Soumračná země

Soumračná země
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/443914/bmid_soumracna-zeme-B4J-443914.jpg 4 11 11

Bídné roky série

1. díl >

První díl (pův. vyd. 1974) vědeckofantastického, postapokalyptického románu norského spisovatele zobrazuje budoucnost osmimilionového velkoměsta, nad nimž se vznáší hrozba hospodářského civilizačního zániku. Na trhu se vzhledem ke katastrofálnímu nedostatku surovin objevuje stále více náhražkových potravin, služby fungují špatně nebo vůbec ne, ponížení, hrubost a surovost jsou pro obyvatele běžnou součástí života, všeobecná krize vrcholí. Bývalý architekt Allan Ung, jeho osmnáctiletá žena Lisa a pětiletý syn Boy odcházejí z města a usazují se ve starém přívěsu na obrovité skládce městských odpadků, stávají se robinsony na ostrově nakupeném ze zbytků umírající civilizace. Brzy nacházejí i přátele, stejné dobrovolné vyděděnce, jako jsou oni sami: bývalého doktora Fischera, který žije ve staré polorozpadlé vile na břehu zálivu, zamořeného chemickými odpady, obětavou a živočišnou děvku Mary Diamondovou a jejího příživnického ochránce Smileyho a nakonec i tajemnou dvojici „zahraničních dělníků“, Felixe a jeho němého bratra Run-Runa. Vytváří se svérázné společenství, řídící se vlastními nepsanými zákony, dokud i k nim nedorazí z umírajícího města zákony džungle.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Maťa
Originální název:

Aftenlandet I , 1974


více info...

Přidat komentář

Yorika
30.05.2022 4 z 5

Ta kniha je tak reálná, až z toho jde mráz po zádech. To co se ještě nedávno zdálo jen fikcí, může se stát nepříjemnou skutečností. Kniha působí nadčasově. Je psána svěží formou, charaktery postav čtenáře baví. Zajímavý příběh.

Racek213
20.03.2022 5 z 5

No, koupil jsem si jí někdy před 40 roky a už tehdy mě zaujala. Tedy, téma je hodně černé a zasmušilé a někdy z toho naskočila docela husina. No jo, tenkrát to fakt byla fikce. Dnes? Tak to tedy není vůbec fikce. Naopak, autorovu světu jsme na dosah. Stačí malý krůček, víte?