Bird Box

Bird Box https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/430829/bmid_bird-box-7Xf-430829.jpg 4 786 238

Bird Box série

Malorie sleduje silnici před sebou. Snaží se dojet do bezpečí. Nesmí se rozhlédnout. Jediný pohled by ji mohl stát život. Tam venku totiž žijí prazvláštní tvorové. Kdokoli je zahlédne, zešílí. Ublíží svým blízkým. Ublíží sám sobě. Malorie vzhlíží od volantu, vidí domy s okny zakrytými dekami nebo dřevem. Ruku si klade na břicho, ve kterém roste nový život. Je sama. Její sestra je mrtvá. Její rodiče jsou mrtví. Nemá nikoho. Existuje vůbec to místo, to útočiště, které hledá? Napravo se něco pohne, a ona to zahlédne koutkem oka. Nedívá se na to. Zavírá pravé oko. Pták přeletí příliš nízko, málem narazí do čelního skla. Malorie zakřičí, zavře obě oči a otevře je. Když to udělá, zahlédne ulici, kterou hledá. 273 Shillingham. Zavírá oči a dupe na brzdy. Vystupuje, opatrně jde tam, kde si myslí, že jsou vchodové dveře. Má pravdu. Pouští kufr na verandu, osahává cihly, nachází zvonek. Zvoní. Nejdřív žádná odpověď. Začíná si zoufat. Možná to je konec. Jela tak daleko - odvážila se do světa - pro nic? Znovu zvoní na zvonek. A pak znovu. Znovu. Žádná odpověď. Zoufale buší do dveří…... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: ekniha , Fobos

Bird Box , 2014

Leona333
19.04.2022 4 z 5

Postapokalyptické knihy, nebo filmy nejsou úplně můj šálek kávy. Tady jsem se nechala zlomit kamarádkou a knihu si na její doporučení přečetla. Rozhodně toho nelituji.
Víc jak poutavě dokáže autor už na prvních stránkách, vybičovat čtenářovu zvědavost a pustit fantazii na plné obrátky... ,,Kdo, nebo co, číhá tam venku...?" A jak velké jsou šance Malorie, aby sebe a své děti ochránila a odvezla je do bezpečí...?! Střídání se dvou časových rovin v příběhu, byl určitě dobrý nápad. Tím se pocit napětí, strachu, ale i odhodlání..., víc a víc umocňuje.
Nakonec jsem byla s knihou velice spokojená...

jan7113
18.04.2022 4 z 5

Celkem dobré, chvílemi až mrazivé čtení. Tedy až na ten přítomný čas, ve kterém je kniha psaná. A úplně nejhorší věc - tisíce nesmyslných čárek ve větách, kam čárky vůbec nepatří.
Sice jsme se nedozvěděli, co celou apokalypsu způsobilo, ale slušné hodnocení si podle mě kniha zaslouží. Třeba se něco bližšího dozvíme v druhém dílu.

VMJoze
07.03.2022 3 z 5

Celkem super kniha, výborně napsaná. Na mě ale až moc depresivní, proto jen 3 hvězdy. Ale to je asi záměr autora, působit depresivně, takže vlastně účel to splnilo :) předposlední kapitola je musím říct ale teda fakt jízda, klobouk dolů. To jsem snad ještě v žádné knize nezažil. Stojí za to se prokousat tou slepotou a depresí až do konce :)

Sybelle
14.02.2022 3 z 5

Zajímavý nápad na napínavý příběh. Jelikož jsem neviděla film, tak jsem zpočátku čekala, co z toho vyleze. Ačkoli to není akční záležitost dokáže být ve své jednoduchosti děsivá. A sledovat přeživší lidi, jak se vypořádávají se situací je samo o sobě napínavé. Celkově se všichni snaží přežít ve světě, kde nemohou spoléhat venku na zrak.

Allebith
05.01.2022 5 z 5

První kniha, kterou jsem četla až po shlédnutí jejího filmového vydání, ale musím říct, že jsem se ani chvíli nenudila!
Tahle 300 stránková jednohubka mě zkrátka pohltila a velmi rychle vyplivla na druhém konci a ačkoliv jsem znala filmový děj, udržela mě v obavě, zda bude mít stejný konec.
Ideální na tiché a osamělé temné večery a dlouhá odpoledne. Jemné mrazení v zádech Vás bude jistě provázet všemi těmi úzkostně nejistými chvílemi života bez zraku. S nepřítelem možná přímo před vámi. Za mě super a uvažuji o druhém díle.

Tereza137
03.01.2022 5 z 5

Miluju, opravdu zbožňuju, jak tu knihu, tak film a určitě se chystám na druhý díl!

Noeni
02.01.2022 5 z 5

„Jak může očekávat, že její děti budou snít až ke hvězdám, když nemůžou zvednout oči, aby se na ně podívaly?"

