Bůh tomu chce

Na základě historických dokumentů a studia pramenů autor odhaluje málo známou kapitolu z dějin křížových tažení – účast českého vojska na Třetí křížové výpravě, vyhlášené papežem Řehořem VIII. v roce 1197. Jako první z evropských vládců přijal výzvu císař Friedrich zvaný Barbarossa, na jehož plán osvobodit křesťanský Jeruzalém reagoval tehdejší český vládnoucí kníže Konrád Ota II. po svém: vyprázdnil všechny žaláře a do čela kontingentu postavil nevlastního bratra, knížete Děpolda......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/345239/buh-tomu-chce-3N9-345239.jpg 4.214
Literatura naučná, Historie
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

JanzPardubic

Čtivě napsaná snaha o popularizační výklad průběhu třetí křížové výpravy, kterému ale chybí vědecká erudice autora (kritický přístup k pramenům, prostě historikovo řemeslo). Podtitul je poněkud zavádějící, neboť hlavními postavami knihy rozhodně nejsou čeští bojovníci na třetí kruciátě, ale císař Fridrich Barbarossa. Ostatně o nich prameny opravdu moc neříkají, takže se autor někdy uchyloval k fabulaci. Tím se kniha chvílemi lehce dotýkala žánru historického románu. Osobně bych dal přednost, kdyby se býval Karl von Wetzky rozhodl napsat čistě historický román o Češích na třetí křížové výpravě. Základní ponětí o pramenech a průběhu tažení měl, ty by mu dobře posloužily pro historický rámec příběhu, ale na plnohodnotnou popularizaci to prostě nestačilo. Knížku však neodsuzuji, byla to příjemná a hezky napsaná oddychovka.

Macek58

Výborná kniha a velmi zajímavé téma. Ucelený pohled na křížovou výpravu , ale ne suché zesnamování s historickými údaji, ale čtivý historický román.

raidmnoid

Velice působivá kniha, která přibližuje průběh třetí křížové výpravy a smrt císaře Rudovouse. Opravdu jsem si knihu užil (asi tak, jako český kontingent při tom všem drancování :))

Richie1
13.03.2017

V časopise Živá historie jsem si přečetl zajímavý článek o křižácích od našeho historika Jiřího Kovaříka. Mimo jiné se tam zmiňuje i o chybách, které kolují internetem v souvislosti s třetí křížovou výpravou a účasti českého vojska. Za vinu to dává právě této knize od Wetzkyho, neboť se z ní často v těch článcích na internetu cituje. Kovařík si prostudoval stejné prameny, ze kterých čerpal Wetzky a zjistil, že si do své knihy plno údajů vymyslel nebo upravil. Wetzky prostě napsal čtivý román, nikoli literaturu faktu - takto je třeba při čtení jeho knihy k historickým údajům přistupovat.
Jinak se mi kniha docela líbila, vzhledem k historické nevěrohodnosti ale nemohu dát lepší hodnocení. 60%

Mafian
27.06.2014

Kniha se čte jedním dechem. Spojil se zde vyjimečný vypravěčský talent autora s jeho ojedinělými znalostmi ohledně stopy, jež zanechali vojáci ze zemí tehdy ještě ne tak docela koruny české v dějinách křížových výprav.

Karl von Wetzky

Karl von Wetzky