Bedřicha Smetany boj o práva autorská

Bedřicha Smetany boj o práva autorská https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499377/mid_bedricha-smetany-boj-o-prava-autors-IXS-499377.jpg 4 1 1

Zvláštní otisk stati Jana Löwenbacha, ve které líčí Bedřicha Smetanu jako průkopníka v prosazování práva na zachování původního charakteru uměleckého díla a bojovníka za příznivější materiální ohodnocení umělecké tvorby a činnosti.

milamarus
22.07.2022 4 z 5

Ač jde o text krátký a pouze naznačující, myslím, že je rozhodně dobře podívat se na život na hudebním Olympu jinou optikou a z jiného úhlu. Tím spíše, že ve vyprávění podstatou roli hraje rok 1874, tj. rok, kdy Smetana ohluchl. // Řeč bude o Hubičce, Tajemství, Libuši, Braniborech v Čechách i opeře Dalibor. // Dávám čtyři hvězdičky, přidávám štítky, a protože je zde několikrát naznačeno, že víc se čtenář dočte v korespondenci, opisuji úryvek z dopisu dr. Robertu Nittingerovi, přečtený včera v publikaci "Památník Bedřicha Smetany“.

Jabkenice, 16.7.1878
„(…) Nechci se stát trpkým a podotýkám jednoduše, že si své skladby drobet výše cením, než ředitelstvo divadelní to činí. (…) Slavné družstvo mně dává ročně 1200 zl. pense, z kterých arciť po odražení na daň a na penzi pro mne zbyde jen 1100 zl. Mám ale na neštěstí ještě rodinu – nás je pět hlav, ty musím živit. (…) Ta možnost, že si s prací mojí mohu příjmy zlepšit (…) byla velikou pobídkou k neúnavnému pracování, ta vyhlídka na budoucí tantiémy – řeknu to upřímně – mě hnala k pilnosti vzdor mé nehodě – která mně dovoluje pracovat jen po chvilkách.(…)“

---------------------------------------
Některé další osoby, jejichž jména se v knize objevují:
- Josef Srb-Debrnov (1836-1904)
- František Adolf Šubert (1849-1915)
- Jan Ludevít Procházka (1837-1888)
- František Augustin Urbánek (1842-1919)
- Josef Jiránek (1855-1940)
- Adolf Čech (1841-1903)

autorské právo opery a operety Bedřich Smetana, 1824–1884