Bídníci I.

K romantickému příběhu o bývalém galejníkovi, který zbohatne a pomáhá svým přátelům, se vracejí nové a nové generace čtenářů, kteří spolu s Hugovými hrdiny prožívají jeden z nejkrásnějších příběhů o utrpení a lásce, jaký kdy byl napsán. Sledujme tedy po letech znovu dobrodružství Jeana Valjeana a jeho věčného stínu Javerta, osudem pronásledované Fantiny a její malé Cossety, ušlechtilého Maria a vykutáleného Thénardiera. Ke kouzlu románu přispívá i to, že děj se odehrává v romantické scenérii staré Paříže třicátých let devatenáctého století, v zákoutí úzkých uliček, za tajuplnými zdmi kláštěrů a hřbitovů a dokonce i v podzemních stokách Paříže. Kniha se stala předlohou k úspěšnému muzikálu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/69_/69099/bidnici-i-q6P-69099.jpg 4.6615

Les Misérables (1862)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Odeon

Kniha Bídníci I.

jfialova

Dala jsem to ještě na základce, takže vzhledem k rozsahu díla to byl pro mě tenkrát hodně náročný kousek. Dějová linka se střídá s poměrně obsáhlými popisnými pasážemi, což je však pro Huga typické. Naprostá klasika.

pavel.2

Film z roku 1998 s Liamem Neesonem se mi velmi líbil a postupem času mě inspiroval k přečtení této vynikající knihy. Nejprve jsem knihu odložil v okamžiku, kdy jsem se dostal k líčení napoleonských válek, které mě nudilo... Později jsem dal knize opět šanci počítaje s těmito vedlejšími "větvičkami" (byť značně rozsáhlými), které se splétají ve strom přerůstajícími snad všechny jiné. Opravdu, právě tyto různé osudy - ať už země nebo lidí - které vstupují do života Jeana Valjeana jsem si zamiloval a právě to je jedním z důvodů, proč Bídníky považují za jedno z největších děl lidského ducha (i když to je subjektivní, k malování nebo hudbě nemám tak silný vztah jako k literatuře).

beruskovana
31.08.2018

Film jsem nikdy neviděla. Řekla jsem si, že se na něj nepodívám, dokud nepřečtu knihu. Překousat pasáže popisu bitev a okolností, které s hlavním dějem nijak zvlášť nesouvisí bylo náročné, nicméně hlavní děj stojí za to.

šneki
18.06.2018

Počítala jsem, že osudy postav budou probrány podrobněji než ve filmu, ale u některých přespříliš dlouhých popisů jsem opravdu měla chuť knihu nedočítat. Naštěstí jsem vydržela a už se celkem těším na druhý díl, avšak doufám v menší výskyt popisů bitev a kláštěrů.

archandelka
08.04.2018

S Bídníky jsem se setkala poprvé v Londýně v muzikálové podobě a pak přišel čas i na knihu. Nádhera, nádherný příběh, který nás nemůže nechat chladným. Čtení to sice bylo náročné, přece jenom ty dlouhé historické popisy se nečtou jednoduše, ale samotný příběh je síla.

reader4ever
17.02.2018

Slzy, strach, bušící srdce, láska, nenávist, svědomí...
Žádnými slovy nelze dokonale vystihnout, jaký zážitek to je. Četlo se to občas skoro samo, jindy jsem nad jednou kapitolou strávila několik večerů. Občas jsem měla pocit, že mi prostě Hugo touží dokázat, kolik má v hlavě faktů a vědomostí. Když ale pominu tuto drobnou chybku, jsem okouzlena, unesena, oloupena. Po dlouhé době se nějakému autorovi podařilo oslovit mě natolik, že jsem některé postavy nenáviděla, pro jiné jsem plakala. I teď, zpětně, stále cítím Valjeanův smutek nad ztrátou jediné dcery.
Já chápu, že je to dlouhá kniha, proboha čtrnáct set stran! Šílenost. Ale žádná zkrácená verze, žádný pitomý muzikál, film, nebo jakékoliv jiné okleštěné zpracování vám nenabídne tolik života, tolik emocí a tolik bolesti jako toto velké dílo.

LucyPevensie
12.01.2018

Jednoduše klasika! Čtení je to docela náročné a zabralo mi asi dva měsíce, ale Bídníci za tu námahu stojí.

ivanapraha
10.12.2017

Krásný, dojemný příběh několika lidských osudů...klasika, která potěší čtenáře bez ohledu na věk. Má pevné místo v mé knihovně a je to kniha, kterou jsem četla opakovaně. Vím, jak končí a přesto nebo možná právě proto mě pořád baví...

30. léta 19. století

Victor Hugo