Bez dcerky neodejdu

Bez dcerky neodejdu https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11816/bmid_bez-dcerky-neodejdu-vxk-11816.jpg 5 1454 253

Dramatický román vypovídá otevřeně o úskalích smíšeného manželství Američanky a perského lékaře. Hrdinka autentického příběhu vypráví o svém manželství s kultivovaným amerikanizovaným lékařem, které tři roky trvalo jako spokojený a rovnocenný svazek. Během krátké společné dovolené u manželovy rodiny se však situace pronikavě mění a vzdělaná, samostatná Američanka se se svou malou dcerkou ocitne v absolutní odloučenosti v nepřátelském prostředí, bez naděje na návrat domů. Za složitých podmínek války s Irákem, bez přátel, bojuje žena o právo zůstat se svou dcerou a společně s ní opustit Írán. Teprve po dlouhých měsících se jí podaří nalézt několik přátel a s jejich pomocí zorganizovat nebezpečný útěk přes turecké hranice.... celý text

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , Alpress

Not Without My Daughter , 1988

ydnac
20.09.2022 4 z 5

VLIV NÁBOŽENSTVÍ JE OPRAVDU NESKUTEČNÝ...

Tato kniha je příběhem ženy, která ve své zamilovanosti opomíjela fakt, že v zemích jako je Írán je úplně jiná mentalita lidí.
Nepřemýšlela nad chováním svého manžela, který byl na začátku vztahu milý a pozorný, ale časem se začala projevovat síla jeho náboženství.
Nevím jaké měly tehdy ženy povědomí o životě v Íránu, ale podle toho, že Betty měla strach vzít Mahtob do této země, bych řekla, že věděla dost na to, aby znala důsledky toho co jí může čekat, když se vdá za Íránce a bude s ním mít dítě.
Přemýšlela jsem, proč vůbec dovolila, aby je odvezl,proč s ním musely jet...
Myslela jsem, že je prostě hloupá, ale jako otec by stejně mohl své dítě vzít s sebou...
No prostě si ho neměla brát, ale to už teď nikdo nevyřeší...
Velké plus bylo, že Betty byla velice statečná a pro svou dcerku by udělala cokoli.
Podmínky ve kterých musely žít byly opravdu příšerné.
Asi nikdo z nás si neumí představit, že jí na zemi. Že jí rukama. Že má v jídle brouky, na záchodě švábi. Nemá prakticky nábytek. Někteří se tam vůbec nesprchují. Chodí ve vedru navlečený do hábitu, který hřeje, kouše a kdovíco ještě....
Samozřejmě jsem jim držela palce, aby se dostaly domů...

Příběh je to velice silný a určitě stojí za přečtení.

Petratra
30.08.2022 5 z 5

Silný příběh, dobrá kniha. Jedna z těch, které nemáte chuť odložit dokud nedočtete.

roman9276
22.08.2022 5 z 5

Ukrutně šílený příběh, který mě hned o počátku pohltil. Kdysi jsem viděl film a věděl jsem, že tohle chci přesně číst. Můžeme polemizovat nad tím, zda se dostala do situace vlastní či ne úplně vlastní vinou, ale jde o prožitý příběh. Každý si můžeme sáhnout do svědomí, jaká rozhodnutí jsme v životě udělali a myslím si, že Betty se zachovala tak, jak v tu chvíli si myslela, že bude nejlepší se zachovat. Za mě obrovsky silná žena, která zvládla, co spousta žen v Íránu nezvládly a nezvládnou. I když jsem věděl jak příběh dopadne, tak poslední stránky pro mě byly dost napínavé a rozhodně bych knihu doporučil k přečtení a dle mého, nálepku mezinárodní bestseller má opravdu oprávněně.

VeruHoráková
12.07.2022 5 z 5

Film asi viděl každý, ale četli jste i knihu? Film jsem viděla několikrát a dost na mě zapůsobil, a ačkoliv jsem tedy věděla o čem kniha bude a jak příběh dopadne, tak mě zajímala i knižní verze, podle které je film natočen. Kniha obsahuje více situací a detailů a musím říct, že jsem se těšila, až ji dočtu. Přece jen, film za dvě hodiny skončí, ale knihu čtete třeba i více dní a tak ji i více vstřebáváte a nebylo to zrovna příjemné téma. Ale je to působivý, neuvěřitelný. Jak kniha, tak i film stojí za to.

