Brodeckova zpráva

Brodeckova zpráva https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225870/bmid_brodeckova-zprava-WlH-225870.jpg 5 132 35

Krátce po skončení války přichází do malé horské vesnice neznámý cizinec. Poté co svým chováním nastaví zrcadlo špatnému svědomí vesničanů a je za nejasných okolností zavražděn, pověří úřady Brodecka, jednoho z místních, aby o událostech sepsal oficiální zprávu. Brodeck, který sám strávil dva roky jako vězeň koncentračního tábora a je těžce poznamenán vzpomínkami na své ponížení, s úkolem souhlasí, současně však v paralelním vyprávění podává vlastní pohled na celý případ a jeho široké souvislosti. Jeho monolog se nepokouší o nic menšího než nalézt znovu smysl samotné existence.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Paseka

Le Rapport de Brodeck , 2007

adorjas
12.03.2017 4 z 5

Hmla, hory, zeleň, zima, sneh, sivota, bezútešnosť. Autor vystihol podstatu ľudí presne tak, ako Anderer kreslil portréty...

braunerova
16.01.2017 5 z 5

Úžasná kniha. o té budu ještě dlouho přemýšlet.

"Lidi jsou zvláštní. Dopouštějí se strašných věcí a moc si s tím hlavu nelámou, ale potom nedokážou žít se vzpomínkou na to, co udělali. Potřebujou se toho zbavit. A tak přijdou za mnou, protože vědí, že já jediný jim můžu ulevit, a všechno mi řeknou. Jsem stoka, Brodecku. Nejsem kněz, jsem lidská stoka. Člověk, do jehož mozku lze vylít všechen hnis, všechen sajrajt, aby si ulevili. A potom odejdou jako kdyby nic. Zbrusu noví. Čisťouncí. Připraveni začit znovu."

Ponurou atmosféru doplňují přezdívky v místním dialektu - Die Keinauge, Fratergekeime, Zungfrost.

ksuia
24.11.2016 5 z 5

Dokonalé.

Ječmínek
24.10.2016 4 z 5

Krásně vyprávěný příběh. Drsný a emotivní. Nastavující zrcadlo každému z nás. Ale v některých chvílích se mi zdálo, že se malinko odchyluje od skutečného života, že by se sem tam něco ve skutečnosti událo jinak, nebo dokonce vůbec neudálo. A to i v té zapadlé horské vesničce brzy po válce. Jako by autor až moc tlačil na pilu.

amysa
10.05.2016 5 z 5

Zvláštní, smutný, ale vlastně i velmi obohacující příběh, který mi hodně dal, ale i malinko vzal... Já bych jednoznačně chtěla pokračování a nebo alespoň kratičký epilog, abych se dozvěděla něco víc o tak čistém a tajemném Andererovi... Nějak cítím, že mu to prostě dlužím....
Uf, byl to mazec a já se celou dobu o Brodecka tolik bála ... Chválím autora za naději, kterou neopomněl a díky které mi dal možnost přeci jen vidět světlo na konci tunelu... Doporučuji!

qydko
28.04.2016 5 z 5

Skvostná kniha. Příběh je vlastně docela jednoduchý, ale popisy, myšlenky, nádherná příroda a zajímavé postřehy dělají z jeho čtení nevšední zážitek.

Weeruw
25.03.2016 5 z 5

Tak tahle záležitost je opravdový knižní klenot! Měla jsem ji půjčenou a po přečtení jsem si ji okamžitě běžela koupit. Je drsná, krásná, odložíte, nemůžete dál a za chvilku Vám to nedá...a pořád dokola. Nádherný příběh, hodně mrazí, že popisuje dobu nedávno minulou. Doporučuji!