Bird Box je knihou, která mě delší dobu děsila, ale přesto mě pomalu ale jistě přitahovala do svých spárů se zakořeňujícími se slovy „Přečti si mě.", dlouho. Nakonec jsem podlehla.
Horory ráda nemám, ale tajemno a postapo mě v knihách často láká a tenhle nápad mě natolik zaujal, že mě moje zvědavost předběhla a já si ke knize našla cestu.
A nestačila jsem zírat. Bylo to tolik napínavé! Po celou dobu. Občas mě i mrazilo. Znělo to všechno tak skutečně. Bird Box je sice moje první přečtená kniha za tento rok, ale i tak si troufám říct, že bude mezi nejlepšími. Josh Malerman je úžasný vypravěč, který dokáže zaujmout i ty, kteří nejsou příznivci hororového žánru.
Hlavou mi běží spousta otázek, na něž se snad dozvím odpovědi ve druhém díle. A jsem zvědavá i na film.

čuřil
17.12.2021 3 z 5

Nejsem zrovna fanda těchto postapokalyptických příběhu. Ale knížka byla svižná, četlo se to rychle, nebyla nouze o zajímavé chvíle. Ale čekal jsem konec s alespoň nějakým rozuzlením, odhalením. Podívám se na film a uvidíme...?

jirimatejka
12.12.2021 3 z 5

Trochu zklamání, podle recenzí jsem očekával více. Mám rád postapo, ale nemám rád zombie tématiku, tohle se tomu trochu blížilo. Takový dost nepravděpodobný příběh. Pokračování číst nebudu.

jarynek
09.12.2021 4 z 5

Čtivý příběh s dobrým nápadem, ale částečně nevyužitým. Kniha je vyprávěna píše v krátkých větách a kapitolách, takže má rychlý spád a čtení mne bavilo. Psychika jednotlivých postav (některé postavy inklinující k paranoie, některé k ostražitosti, některé se stále aktivním přístupem k řešení problémů, ..) víceméně dobře načrtnuta. Na druhou stran mi vadila absence nějakých větších zákonitostí fungování světa. Autor se tomuto vyhnul, takže pak dochází k situacím, které by ještě před několika stránkami byly těžko představitelné. Plus občas bylo těžké některé situace akceptovat (jet na neznámé místo autem x kilometrů?, přežívání víceméně jen na zásobách z domu?, ...). Jako oddychové rychlé čtení ale fajn.

Ira13
12.11.2021 4 z 5

Ač postapo moc nemusím, toto se četlo samo. Krátké věty na vás autor ,, střílí,, jak pistole náboje . Udržuje trvale v napětí, střídá dvě časově roviny. Uff.

Hanys_
10.11.2021 4 z 5

Jak už to tak bývá, kniha lepší než film. Skvělé postapo, kdy sice skákání v čase znamená že už po pár stránkách víme, kdo přežije - ale to zas tak neva, když je to tak parádní atmosférický thriller.

Christo
20.10.2021 5 z 5

Konečně postapo, kde atmosféra strachu byla až hmatelná...

monushka
16.10.2021 5 z 5

Jako první jsem viděla film se Sandrou Bullock v hlavní roli. A byla jsem nadšená. Po přečtení knihy jsem však nadšená ještě víc, i když už jsem věděla, co mám očekávat. Střídání minulosti s přítomností činí příběh ještě napínavějším, i když námět sám o sobě je naprosto originální. Byla jsem v takovém očekávání toho, co se stane, že jsem spontánně společně s Malorie zavírala oči. Hned sahám po druhém dílu, protože potřebuji vědět, co bude dál.

