Bitka pri Viedni 1683 - Stret civilizácií kresťanského a moslimského polmesiaca

Bitka pri Viedni 1683 - Stret civilizácií kresťanského a moslimského polmesiaca https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/397792/mid_bitka-pri-viedni-1683-stret-civiliz-OBw-397792.jpg 5 5 5

Historické populárno-vedecké dielo, ktoré po prvýkrát v dejinách slovenskej literatúry podáva celistvý a mnohostranný pohľad na prelomovú udalosť v európskych dejinách na ťaženie najväčšej armády, akú sa podarilo vtedajšiemu osmanskému impériu zhromaždiť v 17. stor. proti Habsburskej ríši a jej hlavnému mestu Viedni. Popisuje všetky udalosti späté s prípravou osmanského ťaženia, dvojmesačným obliehaním Viedne i víťaznú bitku spojeneckých cisárskych, ríšsko-nemeckých a poľských vojsk na svahoch Viedenského lesa 12. septembra 1683. Kniha v širokom historickom zábere jedného tisícročia od vystúpenia Mohameda a vzniku prvého islamského štátu až po bitku pri Viedni sleduje expanziu islamu proti Perzskej a Rímskej ríši a po ich dobytí prienik Osmanskej ríše na Balkán a do strednej Európy až po bitku pri Viedni a pri Parkane (Štúrove) a dobytie Ostrihomu. V širokej historickej panoráme vystupujú do popredia všetky civilizačné rozdiely medzi týmito dvoma svetmi, ktoré ovplyvňovali nielen vojnové udalosti, ale aj dlhodobé spolužitie etník býv. Uhorského kráľovstva v susedstve Osmanskej ríše alebo v rámci jej imperiálnej štruktúry. Kniha vychádza k 333. výročiu tejto bitky, ktorú si v tomto roku pripomíname.... celý text

LordByron
23.08.2020 4 z 5

No a hej bola to fascinujúca epocha a fascinujúce udalosti. O Turkoch čo odvliekali malé deti do otroctva a ak sa blížil nepriateľ ich posekali mečmi. O sebeckej šľachte prebiehajúcej na druhú stranu a spiknutiach. O arogantnom a neuváženom vezírovi Kara Mustafa Pašovi. Mimochodom jeho chovanie mi viac ráz pripomenulo mladého Mehmeda Dobyvateľa pred Konštantínopolom, ale akurát ten si to nakoniec vypočítal dobre a vyšlo mu to a tak je teraz smelý a Kara Mustafa Paša je arogantný:) Tak to býva.
No a obzvlášť veľké napätie je ako sa bojové operácie chýlia ku koncu a ako už Viedeň odoláva z posledných síl mnohonásobnej presile. Podľa názoru autora už chýbal iba deň či dva a mesto by padlo. Keby spojenecká armáda postupovala dlhšou cestou, alebo keby ju Tatári aspoň trochu zdržali či keby Turci sústredili sily proti Kahlenbergu hneď mohlo byť všetko inak a najväčšie mesto kresťanského impéria by bolo padlo. Zmenilo by to naozaj dejiny? Alebo nie? Má to nejaký súvis s dnešnou dobou a expanziou islamu či išlo len o boj dvoch impérií o moc? Tak ako tak šlo o bod zvratu porovnateľný so Stalingradom. Osmani definitívne prišli o iniciatívu a odvtedy už boli iba na ústupe.Na ústupe, ktorý skončil až prvou svetovou vojnou.

LordByron
31.07.2020 4 z 5

Ťažko hodnotiť... Veľmi tej knihe podľa mňa uškodilo ako sa ju autor snažil napísať ideologicky a hlavne ako nemotorne to robil... Tie naivné pokusy o prepojenie na dnešnú dobu a o dosť nepodarenú analýzu v štýle,, veď viete môžu za to moslimovia a gender a obeťou je kresťanstvo "a fuuu tá sa prišerne čítalaa takto sa knihy o dejinách jednoducho nepíšu... Na druhú stranu bola historická časť (t.j.skoro celá kniha) dobrá a veľa som sa dozvedel.Aj tam som pravda neraz nesúhlasil. Napríklad s hodnotením Leopolda, ktorý teda rozhodne nie je,, dnes kritizovany"za to zeby branil krestanstvo, ale skor za to ako nepodarene ho bránil... Každopádne z faktov uvedených aj samotným autorom je to(paradoxne) myslím aj tak jasné - panovník to bol nerozhodný, ušiel bez prípravy a následne arogantne urazil hrdinu čo mu zachránil krk - Sobieskeho.
No a samotný Sobieski je pravdaže postava o ktorej ťažko vôbec veriť, že ozaj žila - naozajstný rytier bez bázne a hany.
V skratke - informáciami nabytá a skvelá kniha o jednej z najdramatickejších epizód európskych dejín.
No a ak si chcete bleskovo jednou knihou doplniť vedomosti o celej téme protitureckých vojen je to ozaj skvelý výber - len čítať kriticky.Pasáže priamo o vojnových operáciach v Uhorsku a o bojoch o Viedeň jednoducho nemajú chybu.