Bezhvězdné moře

Bezhvězdné moře https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/435084/bmid_bezhvezdne-more-ES3-435084.jpg 4 146 43

Zachary Ezra Rawlins je naprosto obyčejný mladík, který vede poklidný studentský život ve vermontském univerzitním kampusu. Vše ale změní jediná návštěva knihovny, při které Zachary na zaprášené polici objeví zvláštní knihu. Bez dechu obrací stránku za stránkou, uchvácený osudy nešťastných milenců, sběratelů klíčů a bezejmenných akolytů, když vtom narazí na něco nečekaného – na příběh z vlastního dětství. Prapodivná kniha mu nedá spát, a tak se rozhodne odhalit její tajemství a sledovat tajuplné stopy v podobě včely, klíče a meče. Cesta plná dobrodružných zvratů ho postupně přivede na maškarní večírek v New Yorku, do tajného klubu a podzemní knihovny, ukryté hluboko pod povrchem země. To, co Zachary objeví, ovšem není jen podzemním útočištěm knih a jejich strážců – je to domov ztracených měst a moří, milenců, kteří si pode dveřmi a napříč časem posílají láskyplné vzkazy, a dávno zapomenutých příběhů vyprávěných uctivým šepotem. Setká se s těmi, kdo tajnému archivu obětovali zrak i jazyk, ale i s těmi, kdo jej naopak chtějí zničit. Spolu s Mirabel, nebojácnou ochránkyní tohoto světa, a Dorianem, pohledným mužem, jehož věrností si nemůže být nikdo jistý, navštíví klikaté tunely, temná schodiště, přeplněné taneční sály i sladká pobřeží kouzelné říše a odhalí pravou podstatu svého údělu.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

The Starless Sea , 2019

tamara1351
13.04.2021 5 z 5

Nádherně sladkobolný příběh.Příběh příběhů,který teče jako med.Je to pocta mýtům,legendám,pocta tradicím.Fantazie autorky je bezbřehá stejně jako bezhvězdné moře.
Vždy, když jsem četla tuto knihu,tak jsem pociťovala úctu a tajemno, jako by sama kniha byla zaklínadlem, které vás vede hluboko,hluboko do králičí nory ,abyste po dočtení knihy zjistili,že ještě zdaleka nejste na konci,neboť zde náš příběh nekončí.Zde se pouze mění.

Lu_books
25.03.2021 5 z 5

Tak takhle si představuju Literaturu s velkým L. Když jsem před pár lety přečetla Ajvazovo Druhé město, myslela jsem si, že ho v „jeho” stylu už nikdy nikdo a nic nepřekoná. A vlastně ani nechci říkat, že ho Erin se svými Sladkoboly překonala, možná že ani to srovnání není na místě, Bezhvězdné moře je zkrátka geniální zase svým osobitým způsobem. Představivostí, velkolepostí, napětím, ale i medovým klidem. A ty metafory člověka zkrátka pohladí po duši (smekám samozřejmě i za překlad).
Pure fantasy.

veriszv
22.03.2021 5 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu. Bylo to moje první setkání s autorkou, ale naprosto jsem se zamilovala a hned objednala Noční cirkus.
Ale pozor tahle osmnácti hodinová plavba určitě nebude pro každého.
Je to příběh spousty světů. Najdete tu světy pod světem pod světem bez výraznějších kontur, rámce a pravidel. Dlouho tu není řečeno nic jasně a vlastně se to pořád jen zamotává. Smysl to sice dávat začne, ale až za hodně dlouho a sama nevím, jestli bych to vydržela v psané formě, jako audio jsem si to ale neskutečně užila.
Pokud ale rezignujete na to, že musíte všemu rozumět a necháte se unášet tím kouzelným jazykem plným metafor, který je sice próza, ale vlastně jsem z něj měla místy pocit, že je to poezie, možná si tuhle plavbu užijete.
Je to příběh v příbězích až mi bylo občas líto, že všechny ty příběhy nebyly využity naplno a ač byly důležité, dělaly jen podklad pro ten příběh hlavní. Pro příběh, kterým čtenáře provede Zachary Ezra Rawlins, panáček, který se spíš nechá unášet než aby sám něco inicioval, ale i tak jsem si ho oblíbila.
Bezhvězdné moře je zkrátka kouzelné, pro všechny milovníky pomalých vyprávění. Pokud se vám bude líbit styl psaní a snesete tu přemíru možností, kterým se tenhle příběh může unášet, mohlo by vás taky nadchnout