Vknihách
15.10.2021 4 z 5

Podnadpis NEOTVÁRAJ OČI,INAK ZOMRIEŠ! je naozaj výstižný! Na začiatok vyzdvihnem obálku… matná čierna a "sivá"tvár ženy,do toho lesklé žlté prvky! Paráda,na tých vtáčích očkách to je naozaj desivé. Krásne sú aj detaily na začiatku každej kapitoly-konáre;dokonale navádzajú ponurú atmosféru. ALE! Začítavalo sa mi veľmi ťažko :\ Josh píše neskutočne stroho. Už pri prvých vetách som sa bála,ako zvládnem zvyšok textu- "Malorie zamyslenie stojí v kuchyni. Má vlhké dlane. Chveje sa. Nervózne podupkáva po popraskanej dlážke. Je skoro ráno;"=koho by takýto úvod nevydesil?! Taktiež ma zarazilo, že 5-ročné deti Malorie oslovovlala chlapec a dievča :| V úplnom závere sa dozvieme prečo,no aj tak mi to počas čítania vadilo…
Radšej sa rozpíšem aj o pozitívach, pretože kniha napriek ALE vôbec nebola zlá. Tento postapokalyptický trilerový horor bol ako napínavá jazda s masakrom. Ten masaker tu bol,doslova! A nie raz!... Príbeh sa odohráva v súčasnosti,kde sa Malorie rozhodne aj s dvoma deťmi opustiť bezpečie domu,v ktorom žili a nájsť preživších ľudí. Vydajú sa preto loďkou po rieke, podľa inštrukcií, ktoré im po telefóne, ktorý naposledy fungoval pred 5rokmi,nechal neznámy chlap. Ubezpečil ich, že majú miesto pre viacero osôb. A tak sa Malorie jedného dňa, keď si bola ako-tak istá, že deti sú pripravené na cestu,odhodlala nájsť ľudí. Kapitoly sa striedajú s minulosťou. Autor nám otvára dvere do začiatkov apokalypsy. Ako sa to všetko začalo (prečo a kým\čím,to sme sa nedozvedeli), prečo Malorie opustila svoj byt,kam sa tehotná podela, aký život žila a s kým do dňa,kedy sa rozhodla vyplávať po prúde rieky…
Tento príbeh je fascinujúci. Máme tu malú spoločnosť,ako si nažíva v strachu pred neznámom čo ľudí núti po zhliadnutí zošalieť a ublížiť si,ako sa učia žiť a vykonávať denné činnosti v tme\šere, prípadne so zaviazanými očami. Prizerajú sa,ako ich blízky umierajú, nesú si svoje bolestivé spomienky, až sa všetko zvrtne…

Josefie
15.10.2021 5 z 5

Dlouho jsem váhala jestli se do knihy pustit, protože jsem viděla jako první film, a tak jsem si myslela že by mě to už číst nebavilo. Ale ono mě to bavilo snad víc než samotný film! Je to vážně strašidelný, bála jsem se číst i za bílýho dne.

Měla jsem starosti s tím, jak bude kniha psána, když většinu času mají postavy zavřené oči. Ale autor to zvládnul bravůrně. A myslím si že to je ten důvod proč jsem se bála jak malá - postavy v knihách si také mohli situace kolem nich jen představovat. Jsou snad ty kroky před nimi srnka? Člověk? Nebo samotná nestvůra? Kdo ví... Hlavně neotvírej oči!

Nejmíň uvěřitelný mi na tom celý přišlo, jak si Maloraine dokázala děti takhle dobře "vycvičit". Nebo jak děti celou situaci skvěle zvládaly ikdyž jim byly teprv čtyři roky.
V těchto letech dnešní děcka sotva mluví, natož aby dokázala přežít v apokalypse.
To už bych spíš věřila tomu, že na Zemi přilítli mimozemšťani, u kterých bude jediný pohled na ně vyvolávat v lidech šílenství a sebevražedné skolny.

Když nad tím přemýšlím tak je to vlastně úplný opak dílu ,,Dont blink" ze seriálu Doctor Who, kde jste museli mít oči pořád otevřené bez mrknutí.

Raddkaa
01.10.2021 4 z 5

Příběh V pasti je vyprávěn ve dvou časových rovinách. První je v minulosti a druhá je v přítomnosti. Autor hned od začátku rozjíždí nemilosrdný a nepříjemný hororový thriller. Kniha je výborná, má zajímavý náměť a děj. Příběh má velice výbornou atmosféru a to neznáme prostředí, když hlavní hrdinové nemohou otevřít oči. Postapokalyptické čtení nadchne především milovníky hororů. Jen je trochu škoda, že se nedozvíme co se vlastně stalo a jaký je původ oněch tajemných bytostí.

iv.ča
08.09.2021 5 z 5

Knížka je mě pohltila a četla se mi vážně dobře. Příběh je skvěle napsaný. Naštěstí jsem nic neviděla :D.

něcosivymysli
06.09.2021 5 z 5

Je sice pravdou, že upřednostňuji thrillery a psychothrillery před horory, ale i tak jsem jich pár četla a proto mohu právě Bird box zařadit mezi ty nejlepší. Knížka je napínavá tak, že jsem ji celou de facto četla jeden den na jeden zátah. Obvykle nejsem pro příběhy, které nechávají mnoho otazníků, ale tady autor tuto taktiku zvolil naprosto perfektně a příběhu to sluší. Asi není tajemstvím, že se v Bird boxu nedočkáme přesného popisu toho, co lidé vidí po otevření očí, ovšem to je právě to, co mě baví a proč tento příběh hodnotím lépe než třeba Tiché místo. Jediné minus které bych v knížce mohla najít je, že bych ji trošku natáhla a ještě víc rozvedla všechny ty události v domě, protože to byla část které mě velice bavila a o které bych se ráda dozvěděla trochu více, občas mi totiž přišlo, že autor zbytečně jede po povrchu a mohlo to být ještě intenzivnější :).

Noname007
29.08.2021 4 z 5

Kniha se mi vcelku líbila, hezky se četla. Postavy mi byly vcelku sympatické. Kniha mi někdy až moc připomínala Den trifidů.