Budoucnost mysli

Budoucnost mysli https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234918/bmid_budoucnost-mysli-u0C-234918.jpg 4 39 8

Známý fyzik a zkušený popularizátor vědy Michio Kaku ve své nejnovější knize popisuje, jak daleko věda pokročila v realizaci představ tvůrců sci-fi, jako je čtení myšlenek, telekineze, stahování vzpomínek a dovedností podobně jako v Matrixu nebo sdílení myšlenek a emocí přes „brain-net“, internet mysli. Za posledních patnáct let jsme se o mozku dozvěděli více než za celá milénia, která tomu předcházela. Zkoumání mozku se náhle stalo zdrojem zámořského soupeření mezi největšími hospodářskými velmocemi na planetě. Vědci nyní disponují technologiemi, které umožňují realizovat mnohé sny z říše sci-fi. Kniha Budoucnost mysli se skládá ze tří částí. Autor nejdříve shrne historii studia mozku a vysvětlí, jak myriáda nových nástrojů opustila fyzikální laboratoř a dala nám barevné snímky mechanismu mysli. V druhé části prozkoumá novou technologii, díky které je možné nahrávat vzpomínky, číst mysl, zaznamenávat sny a využívat telekinezi. A v třetí části se blíže podívá na alternativní formy vědomí, od snů, drog a duševních chorob až po roboty a dokonce i mimozemšťany. V této části se také zaměřuje na potenciál ovládat a manipulovat mozek k léčbě chorob, jako je například deprese, Parkinsonovo a Alzheimerovo onemocnění a mnoho dalších.... celý text

Literatura naučná Věda
Vydáno: , BizBooks

The future of the mind , 2014

DreamerX9
19.12.2021 4 z 5

Velice přínosná a zajímavá kniha aneb co jste o mozku nevěděli a co se bude dít dál. Líbí se mi jak autor vysvětluje pokroky ve vývoji vědy, neurobiologii i medicíně. Některé vědci plánované výzkumy a modernizace mysli se mi zdají až za hranicí ovšem tak bychom mohli mluvit i o telefonech a přeci je to pokrok otázkou je jaké to bude mít pro a proti.

Metroušek
11.12.2020 4 z 5

Obvykle výborný popularizátor vědy si tentokrát odskočil k výzkumu mysli, vydal se z bezpečí fyziky na tenký led, a je to znát. Kniha nemá patřičný švih a nadhled, a autorův materialistický výklad mě vůbec nepřesvědčil; o mysli jsou na světovém i českém knižním trhu daleko lepší knihy od povolanějších a poučenějších autorů. Nevím, jestli z nevědomosti nebo ze snahy držet se zvoleného, úzkého jednotícího pojetí vynechává řadu názorů (např. svých kolegů, kvantových fyziků), jevů (viz např. Pole od McTaggartové) a výzkumů (za všechny alespoň Radin, nemluvě o Buddhovi, jogínech, taoistech a dalších mistrech, jejichž tisícileté praktické zkušenosti zde, pravda, výjimečně, fundamentalistickému autorovi absurdně nestojí za zvážení), které se mu ale ani trochu nehodí do krámu. V podstatě tak jenom nechtěně ukazuje, že materialismus nemá žádnou důvěryhodnou koncepci vědomí, že bloudí houštinami labyrintu vědomí sem a tam, jeho poznatky v této oblasti jsou útržkovité, a vědecká koncepce mysli je jen zbožným přáním. V oblasti vědomí je moderní věda spíše jenom specifickým případem víry než čímkoli jiným, a užiteční idioti zvaní Sisyfáci s tím nic nenadělají. Slušný výsledek knihy aspoň zachraňuje popis možností, kam až se může vědomí časem dostat, kde se Kaku opět dostává na pevnější půdu, která mu sedí. Měl se, švec jeden, držet svého kopyta, a mohli jsme mít další skvělou, vizionářskou knihu o budoucnosti vědy a lidstva, jakou je třeba vynikající Budoucnost lidstva.

