Bílá kniha o kauze Adam Juráček

Bílá kniha o kauze Adam Juráček https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/232780/bmid_bila-kniha-o-kauze-adam-juracek-232780.jpg 4 45 45

Jak se má zachovat profesor fyziky na pedagogické škole v K., který učí Newtonův gravitační zákon, když jeho kolega Adam Juráček, profesor tělocviku a kreslení, aby zaimponoval své lásce, se po náročné fyzické a psychické přípravě naučí chodit po stropě a předvede to i žákům? Co si má počít ředitel školy, zodpovědný za striktní dodržování osnov? Jak mají reagovat politici města, když jev vejde ve známost, občanstvo jej přijme s nadšením i s odporem a v sázce je veřejný pořádek? A co musí učinit stát, jenž má garantovat dodržování zákonů, když jeden z nejzákladnějších je zpochybněn, což ohrozí všechny ostatní? Situace se vyhrotí, když Juráček hodlá předat svou metodu veřejnosti. Pomůže soudní moc, moderní medicína, anebo? — Druhé próze dramatika Pavla Kohouta z roku 1970, kdy byl na léta umlčen „normalizátory“, čas neuškodil, naopak, pomohl jí dozrát v kultovní dílo se zásadním poselstvím: jak často se geniálním objevitelům stává, že jsou ničeni protivníky i závistníky, pročež se nedočkají doby, kdy jejich objev oblažuje celé lidstvo. Absurdní smyšlenku podpořil autor stejně fiktivními, ale přímo vědecky propracovanými důkazy, které posilují její věrohodnost tak, že se kniha stává pravým požitkem i pro náročného čtenáře.... celý text

Přidat komentář

Crimble
25.09.2023 3 z 5

Skvělý příběh, zpracování ale pro mne dost nestravitelné.

LenkaKT
23.09.2018 5 z 5

Jsou knihy, které prostě vypráví příběh. Jsou knihy, které vypráví fantastický příběh zajímavým stylem. A pak jsou knihy, v nichž autor uhrančivé střídá styly i formy, aby ve vaší mysli sestavil skvěle vyšinutý příběh, co je současně společenskou a filozofickou sondou a navíc je to celé dost vtipné. No a taková je tahle kniha.


suterovam
09.08.2018 5 z 5

Tahle kniha je opravdu dobra. Ukazuje neschopnost zkostnateleho systemu vyporadat se s necim necekanym, nezapadajicim do dane struktury. Neochotu rozhodujicich lidi jit mimo svoji komfortni zonu, ackoliv maji hmatatelny dukaz ze se pletou. Snahu prehodit zodpovednost na ostatni, jen aby sami nemuseli vystoupit z rady. Neni divu, ze byla kniha (i autor) zakazana a vysla u nas az po Listopadu.
Psana s lehkosti a humorem, jako vysetrovaci spis. Je zabavna a zaroven znepokojiva. Velmi doporucuji :)

martin4183
11.02.2017 5 z 5

Žánr je sice uveden jako humoristický (a místy tomu tak opravdu je), ale kniha po přečtení vyvolává spíše dojem smutku a bezmocnosti.

Pavel Kohout v této knize zajímavou formou nastínil, jak se mohli cítit Giordano Bruno a podobní "kacíři", kteří se díky malosti a strachu ostatních nedožili vlastního uznání.

WEIL
04.09.2011

Trochu mi to připomíná televizní seriál "Létající Čestmír".