janca6129
18.03.2021 4 z 5

Bezhvězdné moře jsem si zamilovala už od prvních stránek. Tak krásné vyprávění, vytříbený jazyk, fungující metafory a originální námět se dnes už vidí jen málokde.

Autorka si zde vyhrála snad se vším, co příběh dělá příběhem - prolínají se tu jak linky vypravěčské, tak časové, to vše je navíc protkáno dalšími smyšlenými příběhy, které celkovou atmosféru dokonale dokreslují.

Jediné, co mi v Bezhvězdném moři trošičku chybí, je silnější dějová linie - nebo spíš její ukončení. Úplně si nejsem jistá, zda jsem Zacharyho "konec" pochopila... Nebo co tím autorka chtěla říct. :)

Nicméně Morgensternová si u mně svým černobílým Nočním cirkusem a medově zlatým Bezhvězdným mořem vysloužila místo mezi nejoblíbenějšími autory.

ElikaS
16.03.2021 5 z 5

Tak tohle byla paráda! Knižku jsem poslouchala jako audioknihu, kterou namluvila Dana Černá a opravdu by mě zajímalo, jestli bych si knížu tak moc užila, kdybych ji jen četla. Už od prvních stran na mě dýchala úchvatná atmosféra. Úplně nevím, jak přesně to vyjádřit, ale ten pocit, který jsem při poslouchání měla byl výjimečný.

V dnešní době není úplně jednoduché narazit na originální fantazy, tady se to ale povedlo. Knížka je vlastně příběh o příbězích a už jen ta myšlenka, musí každého knihomola potěšit a na mě to rozhodně platilo. Od prvních stránek jsem byla vtažena do děje a hltala každou další kapitolku. Musím říct, že příběh nebyl úplně jednoduchý, opravdu jsem musela dávat pozor, abych se v ději neztratila a dokázala si užít i ty drobné střípky. Líbilo se mi jak se jednotlivá vyprávění prolínala, spojovala a zase rozpojovala. Je to jedna z mála knížek, u kterých jsem se ani nepokoušela odhadovat, jak to bude dál, protože příběh byl natolik mnohovrstvý, že bych to stejně neuhodla. Takže jsem se jen nechala unášet celým tím magickým světem a čekala, jak to všechno dopadne.

Celá knížka je psána dost specifickým jazykem, který nemusí sedět každému, ale mě se moc líbil. Je zde velké množství metafor, který příběh skvěle dokreslují. Celá knížka je taková lyrická, není zde moc prostoru pro nějakou výraznou akci, spíš knížka sází na atmosféru a u mě to rozhodně zabralo.

Oblíbila jsem si i všechny postavy - Zacharyho, Doriana, Mirabel, Eleanor, ale celkem i Allegru. Líbilo se mi, že postavy nebyly jen dobré a špatné, ale komplexní a ke svým jednáním měly důvod.

Musím říct, že autorka má skvělou fantazii a skvěle píše. Rozhodně se pustím i do Nočního cirkusu. Rozhodně doporučuji.