deirdre
21.11.2019 4 z 5

Čítala som staršie práce Michia Kaku a tak sa mi vidí, že boli o nejaký level vyššie ako Budoucnost mysli. Nahromadil v nej množstvo informácií, avšak vzhľadom na stále prebiehajúci a rýchle napredujúci výskum môže byť veľa z nich už aj zastaralých. Vlastně mi to přišlo ako knižná verzia tých dokumentov, ktoré točil, a to ma dosť sklamalo. Úlety do budúcnosti som osobne považovala za nereálne, pretože vedomie podľa mňa nemožno vtesnať do ľudského mozgu. Všetko napokon zachránili Záverečné poznámky a Dodatok, v ktorom som už zas čítala toho starého dobrého Michia, tak som pridala štvrtú hviezdičku...

hu_87
06.09.2018 2 z 5

Mě tato kniha moc nenadchla. Fanoušci nejrůznějších inovacích budou mít určitě zcela jiný názor :)

parxel
18.09.2016 4 z 5

Michio Kaku je vynikající fyzik a populizátor vědy, což dokazuje i v této knize. Vzhledem ke svému profesnímu zaměření píše většinou o fyzice a tato kniha je tudíž takovým odbočenín do jiného fascinujícho oboru, který se zabývá zkoumáním lidského mozku.

Oproti Koukolíkovi, který píše podobně laděné knihy, jde však Michio Kaku mnohem dál. Zabývá se např. vytvořením tzv. brain-netu, což v jeho podání je jakási obdoba internetu, jehož prostřednictvím lidé sdílí vlastní emoce. Dále se zabývá tím, zda je možné lidem implantovat vzpomínky nebo je naopak smazat. Zda je možné přenést vědomí do robotického těla a soustou dalších zajímavých témat. Jeho hlavní přesvědčení totiž spočívá v tom, že pokud něco neporušuje fyzikální zákony, tak je to v principu možné. A je pouze otázkou času a dostatečně vyspělé technologie, než se to lidstvu podaří dokázat.

Kniha je navíc napsaná velmi čtivě a pokud máte rádi populárně naučné knihy o vědě, tak je to kniha přesně pro vás. Dá vám spoustu zajímavých náhledů a podnětů, které by vás třeba ani nenapadly a technicky budou řešitelné až ve velmi vzdálené budoucnosti.

Shrnutí: velmi povedená kniha o lidském mozku a o všem co s ním souvisí, která v mnoha ohledech překračuje zaběhnuté představy o tom co je a co není možné. Čtyří hvězdy dávám proto, protože v porovnání s jinými knihami od tohoto autora mi tato přišla o trochu slabší, ale pořád se podle mého názoru jedná o velmi nadprůměrnou knihu.

P.S. Doufám, že se nikdy nedožiju vytvoření brainetu.

ZuzikNike
12.07.2016 3 z 5

Knihu jsem nedočetla. Byť mám ráda sci-fi a techniku a inovace. Přišlo mi, že je autor sám až moc fascinován ale na mne to moc z knihy nepřevedl. Určitě se k ní ale vrátím, třeba změním názor.

lenka70
21.03.2016 5 z 5

moc pěkná kniha,která rozhodně stojí za přečtení!!

gladya
26.07.2015 5 z 5

Tuhle knížku jsem si nakonec nechala na dovolenou. Stojí za přečtení. Netroufám si posoudit vědeckou úroveň, ale řešené problémy a kladené otázky jsou opravdu zajímavé a inspirující. Autor zmiňuje řadu sci-fi knížek a filmů. Překvapilo mě, že ač zmiňuje Asimova, ani v kapitole věnované možné "vzpouře strojů či robotů" nepřipomněl tři zákony robotiky, klidně jako něco nemožného a nereálného.

budoucnost mozek

Michio Kaku