Boleticko - krajina zapomenuté Šumavy

Boleticko - krajina zapomenuté Šumavy
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/480922/bmid_boleticko-krajina-zapomenute-sumavy-iMP-480922.png 5 8 8

Kniha nabízí pohled za závoru známého vojenského prostoru. Na starých fotografiích z Fotoateliéru Seidel, ale i jiných autorů, je zachycena podoba kraje pod Knížecím stolcem zrcadlícím se v největším šumavském rybníku Olšina. Kraje, z něhož v minulosti silným hlasem do světa hlásaly víru kostely od Kájova přes Hořice po Křišťanov. Zde se potkávala boží muka s vojenskými bunkry, Češi s Němci i s poválečnými dosídlenci. V tomto podivuhodném území mezi Lipnem, Krumlovem a Prachaticemi zní ozvěna Švejkovy věty: „Co blázníte, dyť jsou tady lidi!“ Byla pronesena tam, odkud se život skutečných obyvatel krátce předtím vytratil. Kniha obsahuje téměř 400 fotografií z let 1850–2021 - včetně dosud nepublikovaných. Najdete zde velkoformátové panoramatické snímky z minulého století i precizní záběry ze současnosti.... celý text

Přidat komentář

Nočnípták
16.07.2022 5 z 5

Tady mně zase hvězdičky nestačí. Boleticko se stalo mojí láskou až teď na stará kolena. Já, od mládí tramp, mám prochozenou Šumavu. Boleticko bylo ovšem zakázané. Co se zmenšil vojenský újezd, snažím se dohnat uběhlý čas a poznat co nejvíc ze zapomenuté Šumavy. A protože ten čas už opravdu nedoženu, jsem vděčná za nádhernou publikaci. Něco navštívím v knížce, něco ve skutečnosti.

mira.l
26.03.2022 5 z 5

A tohle je přesně jedna z těch knih, na které je tu trochu málo hvězdiček.
Krajina a oblast, která je, ale tak trochu i není tou "pravou" Šumavou, rozpitvaná do těch nejzapadlejších zákoutí, městeček, obcí a samot, z nichž nemalá část je dnes už jen dávnou minulostí. Z části je to dílem událostí poválečných, kdy se nedobrovolně stěhovali zdejší Němci, tehdy tvořící naprostou většinu zdejších obyvatel, zčásti dílem událostí o něco málo pozdějších, kdy se se vznikem vojenského újezdu Boletice a zabráním rozsáhlého území armádou opět nedobrovolně stěhovala jednak většina z toho nepatrného zbytku českých obyvatel, kteří tu zbyli po válce a s nimi i pováleční dosídlenci, kterým povětšinou nebylo dopřáno se tu ani pořádně zabydlet. Z převážné části oblasti Boleticka se pak stala na poměrně dlouhou dobu oblast, která by se na mapě dala nejlépe charakterizovat úslovím "hic sunt leones". A z větší části to platí dodnes, až před pár lety bylo území vojenského újezdu poněkud zmenšeno a některé jeho okrajové části z něho vyjmuty, třeba oblast okolo největšího šumavského rybníka Olšina. Kniha přináší velmi poutavé příběhy krajiny, měst, městeček, obcí, samot, kostelů, poutních míst, statků, železnice, cest, ale i mnoha zdejších rodáků, jejich rodin a střípků z jejich nelehkých životů, které jsou dokresleny velkým množstvím fotografií, z převážné většiny z dodnes dechberoucí produkce fotoateliéru Seidel.
Koukat na ty mnohdy více než stoleté fotky dokonalé kvality, ze kterých jsou i na dost velké vzdálenosti naprosto perfektně vidět i ty nejjemnější krajinné detaily a zároveň ve tvářích tehdejších obyvatel je zcela jasně vepsáno to, že život tady rozhodně nebyl jednoduchý, to mě prostě nepřestane bavit. Stejně jako mě zatím nepřestalo bavit si při čtení takových knih "konzultovat" text s turistickou mapou.
Nádherná kniha, která prostě musí být ozdobu knihovny každého milovníka Šumavy a historických fotografií!!


Vydrýsek
03.02.2022 5 z 5

Sedím nad rozloženými mapami Boleticka a pátrám po kraji, který se tak moc změnil. Z obydlených a mnohdy historicky cenných lokalit se stali cenné lokality přírodní. Kniha plná nádherných fotografií odhaluje zajímavé informace o dobách neandrtálského a keltského osídlení až po současnost. Kniha plná příběhů a pohnutých lidských osudů a míst, která se stali kulisami různých filmů a seriálů. Místa zapomenutá a znovu objevovaná lidmi.

Štítky knihy

Šumava

Autoři knihy

Zdena Mrázková
česká, 1972
Jindřich Špinar
česká, 1963