š.m.i.k
13.03.2021 5 z 5

Jsem nadšená. Tolik večerů jsem utíkala od reality do tohoto snového světa příběhu. Do zhruba poloviny jsem si připadala jako při procházce po galerii, kde si do detailu prohlížíme každý vystavený obraz. Usínala jsem s úsměvem na tváři. Pak to najednou začalo být napínavé a galerie se mi trochu "rozplynula". Celé je to ale psané moc hezky, rychle jsem se do toho ponořila. Určitě to nezaujme každého, to je jasné. Ke konci jsem musela některé kapitoly opakovat, protože jsem se ztrácela, ale aspoň mi příběh vydržel o chvíli déle ;)

parvitas
09.03.2021 3 z 5

Tak na túto knihu som sa neskutočne tešila, až som sa pretešila... asi také slovo ani nie je, ale označuje môj stav. Že som sa tešila dopredu a zbytočne mala veľké očakávania. Bolo tam veľa dvier a kľučiek (furt sa mi v hlave objavovali scény z pixarovského filmu Príšerky, s.r.o., takže namiesto čarovných línií farieb, zlata a dreva som mala pred očami pastelové a inak krikľavé či animované) a more medu. Btw, ako len neznášam med v čaji (alergia), takže keď sa vyskytla možnosť utopenie sa v takomto niečom, tak to je fakt hnusná pomalá smrť. Mohlo to byť aj bahno, že, ale potom by tam nemohli byť včely.
No. Čo dodať viac. Ešte aj meč tam je, pokrivené osudy a knihy... Knižnica a celkovo príbehy v príbehoch a v čase sú skvelé, zvyšok drží, lebo je to celé takto kadejako spolu popreplietané. Asi ako Nekonečný príbeh, alebo knihy od Nixa, no aj viac inšpirácií by sa našlo... Pri čítaní to bolo ok (na 3* z 5), všetko dávalo zmysel, aj mesiac svietil jasne, ale teraz, keď to mám opísať, či nejako dať dokopy... Lenže ak nenapíšem nič, po čase si nebudem pamätať ani len ten pocit, že či je to celé...
Asi najviac si cením na celej knihe obálku a martinusácky obrázok, ktorý mi nakreslili na vyžiadanie... ❤️

whiolet
09.03.2021 2 z 5

Co to sakra bylo?!
Pro mě tedy obrovské zklamání. Děj plynul pomalým tempem a příběh sám o sobě byl dost nezáživný a moc jsem se něm neorientovala. Postavy mě taky nebavily, vlastně si u mě žádné sympatie neziskaly a bylo mi jedno jak skončí.
Naštěstí jsem knihu měla jen půjčenou, neboť tohle by byly opravdu vyhozené peníze oknem :(

kalinkacz
07.03.2021 3 z 5

Uuuuf, tohle byl pro mě docela velký boj... Podobné knihy moc nečtu, protože jsem na mě zdlouhavé, popisné a musím v nich onen skrytý význam hledat... V případě Bezhvězdného moře mě ale šíleně zaujala anotace a tak jsem knihu prostě zkusila... Napsaná byla krásně, ten jazyk, prostě wow... Bohužel jsem se ale utvrdila v tom, že tyto příběhy nejsou pro mě... Jednoduše mě čtení nebavilo, táhlo se a do čtení jsem se musela nutit... Námět a již zmíněný jazyk hodnotím 1*, ale forma mi holt nesedla...

jaroiva
22.02.2021 4 z 5

Snové a fantazijní světy, blablabla, a najednou se vynoří hluboká myšlenka, která mě zasáhne, až se sama podivím.
Kdybych si přečetla anotaci nebo vybírala knihu podle žánru, nikdy bych se nepustila do poslechu. Není to můj oblíbený žánr. Noční cirkus jsem nečetla.
Ale vybírala jsem podle interpretky audio verze, že se prostě nechám překvapit. A díky ní jsem vydržela poslouchat až do konce. První půlka mě ani moc nebavila, ale vždycky, když už se zdálo, že bych to odložila, objevila se nějaká věc, co jsem potřebovala slyšet... A tak jsem najednou došla až na konec.

