Boříkovy lapálie

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Další nezbednosti party čtyř kluků z Holešovic jistě pobaví kluky i holky kolem 10 let. Bořík, Aleš, Mirek a Čenda přivádějí svými nápady, plnými dobré vůle, na pokraj nervového zhroucení nejen vlastní rodiče, ale celé okolí Holešovic a Trojského ostrova. Pořídí si klubovnu (nebo Haraburďárnu?), přátelí se s upírem, věší kozu, hrají si na detektivy... Příběhy byly napsány v sedmdesátých letech jako pokračo- vání časopiseckých historek Boříkovy holešovické party, vydávaných v Ohníčku. Maléry, které kluci prožívají, jsou nadčasové, nepodléhají společenským změnám, proto jsou zde také zachovány některé věcné detaily, které již patří minulosti. ISBN 978-80-00-01452-4 (dotisk)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44385/big_borikovy-lapalie-gJ3-44385.png 4.4265
Nahrávám...

Komentáře (31)

Kniha Boříkovy lapálie

castiglione
19. ledna

Dávám 5 hvězd. Za svá dětská léta strávená nad Ohníčkem spolu s Boříkem, Čendou, Mirkem a Alešem...jen ta Haraburďárna, kterou jsem jim tááák moc záviděla, mi v této knížce nesmírně chyběla.

danny_21
03. ledna

Tahle partička syčáků Holešovické šlechty a jejich lapálií je prostě další srdcovkou mého dětství. Jako samotný Bořík jsem i já několikrát četl večer v posteli před spaním a představoval si, jaké by to bylo, mít partu jako ti čtyři lumpové. Slovní souboje mezi sebou, učiteli a rodiči byly přednášeny uvěřitelně a s takovým přesvědčivým humorem, že i v dospělosti mi zacukají koutky při vzpomínce na jízdu se strýcem Chrobákem, instalatérskou epizodou nebo kvokání hlavního hrdiny - 85 %


wullcann38
14.03.2021

Dobrá kniha.

Naďa2411
04.03.2021

I když je to četba pro mladé čtenáře, ráda jsem si knihu přečetla v dospělém věku. I já si díky této knize zavzpomínala na lumpárny, nástrahy na spolužáky i rodiče a hlavně na nekonečné výmluvy naservírované partou kluků z Holešovic. Snad každý z čtenářů zažil, cituji z knihy: "Číst pod lavicí se nemá, a koho přistihnu, že si pod lavicí čte, ten zůstane po škole a dostane poznámku". Dovolím si přidat druhou citaci z knihy: " Když si čtu pod dekou při baterce nějakou senzační knížku, tak bych si ji nejraději četl až do rána, jenže to nejde...." Škoda jen, že pan spisovatel nám již žádnou knihu nenapíše.

Shashlick
28.01.2021

Chtě nechtě, musím porovnávat s Mikulášovými patáliemi. Příběhy jsou kratší, ale děj je roztažen do několika z nich, takže paradoxně je tempo pomalejší.
Vadil mi také vztah rodičů, kde jejich hádky byly už za hranou nevinného špičkování. A když se Bořík těsně před koncem pokusil oběsit kozu, jen jsem nevěřícně kroutil hlavou.
Synkovi už ji znovu číst nebudu a poputuje dál.

MrKrahujec
28.10.2020

V tomto případě (a nejen v tomto, vztáhl bych to na celou Boříkovskou sérii) silně podezírám pana Steklače z toho, že neměl ani tušení, co to vlastně napsal. Teď, po dlouhých letech, kdy konečně celé jeho dílo jaksi "sedimentovalo" a samo se roztřídilo, není sebemenších pochyb, že právě Bořík je dokonale nadčasový, i vpravdě generační, ba možná i legendární. Bohužel v jeho stínu už zřejmě natrvalo zůstane celá autorova vážná (detektivní) tvorba i kdysi vzývaný Žlutý Robert, o to víc pak vynikne tato dokonale realistická výpověď o životě a snech, řekl bych možná i několika po sobě jdoucích generacích kluků v rozpětí od počátku šedesátých let snad až do konce tisíciletí. Teprve 21. století asi přineslo změnu, ale to nevadí, protože Steklačovo svědectví je už zakotveno dostatečně pevně. A nic na tom nesníží ani fakt (který přiznal ochotně sám Steklač), že Bořík vznikl na objednávku, jako náhrada za Goscinnyho "Malého Mikuláše". Už na první pohled se dá velice snadno rozpoznat, že Bořík je skutečně bytostně něco jiného: především je věkově trochu starší, malému Mikulášovi je během celé série (odhaduji) tak od šesti do osmi až devíti let, zatímco Bořík i se svými kamarády od těch osmi let tak asi začíná a dotáhne to určitě k třinácti, možná i k patnácti letům. Dále je opravdu až do morku kostí český, včetně i všeho negativního, co život českého, socialistického proti své vůli, dítěte s sebou nesl - zvlášť dobře je to pak vidět na záporné postavě Bohouška, který je naprosto precizním modelem komunistického protekčního dítěte. Na rozdíl od neškodně zastydlého Celestýna z Malého Mikuláše není Bohoušek vlastně vůbec nejinteligentnější, ani nejsnaživější žák třídy, je jen přehnaně ctižádostivý a vlastně je po celou dobu děje nadále permanentně rozmazlován, i když Steklač samozřejmě nemohl naplno odhalit komunistické protekční důvody tohoto rozmazlování, což ale bylo dětem té doby stejně jedno. Mluvím ze zkušenosti. Moc se mi taky líbilo, jak se autorovi povedlo zachovat dokonalou realističnost celého vyprávění se současným zapojením Boříkovy klukovské fantazie a jeho živelné schopnosti nehorázně si vymýšlet. Není vůbec těžké odhadnout, které epizody (např. let balonem, psychiatrická epizoda s doktorem Hrochem, či celé postavy strýce Chrobáka a básníka Ištvána) jsou zjevně Boříkem vymyšlené a které naopak hořce pravdivé (např. teta Hermína, či Bohouškovi rodiče). Několik minivýhrad jsem však nakonec přece našel: nikdy jsem například úplně neuvěřil, že by Boříkova máma mohla být opravdu tak strašně školometská, pokrytecká a panovačná. Táta je naprosto přesný - je dostatečně kamarádský, aby byl živý, i dostatečně protivný, aby byl uvěřitelný, ale u mámy jako by něco pozitivního pořád chybělo. A ještě je tu jedna věc, která by mě zajímala i dnes: co asi Bořík (který patrně bude, plus-minus deset let, mým vrstevníkem) dělá dnes, ve zralém věku. Přece se snad opravdu nestal tím ajznboňákem, jak po tom neustále toužil...

PanTydlitát
03.04.2020

Vtipný sloh, veselé výazy, ztreštené nápady mládeze v 70. letech. Baví rodiče i deti a to velice oceňuji. At je kniha jak chce silná, prečtenou ji máte zanedlouho - tak vás dej pohltí.

ferda16
21.11.2019

Krásné uličnické příběhy. Hezká čeština, i když občas je náročná při čtení nahlas. Ale právě psanou formu chválím. Takových knížek není moc. Příběhy jsou pořád aktuální a baví i dnešní děti. Doporučuji všem rodičům :)

1