Boje a návraty

Boje a návraty https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/5642/bmid_boje-a-navraty-ZHq-5642.jpg 4 54 6

Povídky o veselých i vážných životních osudech několika československých pilotů v letecké válce na Západě.

Winster
16.06.2023 5 z 5

Velice hezky psaná kniha o osudech našich letců v krajích zasažených válkou. Krásně a čtivě rozepsané povídky, které nejsou jen o soubojích ve vzduchu, ale o normalních radostech a starostech občas tedy až trochu moc, což působí poněkud odtažitě pro některé čtenáře této knihy. Přístup autorův s bohatou mluvou ovšem krásně nahrazuje i "neakčnost" některých pasáží.

Kasperle
07.03.2023 4 z 5

Je fascinující, jak hrdinové jako p. Fajtl dokáží lyricky, jakýmsi básnivým způsobem, a přitom náramně čtivě, napsat na základě svých vzpomínek a dojmů krásnou Literaturu, ačkoli to lze brát i jako memoáry (řadím na pomyslný piedestal vedle Lišky - Smrt létá rychleji a Bufky - Bombardér... se odmlčel). Četl jsem to poprvé už v mládí, a dodnes jsem si pamatoval scénu se dvěma piloty ve Spitfiru a poslední let Gusty Krejneckého. Příběhy jsou dojemné i humorné, akční i poklidné... Pan Fajtl píše krásnou a bohatou češtinou, a nebojí se popsat i erotické scény.
Úchvatné dílo.

jan.para
30.01.2023 5 z 5

Milé i nemilé, vážné i nevážné vypravování o našich letcích v zahraniční armádě během druhé světové války. František Fajtl měl prostě talent a byl to super chlap. Vyšlo i jako audiokniha.

Mojepočteníčko
20.07.2022 5 z 5

Vážený pane Fajtle,

hned v úvodu se musím upřímně přiznat, že nebýt Pepy Pytláka Říhy, nejspíš bych se k Vaší knize nikdy v životě nedostala. V současné době vychází velké množství nových titulů, které člověka mnohdy osloví lákavými anotacemi nebo pestrobarevnými obálkami. Na staré a starší knihy se zapomíná. Troufám si říct, že takové knižní poklady mají možnost vypátrat především milovníci tajemných antikvariátů. A já bohužel antikvariátová holka nejsem. To už je ovšem jiná kapitola.

Boje a návraty mi učarovaly. Netrvalo mnoho stránek a byla jsem zamilovaná. Pepíček Strnad si mě bez mrknutí oka získal, nejspíš svojí veselou povahou. A rozhodně nemá smysl skrývat, že se s přibývajícími stránkami moje sympatie různě obměňovaly. To však nemění nic na faktu, že mě Váš příběh naprosto pohltil. Jen nerada jsem knihu odkládala a vracela se k povinnostem, protože jsem žila každodenností skupiny našich československých letců. Jejich radosti, smutky, lásky, strach nebo obavy. Hltala jsem vzdušné souboje, do kterých jste je posílal. Napětím jsem téměř nedýchala. Ne, nepřeháním. Tenhle stav jsem při čtení zažila jen jedinkrát v životě a myslela si, že se nebude nikdy opakovat.

Ani nevíte, kolikrát jsem se na Vás rozzlobila. Nenáviděla jsem okamžiky, kdy jste dopustil, aby se někdo z kluků nevrátil domů. Teprve v tu chvíli jsem si totiž uvědomila, jak moc mi chybí, jak moc ho teď v příběhu postrádám. Stejně tak jsem Vám měla za zlé zlomená srdce a nezáleželo na tom, zda šlo o dívku nebo smutek související se ztrátou dobrého přítele. Zároveň vím, že to prostě jinak nešlo. Protože válka...

Tohle všechno však vyvážil humor a spousta veselých příhod. Vaše kniha je psaná čtivě, poutavě a s obrovskou láskou k povolání, jemuž jste se věnoval. A já Vám za ni, tam nahoru, mnohokrát děkuji...

dagmar5477
27.06.2017 5 z 5

Poutavě a vtipně zachycen život čsl. letců od útěku z Československa až po nasazování životů ve službách RAF. Spolu s knihou Sestřelen moje nejoblíbenější od autora.

henstridge
21.03.2016 5 z 5

Kniha je pojata spíš jako románový příběh, než literatura faktu a navíc pracuje s fiktivními postavami. Ovšem příběhy našich letců jsou v této, možná trochu méně známé knize Františka Fajtla, popsány snad nejlépe a nejobsáhleji z celé jeho tvorby. Příběh začíná útěkem do Polska, přes působení ve Francii (mj. bitevní útoky letounů MB-152 proti německým tankům), až po vyprávění ze života našich letců v Anglii (mj. počátky nočních stíhačů ještě bez radaru). Ohromně čtivá knížka, od uvedeného autora asi moje nejoblíbenější.