DominaCZ
03.07.2022 odpad!

Mně přijdou takový baby na přeshubu takže tady není co obdivovat, ani na filmu.
U takových se dá říct jediné: dobře ti tak.

vladka321
09.05.2022 5 z 5

Hluboký a silný příběh, který mnou otřásl. Stále dokola člověk slyší, jak partnerství natož teprve manželství dvou lidí jiných kultur, náboženství a tradic může a častokrát je vysloveně zhoubným vztahem. Nedovedu si vůbec představit, že by mne potkalo odloučení od dětí byť na území jednoho města, co teprve na jiném kontinentu, v cizí a vysloveně mému vnímání nepřátelské zemi. A úplně si dovedu představit tu obrovskou lásku a víru, že mě se to stát nemůže. Může se to totiž stát každému!!! Tuto knihu vnímám jako MEMENTO všem zaláskovaným lidem jiných kultur, vír a zvyklostí!!!

PlaszCZ
25.03.2022 5 z 5

Oproti filmovému zpracování je zde i velká část, která popisuje vývoj vztahu Betty s Moodym v USA. Vedle napínavého a dramatického příběhu se zde tedy naskytuje i hluboká psychologická sonda. Betty Íránce nehází do jednoho pytle - ba naopak. Mnoho lidí ji pomohlo, a to i bez záruky jakékoli odměny. Příběh je napínavý až do samého konce, a proto se kniha velice dobře čte. Knize bych před filmem určitě dala přednost.

chrastova.m
22.12.2021 5 z 5

Jde o velmi silný příběh. Člověk se neubrání vlastnímu hodnocení "vždyť si za to může sama, proč tam proboha jezdila", ale jakmile člověk čte dál a dál, pochopí. Druhou polovinu knihy jsem zhltla na jeden nádech, i když člověk ví, že to skončí happy endem, i tak prožívá každou chvíli společně s hlavní hrdinkou. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, člověk si hned uvědomí, jak se má dobře a řeší samé malichernosti..

deauville
21.11.2021 3 z 5

Čtivé, příběh má spád, konec šťastný, všechno dobré... Nechci rozhodně kritizovat nikoho, kdo uvěřil cizinci z naprosto odlišných kultur a náboženství, přesto si nejsem jistá, zda se autorka nedostala do této situace tak trochu vlastní vinou... Zamilovaná, takže rozhodly city, nikoliv rozum (nebo instinkt?), který ji přece jen varoval...

Za mě relativně naivní příběh z 80. (či 90. ?) let minulého století má přesah do dnešních dob, byť naprosto v jiné podobě. Z mé aktuální zkušenosti v okolí např. manželství Čecha a Číňanky - podobný příběh, jen jiná kultura - a bohužel on je ten, kdo dnes nemůže vídat své děti, ježto zmizely s manželkou, které český manžel nezajistil dostatečnou životní úroveň, někde v Číně...

Závěr: používejme rozum:-)

Zakovskaja
15.11.2021 5 z 5

Dlouho jsem tuto knížku strkala před sebou "k přečtení". Ale příběh menaprosto pohltil a nemohla jsem se od něj odtrhnout.

Mikanadeta
29.10.2021 5 z 5

No, mám přečteno a zítra zkouknu film. Kniha mne bavila a poslední půlku jsem přečetla za den, jak jsem byla napnutá. I když jsem věděla, jak vše dopadne, stejně to bylo velmi napínavé.
Kdyby to pomohlo otevřít oči alepsoň jedné jediné ženě před sňatkem s cizincem z podobných zemí, a nebo alespoň k odjezdu s dětmi do té země, bylo by to moc dobře.

irminsul
29.10.2021 4 z 5

Pěkná kniha

osman111
16.08.2021 5 z 5

Na mě měla kniha úplně jiný dopad než film. Těm, kteří film viděli, určitě knihu doporučuji. Kniha má podle mě trošku jinou hlavní myšlenku než film. Film mi přišel černobílý. V knize jde spíše o to, že Betty věděla o Moodyho psychických problémech před odjezdem do Iránu a byla si vědoma, že to není v pořádku. Přesto jela. V knize popisuje spíše problém jedince, zatímco film vše generalizoval.

