Bílé zuby

Bílé zuby https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26108/mid_bile-zuby-EyD-26108.jpg 4 133 22

Prvotina anglické autorky vypráví o problémech přistěhovalců různých ras v Anglii zhruba od 2. světové války až do konce tisíciletí. V rozmezí téměř padesáti let představuje autorka tři generace tří rodin londýnských přistěhovalců, které spojuje společný osud, úzkost z cizího prostředí a nutnost konfrontace s vlastním kulturním dědictvím. Přátelství dvou hlavních hrdinů, anglického válečného veterána a přistěhovalce z Bangladéše, spojují společné válečné zážitky a jejich snaha najít vlastní identitu ve světě, který jim nedovolí vyniknout. Jejich obyčejné životy pokračují v dětech, pozvolna zapomínajících na své kořeny a přizpůsobujících se cynickému a překotnému životu současného Londýna. Rodinná sága, čtivá, živě napsaná a prokazující velký cit pro problémy lidí hledajících nejen vlastní kořeny, ale také sebevyjádření.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , BB art

White Teeth , 2000

R´Hell
06.08.2012 3 z 5

Zadie Smith na 430 stránkách rozehrála několik příběhů lidí, které se vzájemně ovlivňují, až nakonec splynou v jeden a pak se zase nonšalantně rozdělí a jdou si po svém, to už ale nevidíme. Obsahově jsou Bílé zuby opravdu zajímavé, charaktery postav se během let vyvíjejí, mění a překvapují, propracovanosti příběhu nelze nic vytknout. Důvodem proč jsem nesáhla po vyšším hodnocení je fakt, že spousta věcí byla pro mě až příliš. Příliš mnoho lidí. Příliš mnoho slov. Příliš dlouhé, zbytečně dlouhé, věty, které odváděly pozornost. Zkrátka mi nesedl styl psaní autorky, ale to nic nemění na tom, že jsem docela ráda, že mi tato kniha přišla do ruky. /Kniha ze seznamu 1001 knih, které musíte přečíst, než zemřete. /

HTO
17.02.2011

Poznámka k překladu:
'Pass. Me. The. Fuck. Ing. Buck. Et,' said Crispin, as if the very words were vomit.
"Podej. Mně. Ten. Blábol. Ing. Kozel. A kol.," odsekával Crispin, jako by ta slova byla zvratky.