Běsa

Běsa https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/377489/mid_besa-N4O-377489.png 4 525 149

Znepokojivý román o hledání a ztrácení těch nejbližších. Běla a Sabina vyrůstaly jako dokonale na sebe napojená jednovaječná dvojčata — dokud jejich symbiózu nezačala rozežírat drogová závislost. Jejich matka prožila svůj život v paralyzujícím smutku z osudu jedné dcery a v marné snaze zakrýt ho před tou druhou, která svůj život takříkajíc zvládla. Ve stejném roce jako obě dívky se v české vesnici na Ukrajině narodil Vitalij, který se rozhodl řešit neutěšenou ekonomickou situaci odjezdem do vysněného Česka, země svých dávných předků. Práci dostával od Luboše, obchodníka s bílým masem, který jednou dostal odvážný nápad… Všechny postavy propojí dítě, které se po mnoha letech začne nepříjemně hlásit o slovo. Co vlastně chce? Má právo jim po tak dlouhé době vtrhnout do životů a znovu je obrátit vzhůru nohama? Román Běsa volně souvisí s románem Malinka a klade nesnadné otázky, co to znamená být něčí otec nebo matka.... celý text

myšpa
19.07.2018 5 z 5

Krásná, citlivá kniha. Je o stupínek lepší než Malinka.

snimcibdim
18.07.2018 5 z 5

Skvost.
Sugestivní příběh, prozrazující nevšední vypravěčský a pozorovací talent autorky.
Jakoby člověk vylovil krabici s fotografiemi (vím, dnes už spíš jen projel historii na FB) a jednotlivé momentky se před očima složí do uceleného životního příběhu - dokonce několika.
Postavy tak silné, že mám pocit, jako by se staly mými příbuznými a proto je (jako skutečné příbuzné) miluji za to, že jsou - a sem tam nenávidím, kvůli jejich chybám a nedostatkům.
Velký respekt!

Marta13
13.07.2018 5 z 5

Moc hezký, i když smutný, příběh jednovaječných dvojčat. Líbila se mi více než Malinka.

hs777
06.07.2018 5 z 5

Tak to byla síla .... ještě větší než jsem čekala. Po výborné Malince stejně vynikající Běsa. Naprosto přesně rozpitvané pocity všech - mateřská láska, touha po lásce otcovské, hledání kořenů, zodpovědnost dětí k rodičům, nezrušitelné napojení sester - jednovaječných dvojčat ... a ze závěrečných listů deníku už jen mrazilo.
Dita Táborská má obrovský talent.

magnolia
06.07.2018 3 z 5

Obálka knihy s rostlinou, vytrženou i s kořenem a propletenou bílým červem, se celkem hodí k jejímu ne veselému obsahu (a o žížalách tu také padne slovo- metafora, dojde i na zvláštní vidiny...). Byla jsem zvědavá, otřesená, udivená, pochybující, znechucená - emoce kniha vyvolala, účel splněn. Tolik smutku a trápení v několika lidských osudech. A 3 dám, protože se mi to česko-ukrajinské drama prostě nelíbilo, přestože jsem ho dočetla.

V28
03.07.2018 5 z 5

Komu se líbila Malinka, ten nebude litovat - prakticky povinná četba. Opět skvělé a úžasně napsané, Dita Táborská tyhle příběhy prostě umí vyprávět. Hned od prvních stránek a hlavně výletu do Tater, ze stránek skoro mrazí.....jak je tohle možné..... A tak se pomalu rozkrývá to, jak to bylo vlastně s Malinkou a spoustu dalších vzájemně propletených a nešťastných životů. Malinka byla možná o chlup lepší a hluchá místa prakticky neměla, ale zas nebyla rozepsaná do tolika příběhů, kde si každý to hluché místečko najde.

boticelli
21.06.2018 5 z 5

Kouzelně napsané drama o nekouzelných rodinných tragédiích. Autorka bravurně popisuje jak období komunismu, tak zvláštní ukrajinskou komunitu v devadesátých letech a stejně tak i prostředí drog a léčebny. Až neuvěřitelně přesvědčivě. Sice si nemyslím, že úplně každý je naprogramovaný na model matka-otec-dítě a touží poznat za každou cenu svého bio rodiče, ale i tak na mě román velice silně zapůsobil. Nejvíce snad poslední list z deníku epilogu, kdy si člověk uvědomí, jak obrovskou moc má závislost.

Jana283
19.06.2018 4 z 5

Stejně jako prvotina Malinka je i "volné pokračování" Běsa niternou sondou do mezilidských vztahů. Běla a Sabina (za zkratkou jmen dvojčat se skrývá zvláštní název knihy), jejich rodiče, partneři, děti... A otázky, kde vznikají trhliny v lásce, co se dá napravit a co nikoli. Zasáhly mne všechny nelehké osudy a zadřely se jako tříska. Ale i přesto se budu moc těšit na další knihu této autorky.

adriane9
10.06.2018 4 z 5

Volně navazující příběh k autorčině prvotině Malinka. Přiznám se, že Malinka je o fous lepší kde je děj bez jediného hluchého místa. Zde je ale popis ukrajinského soužití dle mého zbytečný, ačkoli se v příběhu Sabiny a Běly protne. Takže zlehka pár stran pročtených ledabyle, ovšem zbytek jsem hltala. S úzkostí jsem dnes dočetla, síla spojení a pouto dvojčat je mi blízké a zde ho autorka velmi věrně popisuje.. protože i ta sourozenecká láska má krok k nenávisti a zase naopak. Silně emotivní kniha.