LuckaH2
29.01.2021 5 z 5

Krásná pohádka pro dospěle. Ty popisy mistnosti pro panenky, a dalších míst mi připomnělo milovaný Noční cirkus. Skvěle propojene knihy v kapitolách. Když mi "podzemi" přišlo dlohe, autorka vložila neco z normálního světa. Za mě krásné (i kdyz trosku dlouhe). Asi si to budu muset někdy přečíst znovu, myslím že v tom objevím další vrstvu .

lukas4459
25.01.2021 4 z 5

Naprosto perfektní

Atuin
20.01.2021 4 z 5

Tato kniha trpí tím, čím současná fantastika, zejména pro mladé, trpí nejvíce. Nevyužitý potenciál. Budu si muset znovu přečíst Noční cirkus, protože si už jen pamatuju že se mi kniha libila, nikoliv však, zda trpěla stejným neduhem. Mám pocit že ne, ale to je nyní vedlejší.
Nápady jsou i zde mistrovské. První problém začíná u postav. Je jím autorkou dan určitý věk, ovšem jejich dialogy platí tak skoro ( skoro) o deset let zpět a jejich občasné povzdechy zase do kategorie krize středního věku. Nepropracovanost postav jako takových na úkor rozkouskovat knihu do několik linií, které by možná fungovaly dobře pokud by byly propojené v jedné linii a ne takto odděleně, takto odděleně působí jako že chce jedna vystrnadit druhou. A jen jedna zajímavá. Úspornější technika psaní by v tomto případě taky neuškodila, protože tady autorka ma sice skvělá nápady ale vyprávět chytlavě je dokáže tak na polovině knihy. Nebylo to vyloženě nepříjemné čtení, protože člověk se s temi prvky a postavami seznámil rád, jen to mohlo být napsáno lépe aby to vydrželo do samého konce. 3,5/5.

RebeccaLynn
18.01.2021 4 z 5

Velmi čtivé a propracované. Plén neotřelých nápadů. Ovšem trochu dlouhé, ke konci mě autorka začala ztrácet. Za přečtení ale rozhodně stála.

boruvka44
07.01.2021

Opravdu jsem se snažila, ale nedokázala jsem se do knihy začíst. Vadila mi roztříštěnost a chybělo mi vtažení do děje. Jsem milovník fantasy a asi jsem čekala něco jiného. Málokdy knihu odložím nedočtenou, tuhle jsem ale odložila.

Kizuizi
21.12.2020 5 z 5

Od Erin M. jsem letos poprvé četla Noční cirkus, který mě naprosto nadchnul, takže když vyšlo Bezhvězdné moře, bylo jasné, že si ho chci přečíst.
A já jsem naprosto nadšená, ohromená, možná i uchvácená! Přesně takhle já si představuju fantasy knihu. Splní snad každé přání, které kdy knihomol může mít a možná ještě něco víc.
Kniha je neuvěřitelně čtivá, moc se mi líbí její vnitřní zpracování a i když je mnoho názorů, že se obálka nelíbí, já jsem s ní spokojená. Ty propracované detaily na klíčích... já říkám české obálce ANO!
Příběh je rozdělen na několik částí, které spolu ze začátku moc nesouvisí, ale postupně vše začne dávat smysl a zapadne do kontextu, je proto potřeba číst velmi pozorně. Autorka se dost rozepsala, takže kniha má přes 500 stran, každopádně i kdyby jich měla tisíc, popsaných tímto příběhem, mě by to připadalo málo. Je to totiž jedna z knih, kterou jsem nechtěla dočíst – ne proto, že by se mi nelíbila, ale nechtěla jsem konec.

Pokud se Vám líbil Noční cirkus a máte rádi fantasy, pojďte se začíst - čeká Vás tajemný, kouzelně magický příběh, kde je možné i nemožné, příběh, kde nestačí otevřít jen jedny dveře, protože i ty další mohou skrývat tajemství či dobrodružství.
Tak zkuste otevřít svoje dveře a vstupte do světa Bezhvězného moře...

