Brněnské povídky

kniha od:


Koupit

Brno Jiřího Kratochvila — autorův osudový genius loci. Brněnské povídky tvoří v jeho díle nepochybně jeden z jeho tvůrčích vrcholů. Čím zaujmou okamžitě, je autorova přímo posedlost příběhem, vyprávěním. A nejde o příběhy ledasjaké: v neuvěřitelných, groteskních kotrmelcích v čase a prostoru se postavy splétají se svým osudem, místy způsobem vysloveně komickým, místy drsně burleskním a zase až skoro metafyzicky temným a tajemným. Autor je totiž Tvůrce s velkým T, tvořící z „látky, z níž je utkán svět“ své světy vlastní vskutku suverénně a s neskutečnou invencí a bravurou. Ale přitom i s pokorným vědomím naší omezenosti, nebo slovy jednoho z jeho hrdinů: „S jistou vím jen jedno: žijeme ve světě, v němž jsme často jen nevědomými prostředníky, zprostředkovateli, jen kurýry pro nás nečitelných, nesrozumitelných zpráv, jen články v řetězu, o němž vůbec nic nevíme.“ Brněnskými povídkami se Jiří Kratochvil bez nadsázky stává Jorgem Luisem Borgesem české literatury....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13228/big_brnenske-povidky-4j3-13228.jpg 3.327
Nahrávám...

Komentáře (8)

Kniha Brněnské povídky

Dimas
02.11.2020

Povídky (jakékoliv) mě příliš nebaví... Zato autor a hlavně Brno ano!

Ziriath
26.11.2019

Nepobírám to, nedává to smysl, končím v půlce.
Někteří autoři by se občas měli zastavit a zamyslet, jestli píšou knihu jen pro sebe, nebo i pro čtenáře, kteří zákonitě od povídek obvykle čekají nějakou pointu. Já v pohodě dala třeba Pěnu dní, ale ta i přes zřejmý wtf faktor měla jasný začátek a konec.
Zde snad jen jedna z povídek v té první polovině nevyšumí úplně do ztracena a není divně useknutá. Spíše to připomíná částečně neuspořádaný volný proud myšlenek, přičemž autor jako by skoro nevystrčil hlavu z jakési umělecko-akademické sociální bubliny, která je ale odtržená od reality zbytku lidí. Také samotné Brno (jsem z Brna a celou dobu zde žiju) je většinou odsunuto na okraj, vlastně by se kniha mohla odehrávat úplně kdekoliv. Když to srovnám s brněnskými povídkami Na sviňu svět od Prokeše nebo dílem Miloše Urbana (z jiných měst), chybí mi tady ty malé zajímavosti, postřehy a místní reálie, nad kterými se obyvatel toho kterého města pousměje, že to přece zná taky. Já vím, je to Brno, o čem se bavíme, ale i tady se najde specifická a tajemná atmosféra, ačkoliv pomalu mizí.


Ana72154
31.12.2018

Nebavilo mě to. Knihu jsem si vybrala kvůli čtenářské výzvě.

Ivana.Ka
20.04.2018odpad!

Nechápu! Zaujal mě titulek knihy, jelikož zrovna v Brně žiji, bohužel jsem knihu po povídce a půl se znechucením odložila (horší už snad byly jen Nápady laskavého čtenáře od pana Viewegha). Myslím, že ve většině případech umím číst mezi řádky, tady se mi to buďto nepovedlo nebo je to pravdu takový odpad...havran dí: "už víckrát ne"... tohoto autora...

kuky921
22.03.2018

Po knize jsem šáhla kvůli čtenářské výzvě, ale kromě zajímavé obálky na ní nic úchvatného není. Přečetla jsem si pár povídek, ale nemělo to ani hlavu, ani patu. Škoda papíru. Alespoň vím, kterému autorovi se mám příště vyhnout.

leny.wood
19.03.2018

Odkládám jako nedočtenou. Ze začátku se mi líbila slovní spojení, ale pak přišly takové výrazy a taková přirovnání, že to nešlo. Mně vulgární vyjadřování v knížkách nevadí, pokud jsou vkusná a hodí se. Tady se nestalo ani jedno.

sab i na
25.08.2014

Skvělé povídky, s nostalgií jsem zavzpomínala na studentská léta v Brně.

audrey
13.04.2013

Pokud člověk zná ještě navíc prostředí, ve kterém se povídky odehrávají, je to výborné.