Bellevue

Bellevue https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/425716/bmid_bellevue-RCZ-425716.jpg 4 19 2

Devätnásťročná Blanka sa v lete vyberie do Marseille pomáhať do centra pre telesne postihnutých. Stretáva sa s dobrovoľníkmi z rôznych kútov Európy. Stará sa o rezidentov, pomáha im pri každodenných úkonoch. Objavuje Marseille, pláže pod promenádou, parky, nočné bary, sleduje, ako sa vyvíjajú vzťahy medzi jej spoločníkmi. V posledných dňoch však na ňu doľahne depresia, nedokáže sa konfrontovať s ľudským utrpením a bolesťou, rozmýšľa, že odíde, ale napokon sa rozhodne ostať a postaviť sa svojmu strachu zoči-voči.... celý text

Romány Literatura slovenská
Vydáno: ekniha , Marenčin PT

Bellevue , 2010

freejazz
18.01.2020 5 z 5

v prvom rade – anotácia k tejto knihe nesedí, je obludne zavádzajúca a teda zavadzajúca. žiadne vzťahy v Bellevue sa postupne nezhoršujú, žiadne napätie v pozliepanej partii nenarastá.
prejsť čo len takto, virtuálne, peklom, ktorým prechádza chorý človek je poriadna nálož. príbeh Blanky je podaný tak šťavnato a presvedčivo, až si po dočítaní hovorím, či vôbec existuje nejaký Peter, či tá vysnívaná kamarátka Svelana je z reálneho sveta.
vynikajúca kniha.
a v celom rozsahu súhlasím s tým, čo napísal egan.
myslím, že na Slovensku sa opäť objavila nová a naozaj dobrá spisovateľka.

egan
01.02.2017 5 z 5

Podľa môjho názoru je táto kniha výnimočná.
Možno o to viac, že som na ňu narazil pár mesiacov po prečítaní (z môjho pohľadu vysoko preceňovanej) knihy autorky Anny Bolavej - Do tmy. Obe knihy majú spoločnú tému a tou je maniodepresia alebo bipolárna afektívna porucha hlavnej hrdinky - rozprávača príbehu. Kým "Do tmy" pre mňa bola skoro neakceptovateľná a neznesiteľná svojou vyumelkovanosťou, manierou a akýmsi zvláštnym druhom otravného pozérstva, "Bellevue" ma oslovila a zasiahla práve svojou obyčajnosťou a čistotou rozprávania. Vysoko hodnotím aj formálnu stránku knihy, kde sa vývoj duševnej choroby hrdinky premieta aj do štylistiky. A práve toto spojenie malo na mňa obrovský emocionálny dopad (narozdiel od neúnosného tlačenia na pílu a akáhosi príliš chceného dojímania čitateľov a ľutovania hlavnej hrdinky v "Do tmy"). Ivana Dobrakovová napísala hlbokú, krásnu, smutnú a hlavne dôležitú knihu!

Ivana Dobrakovová
slovenská, 1982