní vím, jak postupovat v základních zdraví a život ohrožujících situacích, které mě a mé okolí můžou potkat (nemoc, úraz, náhlá příhoda...), ale ještě jsem se při čtení pobavila, díky čemuž jsem si leccos dobře zapamatovala. A taky vím, že až si v kritické situaci nebudu vědět rady, nejsem na to sama, protože na lince 155 mi ochotně a rádi pomůžou.

Bustedka
20.12.2021 5 z 5

Asi před rokem jsem knihu začala poslouchat jako audioknihu, ale pak jsem se rozhodla, že si to chci přečíst, knihu jsem koupila a od té doby mi ležela na poličce.
Popis první pomoci trochu jinou formou než byste čekali. Formou ale skvělou a velmi čtivou.

ivanie_
07.12.2021 5 z 5

Úplně nejlepší a nejzábavnější kniha o první pomoci! Z textu je jasně patrná odbornost, nadhled a praxe. Moc doporučuju přečíst a koupit nebo aspoň půjčit rodině a přátelům! Jako bonus břitký humor autora, který rozesměje, i když vypráví o vážných věcech.

Eridan
20.11.2021 3 z 5

Aplikaci Záchranka jsem si nainstaloval. Pár rad bylo fajn. 90% rad končí informací a volejte 155. Bodrý jazyk byl zpočátku osvěžující po desátém slovu "k posrání" a "hovada" již méně. Zásadní příručka první pomoci to není. Spíš lehce vtipná, lehce přidrzlá sbírka příběhů ze života záchranáře.

pepap
15.11.2021 4 z 5

O tom, jak první pomoc úplně nezpackat. Dobře míněné rady lidí "od fochu", upozornění na největší a nejhorší chyby, dodání odvahy váhajícím a špalíček příhod ze záchranářské praxe.

Runinka
06.11.2021 5 z 5

povinná četba pro všechny!!!