Brzy

Brzy
https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458116/bmid_brzy-31v-458116.jpg 5 126 126

Felix a Zelda série

Kdysi dali rodiče malého Felixe do odlehlého katolického sirotčince, aby jej zachránili před fašistickým zlem. Bylo mu šest. Po čase ze sirotčince utekl, aby našel maminku a tátu. Nenašel je, ale zachránil malou Zeldu. Potom oba uprchli z transportu jedoucího do koncentračního tábora a potkali statkářku Geniu, která jim vybělila vlasy, dala německá jména a nebála se starat o dvě židovské děti. Když nacisté Zeldu i Geniu zabili a statek, kde se teď už třináctiletý Felix schovával, shořel, dal se hrdina k partyzánům, aby pomohl nacisty porazit. Brzy, doufá Felix, ta strašná válka skončí a on i jeho ochránce Gabriek budou žít v bezpečí. V poválečném zbědovaném Polsku však vládne chaos, hlad, bezpráví a krutost. Nikdo na nikoho nebere ohledy, platí tu pravidlo kdo s koho. Felix překonává obrovské zklamání i velká nebezpečí – často je v ohrožení života. Potkává Anyu, dívku skrývající neblahá tajemství. Přesto hrdinovo dobré já vždycky zvítězí a naděje ještě neumírá. Země se začne uzdravovat a lidé se budou cítit lépe… už BRZY! Objevit v lidech to dobré, nenechat v sobě zvítězit zlo – to je naděje pro Felixe i ostatní. BRZY se odehrává těsně po druhé světové válce, ale je navýsost aktuální! Kniha byla vyznamenána cenou Children's Book Council of Australia, která patří k nejvýznačnějším australským literárním oceněním a uděluje se od roku 1945.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Historické romány
Vydáno: ekniha , Argo

Soon , 2015

anndrra
06.03.2021 3 z 5

Přiznám se, že knihu jsem si koupila trochu na naléhání třináctileté dcery, které jsem cca před rokem podstrčila po přečtení první tři díly této série o malém Felixovi. Byla jsem z nich nadšená a ona taky.

Brzy jsem si pořizovat nechtěla, protože už u předešlého Potom, jsem měla pocit, že Felixovo vyprávění tak nějak zůstává na úrovni desetiletého dítěte i přesto, že v životě našeho hrdiny uběhlo od začátku jeho dobrodružství několik let.

A stalo se přesně to, čeho jsem se bála.

Felixovi je třináct, ale knihu pořád vypráví, jakoby mu bylo sotva deset, jakoby ho situace, jimiž musel projít, vůbec nenutily dospět (což není pravda a z jeho chování je to jasně patrné). A tak se stalo, že to, co v první knize dávalo příběhu punc opravdovosti, teď naopak tu uvěřitelnost krade.

Je to škoda.

Ale nedá se říct, že bych byla zklamaná, protože jsem to vlastně čekala. I tak má od mě Brzy 3 hvězdy 5.

bosorka
03.02.2021 5 z 5

Válka skončila, válka o přežití ale pokračuje dál. Felix dospívá, bylo mu už třináct, prožité válečné časy přidaly jeho myšlení roky. Stále je to ale on, spravedlivý a úžasný Felix, jehož posláním je ochraňovat a zachraňovat. Alespoň když to jde. Rád by, aby to šlo bez potíží, ale těm se nelze jen tak jednoduše vyhnout. Doba není vyrovnaná, na světě zbylo spousta dětí bez rodičů, které si teď musejí poradit. Zároveň ale zbylo dost dospělých, kterým sice jde o dobro, ale leckdy jen to vlastní, někdy možná i o to společenské - jenže ve společnosti pořád z jejich pohledu zůstávají tací, co tam nemají co dělat.
A mezi tím kličkuje Felix a potkává ve všech těch vedlejších uličkách další postavy, zlé i dobré. Ty, které vypadají, že moc dobré nejsou, ale v jádru třeba ano. A naopak, ty hodné, co v jádru... kdo ví. Brzy se to ukáže. Brzy by mohla být pohádka, ale není, běžný život nekončí vždy dobrým koncem. Ale i běžný život v těžkých dobách může mít naději.

alena4154
27.01.2021 5 z 5

Tahle knižní série vám prostě přiroste k srdci..

LéňaM
02.01.2021 5 z 5

Knihu jsem opět přečetla jednim dechem.
Čtivĕ napsán příběh z pohledu již 13 leteho židovského chlapce, ktery i když si zažil spousta špatného je dobrý člověk.
Kniha se mi moc líbila

triatlet
31.12.2020 5 z 5

Felixi, uzlíku. Při prvním shledání jsi byl sám sotva odrostlý uzlíček, ale válka tě donutila rychle dospět a ve 13 letech dokážeš řešit problémy světa dospělých.
Autor opět zvládl bravurně vykreslit dětským pohledem (po)válečné část historie.

"Některé příběhy nepotřebují slova. Některé příběhy máte uložené hluboko v srdci." (s. 163)

KristynaKohleo
04.12.2020 5 z 5

Tohle je presne ten typ knihy, od ktere se nemuzete odtrhnout. Stejne jako u predeslych dilu, se mi pri cteni tajil dech. Knihu doporucuju i zarytym odpurcum cetby, kteri maji strach, ze by se mohli nudit. Cte se to svizne.

Anett525
25.11.2020 5 z 5

Byla jsem zvědavá,jak bude pokračovat Felixuv život po válce. Knihu jsem přečetla za jedno dopoledne,nemohla jsem se odtrhnout. Nebyla o nic míň napínavá než předešlé díly.

Netopýr_5
21.11.2020 5 z 5

Úplně jsem si u knihy neoddechl, jak jsem po ukončené válce ve 3. dílu čekal. Plno napětí a překvapení v poválečném Polsku. Jsem rád, že si o tom můžu jen číst a nemusím to prožívat na vlastní kůži... Těžká doba, současná korona-krize po přečtení vybledla.