Shaxx
02.12.2020 5 z 5

Po osmi dlouhých letech čekání je na světě další kniha od Erin Morgernstern, královny magického realismu. Noční cirkus byl láska na první začtení ♥ a ohledně Bezhvězdného moře jsem tedy měla vysoké očekávání. Ačkoliv je nová kniha úplně odlišná od Cirkusu, odehrává se v současné době a hojně využívá popkulturních odkazů, pořád to tam je. Magično ♥ Bezhvězdné moře je láskyplnou poctou a vyznáním příběhům a těm, kteří je tvoří. Těm, kteří je chrání a pečují o ně a v neposlední řadě také těm, kteří příběhy udržují živé tím, že je čtou a vyprávějí dál.
Noční cirkus pro mě bude pořád na první místě, ale tohle rozhodně nezklamalo. Erin umí psát a i když píše prózu, u ní to vyznívá jak poezie. To, jak si hraje se slovy, skladbou vět, prostě vším. Magické, kouzelné, krásné. :)

Jo a upřímně mě štve tahle obálka. Taková tuctovka. Vlastním i anglické vydání, krásnej hardback se včelou na obalu a oproti tomu vypadá tahle obálka jak totální trash...

SknihouVrukách
22.11.2020 4 z 5

Pri tejto knihe vôbec neviem kde začať. Asi začnem tým, že táto kniha nie je pre každého a nie každému sadne. Bola som prekvapená, že sa radím do skupiny ľudí, ktorým sadla. Autorka má veľmi kvetnatý štýl písania a do príbehu vložila nádherné opisy prostredia, takže si všetko môžete predstaviť. Autorka krásne vykreslila svet, do príbehu zahrnula aj históriu tohto sveta a všetko dávalo zmysel tak ako malo. Svet sme spoznávali s hlavným hrdinom Zacharym a ten mi ako postava veľmi sadol. Ktorému knihomolovi by ako hlavná postava nesadol introvertný knihomoľ ? Príbeh taktiež spoznávame cez rôzne pribehy a poviedky, ktoré súvisia s dejom. Dej plynie pomaly, čo by niekomu mohlo vadiť. Ale aspoň si celý príbeh môžete vychutnať. Celkovo v knihe nie je veľa akcie a je založená hlavne na atmosfére. Myslím si, že táto knižka sa veľmi hodí na jeseň. Okrem Zacharyho tu máme ešte hlavné postavy Doriana a Mirabel a tých som mala tiež veľmi rada. Každá postava mala v knihe svoje miesto a autorka s nimi zbytočne neplytvala. Akurát som mierne zmätená z toho konca, s ktorým nie som úplne stotožnená a stále sa neviem rozhodnúť či sa mi páčil alebo nepáčil. Knižku vám určite môžem odporučiť ak máte radi originálne fantasy a pomalé a poetické príbehy s atmosférou. Knihu hodnotím 4/5✨, pretože som očakávala ešte trošku viac a necítila som medzi mnou a knihou takú tú knihomoľskú iskru.

Selket
18.10.2020 5 z 5

Erin Morgenstern mi vidí do hlavy. Asi jsme si souzeny, minimálně já a její knihy, protože už Noční cirkus mě chytil na několik let (vlastně mě ještě nepustil) a myslím, že do Bezhvězdného moře se vstupuje odněkud z Výlupkova stanu, ne?
Kniha je spletitá, poetická, imaginativní, komunikuje se čtenářem a prověřuje jeho pozornost. Je mi jasné, že jí budu číst ještě mnohokrát!

a007
17.10.2020 5 z 5

Tahle knížka není asi úplně pro všechny, ale mně hrozně sedla. Ty postavy, magie, svět, to tajemství. Zachary byl úžasná postava a fandila jsem jemu a Dorianovi od úplného začátku. Skvěle knihu doplňovaly i příběhy a rozhodně jsem nečekala, že se spojí tak, jak se spojily všechny na konci. Upřímně se nedokážu rozhodnout, jestli se mi více líbily Sladkoboly, Pohádky a bajky anebo Balada o Simonovi a Eleanor. Knížka má otevřený konec, což mi překvapivě až tak nevadí. Mohlo by to navazovat na další díl nebo pokračování, ale nemyslím si, že jej autorka napíše, protože už tak je to perfektní. I slzy byly.

kočky homosexualita knihovny fantasy příběh o příbězích knihy LGBT, queer, LGBT+

Erin Morgenstern
americká, 1978