Oceľové žezlo

Prvý diel veľkolepej historickej fantasy z čias Kyjevského kniežatstva, kedy na pozadí vojenských výprav kniežaťa Svjatoslava vznikla legenda o udatných bohatieroch. Odľahlú dedinu na území kmeňa Muromcov prepadnú lovci otrokov. Unikne im len Iľja, miestny mrzák. Vďaka stretnutiu s tromi tajomnými pútnikmi však mladík zlomí kliatbu a zázračne sa vylieči. Plný neslýchanej sily vyrazí na cestu za pomstou a oslobodením svojich súkmeňovcov. Stopa ho vedie do povodia Volgy – Itylu, kde o moc súperia bulharský chán a obávaní mágovia z Dračej veže. Rovnakým smerom v tom čase postupuje vojsko kyjevského kniežaťa Svjatoslava. V žilách mladého vládcu koluje dobyvačná krv vikingských predkov. Osudy mladého bojovníka a ctižiadostivého vojvodcu sa čoskoro pretnú. Iľja, zvaný Muromec, sa pripojí k elitnej družine kniežacích bohatierov a zúčastní sa na najväčšej vojnovej výprave, akú tieto končiny zažili....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342011/big_ocelove-zezlo-DxB-342011.jpg 4.529

Bohatier (SK) 1.

Romány, Literatura slovenská, Fantasy

Vydáno: , Artis Omnis

Oceľové žezlo, 2006

Kniha Oceľové žezlo

Igwarr
07.07.2021

Je to druhá kniha, ktorú som od J. Červenáka prečítal. Musím uznať, že osadenie fantasy do historického prostredia Volžského Bulharska ( dnešné Rusko ) ma prekvapilo. Spočiatku som úplne nevedel, čo si o diele myslieť, avšak neskôr sa to rozbehlo správnym smerom. Príbeh Iľju je zaujímavý a fanúšikovia tohto žánru kníh ho určite ocenia.

Hellboy12
17.04.2021

Moja prvá kniha od autora ktorú som prečítal...bol som znej troška "zmätený" nakoľko chvíľu predtým som dočítal Tolkienovho Pána prsteňov a porovnával som...čo bola chýba..skvelé dielo

martin_aston
02.05.2020

Séria Bohatier je pre mňa jedným z vrcholov Červenákovej tvorby (pekné 3. miesto nie je hanba, ak porovnávame s kapítánom Báthorym, či Steinom a Barbaričom). Každý diel je trošku iný, niektoré viac výpravné, niektoré viac magické, ale všetky sú vynikajúce.Odporúčam.

yerry
26.03.2020

Na tomto prvom zväzku Bohatiera je badateľný veľký kvalitatívny posuv autora smerom nahor. Historické reálie obohatené o fantasy prvky sú skvelo opísané. Taktiež stratégia a priebeh jednotlivých bojov a súbojov sa ti tu odvíja ako na filmovom plátne. Ak by som mal porovnať Červenáka trebárs s Eriksonom a jeho MKP, tak v popise akcie Červenák jednoznačne víťazí. Víťazí aj ohľadne vatovej výplne, ktorá v jeho prípade úplne absentuje. Za kratší koniec ťahá len ohľadom fylozofického vyznenia diela, alebo v presahu na nejaké hlbšie premýšľanie.

Skvelé je to obohatenie tradičnej epickej fantasy o reálne deje z 10. storočia, príbehy z ruských bylín, históriu starých Bulharov, Vikingov alias Variagov, rôznych slovanských, turkických, ugrofínskych a iných rôznorodých kmeňov. Vzájomný kontakt pôvodného pohanstva, nastupujúceho kresťanstva, viery v Alaha, ich vzájomnú koexistenciu ale i antagonizmus. V tomto zväzku sa zrodí bájny Ilja Muromec, priestor tu dostane históriou doložený Svjatoslav a veľa iných historických postáv.

Je badateľné, že Červenák si tu necucal dej z prsta, ale že to obdobie a rozsiahlu zemepisnú oblasť mal poctivo naštudovanú. Na knihe je vidieť odvedená dobrá poctivá práca. Skĺbiť historický a fantasy román, naviac aby bol aj výborne čítavý, nie je vôbec jednoduché. Autorovi sa to očividne podarilo. Druhý diel nenechám dlho čakať...

sackettboy
01.07.2019

Musím priznať, že sa mi prvý diel Bohatiera páčil viac ako nová Hradba západu, u ktorej som mal momenty, v ktorých ma nezaujímali časti deja, ale u Bohatiera to šlo samo. Som zvedavý na pokračovanie.

Igor1311
11.06.2019

trocha netradičný nápad urobiť z najznámejšieho bohatiera ruských bylín fantasy hrdinu. Ale podarilo sa. Svojim už tradičným rozprávaním autor navodil strhujúci príbeh s výraznými čarodejnými a fantastickými prvkami. Stretávame sa s viacerými skutočnými historickými postavami ako Svjatoslav či Sveneld.

Samotný príbeh začína V malej osade, kde žije jeden mrzák. Slávni kyjevskí bohatieri z neho snímu kliatbu a tak vzniká legendárny Iľja Muromec. Pridáva sa k Svjatoslavovým goryničom v ťažení proti Suwaru a čarodejníkovi Tugarinovi.

Je to ďalšia vydarená séria (aj ked asi trocha slabšia ako Kapitán Stein či Báthory), ale je to veľmi príjemné čítanie, plné napätia, utrhaných končatín a rozdrvených lebiek.

Peter73
28.04.2019

Na JČ trochu slabšie, ale nie zlé.

BroDan
27.08.2017

Červenák opäť nesklamal a svojim čitateľom priniesol epické dielo plné bojov, povestí, íntrig, krvi a krutosti. Postavy boli veľmi sympatické a bola radosť čítať a sledovať ich cesty. Trochu ma však prekvapil koniec, ktorý mi prišiel ako neukončený. Viem, že pokračovanie bude pravdepodobne v ďalších častiach, no napriek tomu som na konci ešte čakal nejaké záverečné stretnutie a slová Iľju s kniežaťom, Dinarou a podobne. Nič to však na hodnotení nemení, len sa vďaka tomu ešte viac teším na ďalšie časti. 5*