Ewishekk
11.08.2021 4 z 5

Klobouk dolů před autorkou a vším, co si musela vytrpět a zažít. Příběh rozhodně čtenáři otevře oči ohledně toho, co se ve světě děje i dnes, bohužel ne mnoho lidských osudů má podobně šťastný konec jako měla hrdinka. Díky knize jsem si rovněž uvědomila, že v některých případech ani ambasáda/ministerstva/politika nemají tu moc pomoci a člověk si vše musí zařídit sám.

radusak9806
01.08.2021 5 z 5

Jedním slovem mazec!
Nechci si ani představovat, jak bych v podobném místě dopadla já, s mojí drzou držkou.

Jsem jen ráda, že vyrůstám v místě, kde mohu jako žena realizovat sebe. Kde jsem se mohla stát mostním inženýrem, kde mohu řídit auto, jít ven a další a další věci.

Pivka1
27.05.2021 5 z 5

Viděla jsem film, ovšem proti knize, slabý odvar. Co prožila hlavní hrdinka Betty, to se nedá ani představit. Jak klasické, člověk jiného náboženství a jiné kultury se chová naprosto jinak ve své domovině, jinak ve státě, který mu dal práci a rodinu. Šílená představa pro matku, že by mohla přijít o své dítě a třeba ho už v životě nevidět. Betty, nesmírně silná žena! Krásná knížka, moc hezky napsaná.

Sarapet
17.05.2021 4 z 5

Velice dobře napsaná kniha. Příběh je pro mne velice silný. Doporučuji přečíst a vzít si ponaučení z tohoto příběhu.️

anetakolom
02.05.2021

(SPOILER) Je to dojemná knížka a zajímavej příběh Američanky a její dcery o tom, jaké to může být žít v jiném a islámském prostředí.
Původně Betty žila v USA s dobrým a hodným manželem, který měl dobré zaměstnání a Betty byla spokojená.
Jednoho dne, ale musí Betty s manželem odcestovat “jen na skok na krátkou návštěvu” do Iráku odkud její manžel pochází. A tam je najednou vše jinak, včteně jeho chování, které ji zavedlo skoro až na pokraj šílenství.
Kniha se mi líbila je poučná a čtivá.

Annie162
02.05.2021 5 z 5

Krásná dojemná knížka s nepřikrášleným příběhem

Mi--LADA
26.04.2021 5 z 5

Je to zajímavej, pravdivej a nepřikrášlenej životní příběh Američanky a její dcery o tom, jaké to může být žít v jiném, islámském prostředí. Původně žila v USA s dobrým manželem, který měl dobré, vážené zaměstnání a který zavítal "jen na skok s americkou rodinou na krátkou dovolenou" do Iráku, země svých předků a příbuzných a tím i do jiné kultury a způsobu života. A tam je najednou všechno jinak, včetně jeho chování. Orient není jen exotická země s nesporným kouzlem v některých ohledech. Je dobré vědět, že svět není černobílej a všechno není jen růžové.
Soužití několika kultur v rodině bývá často problematické, vím to i od své spolužačky, která si zažila vlastní peklo, včetně únosu dítěte do muslimské země. Idyla a uctivé, láskyplné zacházení před svatbou a krátce po ní pak naopak nastalo zacházení, které jí zavedlo skoro až na pokraj šílenství.
Příběh Betty je dobrodružný včetně dramatického útěku a alespoň dopadl... Ne, to bych moc prozrazovala.
Hodně žen, které si berou muže, nepřemýšlí nad tím, jestli je pravděpodobné, že se chování manžela může po svatbě z různých důvodů změnit, ať je jakéhokoli vyznání a je třeba si uvážlivě vybrat svého životního druha. Přemýšlet, koho si beru a jaké můžou být důsledky, když je riziko nebo třeba vzdálenost přístupu k životu a rozdílným hodnotám moc velké.
První knížka na tohle kontroverzní téma, která u nás poprvé vyšla v 90.letech a pořád se drží na předních žebříčcích nejpopulárnějších knih.
Dobrá a čtivá knížka, která u mě bude vždycky na 100%.