Budoucnost mysli

Známý fyzik a zkušený popularizátor vědy Michio Kaku ve své nejnovější knize popisuje, jak daleko věda pokročila v realizaci představ tvůrců sci-fi, jako je čtení myšlenek, telekineze, stahování vzpomínek a dovedností podobně jako v Matrixu nebo sdílení myšlenek a emocí přes „brain-net“, internet mysli. Za posledních patnáct let jsme se o mozku dozvěděli více než za celá milénia, která tomu předcházela. Zkoumání mozku se náhle stalo zdrojem zámořského soupeření mezi největšími hospodářskými velmocemi na planetě. Vědci nyní disponují technologiemi, které umožňují realizovat mnohé sny z říše sci-fi.

Kniha Budoucnost mysli se skládá ze tří částí. Autor nejdříve shrne historii studia mozku a vysvětlí, jak myriáda nových nástrojů opustila fyzikální laboratoř a dala nám barevné snímky mechanismu mysli. V druhé části prozkoumá novou technologii, díky které je možné nahrávat vzpomínky, číst mysl, zaznamenávat sny a využívat telekinezi. A v třetí části se blíže podívá na alternativní formy vědomí, od snů, drog a duševních chorob až po roboty a dokonce i mimozemšťany. V této části se také zaměřuje na potenciál ovládat a manipulovat mozek k léčbě chorob, jako je například deprese, Parkinsonovo a Alzheimerovo onemocnění a mnoho dalších.

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/234918/budoucnost-mysli-u0C-234918.jpg 4.424

The future of the mind (2014)

Literatura naučná, Věda
Vydáno:, BizBooks
Počet stran:392
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:978-80-265-0316-3

Kniha Budoucnost mysli

hu_87
06.09.2018

Mě tato kniha moc nenadchla. Fanoušci nejrůznějších inovacích budou mít určitě zcela jiný názor :)

parxel
18.09.2016

Michio Kaku je vynikající fyzik a populizátor vědy, což dokazuje i v této knize. Vzhledem ke svému profesnímu zaměření píše většinou o fyzice a tato kniha je tudíž takovým odbočenín do jiného fascinujícho oboru, který se zabývá zkoumáním lidského mozku.

Oproti Koukolíkovi, který píše podobně laděné knihy, jde však Michio Kaku mnohem dál. Zabývá se např. vytvořením tzv. brain-netu, což v jeho podání je jakási obdoba internetu, jehož prostřednictvím lidé sdílí vlastní emoce. Dále se zabývá tím, zda je možné lidem implantovat vzpomínky nebo je naopak smazat. Zda je možné přenést vědomí do robotického těla a soustou dalších zajímavých témat. Jeho hlavní přesvědčení totiž spočívá v tom, že pokud něco neporušuje fyzikální zákony, tak je to v principu možné. A je pouze otázkou času a dostatečně vyspělé technologie, než se to lidstvu podaří dokázat.

Kniha je navíc napsaná velmi čtivě a pokud máte rádi populárně naučné knihy o vědě, tak je to kniha přesně pro vás. Dá vám spoustu zajímavých náhledů a podnětů, které by vás třeba ani nenapadly a technicky budou řešitelné až ve velmi vzdálené budoucnosti.

Shrnutí: velmi povedená kniha o lidském mozku a o všem co s ním souvisí, která v mnoha ohledech překračuje zaběhnuté představy o tom co je a co není možné. Čtyří hvězdy dávám proto, protože v porovnání s jinými knihami od tohoto autora mi tato přišla o trochu slabší, ale pořád se podle mého názoru jedná o velmi nadprůměrnou knihu.

P.S. Doufám, že se nikdy nedožiju vytvoření brainetu.

ZuzikNike
12.07.2016

Knihu jsem nedočetla. Byť mám ráda sci-fi a techniku a inovace. Přišlo mi, že je autor sám až moc fascinován ale na mne to moc z knihy nepřevedl. Určitě se k ní ale vrátím, třeba změním názor.

lenka70
21.03.2016

moc pěkná kniha,která rozhodně stojí za přečtení!!

gladya
26.07.2015

Tuhle knížku jsem si nakonec nechala na dovolenou. Stojí za přečtení. Netroufám si posoudit vědeckou úroveň, ale řešené problémy a kladené otázky jsou opravdu zajímavé a inspirující. Autor zmiňuje řadu sci-fi knížek a filmů. Překvapilo mě, že ač zmiňuje Asimova, ani v kapitole věnované možné "vzpouře strojů či robotů" nepřipomněl tři zákony robotiky, klidně jako něco nemožného a nereálného.

budoucnost mozek

Michio Kaku