Záhada zlatodolu

Záhada zlatodolu https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352345/mid_zahada-zlatodolu-zeL-352345.png 4 88 88

Bratr Zdislav série

Zemský soud je roku 1318 zavalen žalobami. Skutečné i domnělé oběti válečných událostí se po narovnání mezi šlechtou a králem Janem Lucemburským domáhají odškodnění. Jenže nejvyšší soudní úředník Petr z Rožmberka je podezřelý z vraždy mladé premonstrátské jeptišky v Louňovicích pod Blaníkem. Rožmberk se s žádostí o pomoc obrací na svého soudcovského společníka pana Chotka z Říčan. Na jih Čech je vyslán Chotkův bratr johanita Zdislav, který se v minulosti při vyšetřování podobně zrůdných zločinů osvědčil.... celý text

SSTknihy
14.11.2018 3 z 5

Pěkný výlet do středověku a v pořadí již třetí setkání s bývalým templářem Zdislavem a jeho pomocníky, tentokrát při pátrání po vrahovi v královských zlatých dolech pod Blaníkem. Tenhle trojlístek detektivů-amatérů mě stále baví, historické reálie jsou věrohodné, zápletka zajímavá, a fakt, že pachatel je jasný už někdy v polovině, vůbec nekazí celkový dojem z dobré a napínavé detektivky. Už se těším na další díl.

Dela111
10.08.2018 4 z 5

Příběh se zpočátku rozvíjí pomalu, ale později děj nabere spád. Tentokrát si užijeme i více soubojů. Hlavní postava johanita Zdík je stále sympatická, možná i díky svým lidským chybám. Mladý Herman dospívá a v závěru knihy už přemýšlí nad svou budoucností. Pro pacholka Güntera mám zvláštní slabost - od narození je ošklivý, kulhavý mrzák s křivou páteří, ale povahu má rovnější než většina postav kolem a rozhodně není hlupák.
Zápletka byla napínavá, kniha je opět místy vtipná a to oceňuji. Drsná doba 14. století, kterou autorka umí vykreslit, prostě přitahuje.
Kdyby to šlo, hodnotím na 90 %.

Boby17
20.07.2018 4 z 5

Pátrání bratra Zdislava a jeho průvodců bylo zajímavé, akční i napínavé. Na scénu autorka důvtipně uvedla Petra Ptáčka z Ledců, literární postavu z knihy Radoslava Šimáčka Zločin na Zlenicích hradě, l.p. 1318, který se přidal na stranu pátrajícího trojlístku. Knížka se mi líbila, děj byl věrohodný a zápletka byla rozmotána až v samém závěru. Hodnotím 4,4 hvězdy.

kolacky
27.04.2018 4 z 5

Páni - opět Petr Ptáček z Ledců! Díky, paní Koubková! Moc pěkné čtení. Jenom se mi zdá, že těch mrtvých děvčat je trochu moc... já vím, krutý středověk. Ale přece jen...

zazvorka
19.11.2017 4 z 5

Příjemné počtení na neděli - ale myslím, že se zase rychle vytratí z mysli... Nicméně - nelituji, líbilo se mi.

vincek1
08.11.2017 4 z 5

První kniha této série, ale několikátá kniha autorky. Hodnotím popis reálií doby a postav. Navíc hlavní hrdina se neřadí do řady nesmrtelných a neporazitelných, kteří se objevují u jiných autorů. Prostě člověk se všemi klady i zápory. Těším se na další díl série, doufám, že v knihovně ho najdu. Díky za pohodové čtení.

denib
28.09.2017 5 z 5

Moje první knížka z této série. Historických detektivek je teď tolik, že jsem měla obavu, jaké to bude. Ale od paní Koubkové mám doma už jiné knihy, které se mi moc líbí. O to víc jsem ráda, že jsem se nezklamala. Bratr Zdislav není ze všech nejchytřejší, ze všech nejšikovnější a bez pokušení - je hodně chytrý, šikovný a statečný, ale je to člověk jako my. To se mi líbí. Příběh byl napínavý a trochu zamotaný. A přišlo mi originální, že je vyslaný vyšetřovat, ale vlastně neví co a proč :-) Jen jsem se trochu ztrácela v množství jmen a příbuzenstvích - ale tak to prostě dřív bylo. Rozhodně si půjčím i jiné díly.

minek
21.09.2017

Docela dobrá historická detektivka, která může klidně konkurovat obdobným příběhům Vlastimila Vondrušky.
Doporučuji k přečtení.

Felidae
28.08.2017 5 z 5

Skvěle napsaná historická detektivka - historické reálie jsou věrné, zvláště co se týká způsobu středověkého dolování, čtivé, napínavé a bonbonek navíc - oživení postavy Petra Ptáčka za Zločinu na Zlenicích hradě, zkrátka všech pět hvězdiček.

jindrich7442
23.08.2017 3 z 5

Co do příběhu, musím hodnotit jedině kladně. Bohužel styl jakým autorka píše mi nějak nesedl. Okamžik kdy hltám jednotlivé řádky a nemohu se odlepit od příběhu se nedostavil a dočtení knihy bych spíše přirovnal k setrvačnosti a rozhodnutí, že když už jsem začal, tak to zkrátka dočtu.

zuzana-koubkova
17.08.2017

Děkuju všem za povzbudivé kritiky (ostatně já děkuji i za kritiky negativní, aspoň už vím, čemu se vyhnout). Paní Elizabeth_ba se nemusí obávat. Čtvrtý díl Zdíka už je na světě a Ojíř je tentokrát v samém centru dění :-)

qinska
03.08.2017 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, rychle mě vtáhla do děje a poučila o historii dolování v čechách

elizabeth_ba
05.06.2017 5 z 5

Doufám, že se nejedná o poslední díl detektivní série s bratrem Zdislavem, když nám už autorka "usadila" jednu z hlavních postav. Škoda, že jsme se tentokrát nepodívali ke křížovníkům do Prahy, ale zase jsme nahlédli k sestrám premonstrátkám a do jejich krásně osvětlené illuminátorské dílny. A navíc jsme konečně opustili Jindřicha z Lipé a nechali ho jeho politice... Celkem brzy se dalo odhadnout, kdo je sestra Barbora, ale jinak tomu nechybí vůbec nic, je tam velká láska, zrada, touha po pomstě, dočkáme se i několika soubojů a jako vždy a jako ve všem v tom mají prsty mí Vítkovci. ;-) Z Hermana se pomalu ale jistě stává muž a rozhodne se usadit v blízkosti své nedostupné lásky. No a třeba bychom se mohli někdy v některém z dalších dílů dozvědět nejen o dalších osudech řádových rytířů Zdislava a Ojíře, o prvních samostatných krocích Hermana a životě johanitského pacholka Günthera, pocházejícího ze šumavského Vimperka, ale také něco o rodině Zdislavově (zejména pak o jeho panu otci). A paní Koubkové moc díky a ještě mnoho takových povedených knih.

Iwíček
24.05.2017 5 z 5

Skvělý historický detektivní román. Líbilo se mi, jak jej autorka zpracovala. Bylo zřejmé, že před tím, než se do jeho psaní pustila, zjišťovala si potřebné informace. Bylo to úžasné počtení a knihu mohu vřele doporučit.