Jarmil
04.01.2016 5 z 5

nádherná

iška
20.08.2015 5 z 5

Úžasná kniha a všechna čest překladatelce.

bosorka
02.08.2015 5 z 5

Není to lehké čtení, nečte se jedním dechem, musela jsem chvílemi přestávat a nadechnout se. A pak se znovu proplétat Brodeckovou zprávou o lidském utrpení i lidské závisti, zlobě a nepochopení, nechuti dozvědět se o sobě, jací jsme. A v té zprávě, kterou píše hlavně sám pro sebe, v níž přeskakuje v událostech, v čase i místě tak, jak plynou jeho myšlenky, se sám sobě odkrývá naprosto cele. Claudel píše krásně, jeho psaní připomíná knihy Hermanna Hesseho, jazyk je nádherný a uchvátí. Zajímavé je zasazení děje tak nějak do neurčité doby i místa. Můžeme se jen dohadovat, kde se odehrává a i kdy. I když mi zprvu připadalo naprosto jasné, že se jedná o druhou světovou válku a dobu poválečnou, po čase jsem si vlastně nebyla jistá. Mohlo se to stát kdykoli a vlastně se to nemuselo stát vůbec. Autor vše neprozradí, kolikrát jen naznačuje a nechá na naší fantazii, co se asi přesně dělo. Brodeckova zpráva vypálí díru přímo doprostřed čela a odtud jen tak nezmizí.

PetraBery
16.05.2015 5 z 5

Krásná, pokud se o tak smutné, kruté a pravdivé knize dá napsat, že je krásná. Při vyprávění o válce jsem měla mrazení, chování lidí ve vesnici stojí hodně za zamyšlení... Skvěle napsáno, zasloužený plný počet bodů!

RADOST
06.04.2015 5 z 5

Zpráva o lidech. O jejich chování. O strachu. Hrůzná, smutná, obnažená pravda. Nesoudí, jen konstatuje. Brodeck chápe - ale souhlasí? A co vy?
Philippe Claudel vše vypsal skutečně mistrovsky, obdivuhodně. Je to kniha, ke které se i přes její pochmurnost budu vracet. Ať ji otevřu na kterékoliv stránce, vždy tam najdu něco k úvaze a vždy lehce vplynu do atmosféry, která vše umocňuje. Skutečný čtenářský zážitek.

Pett
04.04.2015 5 z 5

Lze o takovém vyprávění vůbec napsat krásné? Lze napsat, že jsem byla naprosto okouzlena jazykem a čtení mi bylo obrovským zážitkem? Ano, i přesto všechno takové pocity mnou po přečtení rezonují... přitom jde o naprosto hrůzný příběh, který mi nejednou vzal dech... zde by měla být nálepka jen pro silné povahy... je to tak lidsky podané a dokonale psychologicky vykreslené, že se vám v pár okamžicích udělá až mdlo... vše je náležitě dávkováno a vy postupně rozkrýváte zrůdné tajemství lidských duší... a jste sakra smutní a vyděšení z toho, jaké zvíře člověk dokáže být... opravdu velká, velká síla! Co víc k tomu říct, tohle je prostě třeba si přečíst...

Boboking
10.03.2015 5 z 5

Na další knihu od Claudela jsem se těšil, obě předešlé byla mistrovská díla. A i do třetice nezklamal. Úžasným jazykem, úžasným poutavým stylem napsaný až filozofující a notně psychologicky drsný příběh o našem dobrém a zlém vnitřním já, o konfrontaci lidí ve stresující situaci, jako je válka, zde tady druhá světová, včetně její zrůdnosti jako koncentrační tábory. Skutečně doporučuji, ale není to lehké čtení.

jasmína
13.02.2015 5 z 5

Velice smutná, bohužel pravdivá kniha, mě nejvíce zamrazilo u děje, kdy ve vlaku sebrali demižon vody mamince s miminkem. Ví, že by umřeli tak i tak, ale silně to mnou otřáslo, ale v situaci, kdy si člověk chce zachránit život, dělá tak hrozné a zoufalé věci, že pokud přežije, nikdy to zcela jistě sám sobě nedokáže odpustit.