Bůh tomu chce

Na základě historických dokumentů a studia pramenů autor odhaluje málo známou kapitolu z dějin křížových tažení – účast českého vojska na Třetí křížové výpravě, vyhlášené papežem Řehořem VIII. v roce 1197. Jako první z evropských vládců přijal výzvu císař Friedrich zvaný Barbarossa, na jehož plán osvobodit křesťanský Jeruzalém reagoval tehdejší český vládnoucí kníže Konrád Ota II. po svém: vyprázdnil všechny žaláře a do čela kontingentu postavil nevlastního bratra, knížete Děpolda......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/345239/buh-tomu-chce-3N9-345239.jpg 4.214
Literatura naučná, Historie
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

a.k

Velmi podrobný popis průběhu 3. křížové výpravy pod vedením císaře Barbarossy. Kniha se čte dobře, ale je náročná obsáhlostí historických reálií. Lépe ji ocení čtenáři, kteří hledají historické detaily rozšiřující jejich dějepisecké znalosti.

JanzPardubic

Čtivě napsaná snaha o popularizační výklad průběhu třetí křížové výpravy, kterému ale chybí vědecká erudice autora (kritický přístup k pramenům, prostě historikovo řemeslo). Podtitul je poněkud zavádějící, neboť hlavními postavami knihy rozhodně nejsou čeští bojovníci na třetí kruciátě, ale císař Fridrich Barbarossa. Ostatně o nich prameny opravdu moc neříkají, takže se autor někdy uchyloval k fabulaci. Tím se kniha chvílemi lehce dotýkala žánru historického románu. Osobně bych dal přednost, kdyby se býval Karl von Wetzky rozhodl napsat čistě historický román o Češích na třetí křížové výpravě. Základní ponětí o pramenech a průběhu tažení měl, ty by mu dobře posloužily pro historický rámec příběhu, ale na plnohodnotnou popularizaci to prostě nestačilo. Knížku však neodsuzuji, byla to příjemná a hezky napsaná oddychovka.

Macek58

Výborná kniha a velmi zajímavé téma. Ucelený pohled na křížovou výpravu , ale ne suché zesnamování s historickými údaji, ale čtivý historický román.

raidmnoid

Velice působivá kniha, která přibližuje průběh třetí křížové výpravy a smrt císaře Rudovouse. Opravdu jsem si knihu užil (asi tak, jako český kontingent při tom všem drancování :))

Richie1
13.03.2017

V časopise Živá historie jsem si přečetl zajímavý článek o křižácích od našeho historika Jiřího Kovaříka. Mimo jiné se tam zmiňuje i o chybách, které kolují internetem v souvislosti s třetí křížovou výpravou a účasti českého vojska. Za vinu to dává právě této knize od Wetzkyho, neboť se z ní často v těch článcích na internetu cituje. Kovařík si prostudoval stejné prameny, ze kterých čerpal Wetzky a zjistil, že si do své knihy plno údajů vymyslel nebo upravil. Wetzky prostě napsal čtivý román, nikoli literaturu faktu - takto je třeba při čtení jeho knihy k historickým údajům přistupovat.
Jinak se mi kniha docela líbila, vzhledem k historické nevěrohodnosti ale nemohu dát lepší hodnocení. 60%

Mafian
27.06.2014

Kniha se čte jedním dechem. Spojil se zde vyjimečný vypravěčský talent autora s jeho ojedinělými znalostmi ohledně stopy, jež zanechali vojáci ze zemí tehdy ještě ne tak docela koruny české v dějinách křížových výprav.

Karl von Wetzky

Karl von Wetzky