Bremeno skafandra

Bremeno skafandra https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/164673/bremeno-skafandra-164673.jpg 4 5 1

Ljuben Dilov rieši naše túžby a predstavy o budúcom svete, o stretnutí dvoch civilizácií z hľadiska sociálneho a psychologicko-filozofického v celej zložitosti vzťahov a ich náväzností.

Literatura světová Sci-fi
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Težestta na skafandara

anniehall
01.08.2016 4 z 5

Dilov je pro mne více než jen autor sci-fi románů. Každé z jeho děl nějakým způsobem reflektuje člověka či skupinu lidí v určité mezní či kritické situaci a zkoumá jejich psychiku. Nejinak je tomu i v tomto románu. Kdo očekává sci-fi plnou akčních situací, bojů a ultramoderní techniky, může tohle dílko klidně minout. Břímě skafandru popisuje očima mladého palubního doktora první kontakt s mimozemskou civilizací, přípravy na něj a jeho konsekvence. Poměrně napínavý děj je prostoupen spoustou filosoficko-etických úvah o zasahování jedné civilizace do vývoje té druhé a zamýšlí se nad "vesmírnou etikou" a právem na kontakt s kýmkoliv ve vesmíru. Na malý a nikterak známý román je to poměrně dost a já si jeho čtení užíval (i přes tu slovenštinu).

bulharská literatura

Ljuben Dilov