Bledomodré ženské písmo

List napísaný bledomodrým ženským písmom postaví svojho adresáta pred ťažkú životnú dilemu. Minulosť a prítomnosť sa pretnú v jednom dni, počas ktorého sa odohráva Werfelova majstrovská novela, vychádzajúca po prvýkrát v slovenčine. Je to dráma muža, ktorému frak po mŕtvom spolužiakovi navždy zmení život. Hoci pochádza z chudobných pomerov, svadba so zámožnou Améliou ho dostane medzi viedenskú elitu. V honbe za majetkom sa dopustí zrady, no život bez osudovej lásky ho dovedie k samote a večnému smútku. V psychologickom príbehu z predvojnového Rakúska už prebleskujú prvé náznaky katastrofy, ktorá má čoskoro pohltiť celú Európu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/297672/big_bledomodre-zenske-pismo-Exy-297672.jpg 4.148
Literatura světová, Novely

Vydáno: , Premedia

Eine blassblaue Frauenschrift, 1941

Kniha Bledomodré ženské písmo

petrarka72
22.01.2021

V tomto příběhu se umírá - i když všichni zůstávají naživu...

adorjas
20.11.2020

Kniha mi štýlom veľmi pripomínala Máraiho a jeho Spoveď. Nakoniec ale dávam 3* pretože, práve keď som si ho porovnala s Máraim, tak ten išiel viac do hĺbky a viac vykreslil charakter postáv.

Inak, príjemné, poetické dielo. Páčilo sa mi zobrazenie Leonidasa, ktorý nebol nejaký hrdina, ale bol zobrazený aj vo svojich slabších vlastnostiach.

booklovertina
27.03.2020

Vynikajúca kniha. Do jej čítania som sa pustila náhodou a vôbec som netušila, do čoho idem, no príjemne ma prekvapila. Hoci je to novela, a teda rozsahovo pomerne krátka, Werfel aj na takom malom priestore dokázal zachytiť a majstrovský prepojiť rôzne aspekty života vyššej triedy v predvojnovom Rakúsku. Morálna zodpovednosť a úpadok, vnútorný boj, nevera, spoločenské/mocenské hry a byrokracia, ale aj židovská otázka. To všetko autor spracoval krásne poetickým spôsobom, s množstvom zápletok. Určite odporúčam

Palivo
27.10.2017

POROD!

Jedna z těch knížek, kdy je hrdina takovej valoun, že přemýšlí nad údělem každého pohybu, takže než se tam něco Lešek Semele, tak uteče padesát stran. V tomto případě maníkovi došla poštou obálka s bledě modrým ženským písmem a jemu začne klepat na palici, páč to znamená jen jedno - nějaké ex roštěnka se snaží vymámit alimenty, nebo na něj prostě chce seslat nějakej beef, jak říkaj hip hopeři v tom českým hip hopovým pondu.

Tahle pasáž má asi 50 stran a kdybych měl takhle dumat nad vším, co denně dělám, tak jsem pokaděnej, hladovej a neuspokojenej. To si lidi prosím vás uvědomte, až budete zase sdílet nějaký citáty, že knižní svět je daleko lepší než reálnej.

Pak se knížka dá trochu do richtiku, ale to už bylo i na mě pozdě, aby se z toho vysekalo víc než 6/10. Takto mohu doporučit pouze těm, kterým akorát přišlo roční vyúčtování od plynárny a mají strach to otevřít.

Bonnet
06.07.2017

Rozsah plně dostačující pro zevrubný popis mentality rakouských vyšších vrstev před válkou. Jazyk na jedničku s hvězdičkou - vystihnuté pocity, myšlenkové pochody aj.

Silmarien
27.04.2017

Počas jediného dňa sa Leonidas, 50-ročný vysoký úradník rozhodne o svojom živote. Na základe listu, ktorý prišiel medzi gratuláciami. List písaný bledomodrým ženským písmom vracia Leonidasa do minulosti, keď bol ešte mladoženáčom a spomína na svoje mladé roky, počas ktorých sa vďaka niekoľkým šťastným náhodám vyšvihol z nižších vrstiev spoločnosti do najvyšších kruhov.

Nádherný jazyk, pekné prirovnania, strašne nesympatická hlavná postava a na pozadí dobre vystihnutý stav rakúskej spoločnosti pred druhou svetovou vojnou. Rozsah bol akurát, keby to bolo dlhšie, bola by to už nuda. Takto to bolo krásne.