Batman: Země jedna

Batman: Země jedna https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/203622/bmid_batman-zeme-jedna-8CC-203622.jpg 4 65 14

Batman není hrdina Je to jen člověk. Omylný, zranitelný a vzteklý. Ve městě Gotham, kde od sebe nelze rozeznat přátelé a protivníky, vyráží Bruce Wayne na cestu ke svému poslání, na cestu k Temnému rytíři, cestu plnou překážek. Aby se pomstil skutečným vrahům svých rodičů a zkorumpované policii,, vydává se na zběsilou cestu pomsty... a nikdo ho nedokáže zastavit. Geoff Johns a Gary Frank už předtím stvořili elegantní poctu klasickému Supermanovi a Christopheru Reevesovi. Jejich komiks Superman: Utajený počátek měl obrovský úspěch a tak dostali do péče i Temného rytíře – a stvořili temný, atmosféricky, emocionální komiks plný obrazů, které fandové Batmana nikdy nezapomenou.... celý text

Žánr:
Komiksy , Sci-fi

Vydáno: , Crew
Originální název:

Batman: Earth One , 2012


více info...

Komentáře (14)

Komentáře 14 Recenze 6

mirec88
mirec88
05.11.2023 4 z 5

Zaujímavý komiks. Počiatky Batmana inak a to veru razantne inak - veľa vecí je pozmenených, Alfréd tu nie je len obyčajný sluha, ale podobne ako v seriáli Pennyworth, sa tu hlási k slovu jeho vojenská minulosť a aj k vražde rodičov Brucea dôjde trochu inak. Okrem toho je tu vynikajúca kresba, ktorá je dychvyrážajúca a veľmi vzhľadná. Je tam ešte viac vecí iných, ale nechcem spoilerovať. Na 5 to nie je, ale solídne 4* si to zaslúži.

Ivan Kučera
Ivan Kučera
02.11.2021 4 z 5

(SPOILER) "Kdo jsi? Pomsta." Zase raz Batmanove začiatky a opäť inak. Neviem tomu dať menej ako 4*, ale bol to len efekt pre efekt: urobíme niečo, čo fanúšikovia nečakajú, lebo daná vec je X desaťročí v rámci Batmanovho kánonu nemenná a posvätná, no a práve preto to urobíme inak, aby sme čitateľa šokovali. Áno, zmien je dosť a skôr sa mi páčili ako nepáčili (Penguin starostom, Alfred mohol vražde Wayneovcov zabrániť, Harvey Bullock ako sympaťák nepoznajúci strach ani korupciu, Dentova sestra). V konečnom efekte to ale vyjde narovnako: Batman je stále Batman, Gotham je stále Gotham a v pozadí sú stále prítomní Gordon, Alfred a Lucius Fox. Pracuje sa s tým, že Wayneovci boli zabití z istého dôvodu, ale v konečnom efekte z toho nič mimoriadne nevyplýva, lebo sú tak či tak mŕtvi. Detto prvý kontakt malého Brucea s netopiermi: dôjde k nemu inak, než sme zvyknutí z minulosti, ale čo z toho? Tvári sa to ako že to razantným spôsobom prekopáva univerzum, ale v skutočnosti sú to iba pekné kozmetické drobnosti, ktoré síce notoricky známy príbeh osviežia, ale to je všetko. Batmanove prvopočiatky sú plné chýb a pádov (v podstate doslova), ale to, že tentokrát je ich viac než napr. v Millerovom Roku jedna (alebo v Snyderovom Roku nula), ešte neznamená, že je to iné; skrátka je ich len viac, bodka. Najväčšou zmenou prešiel Alfred. Je mladší, drsnejší a scenárista Geoff Johns (Flaspoint, Green Lantern: Tajemství původu) mohutne (hoci mohol ešte silnejšie) operuje s jeho vojenskou minulosťou. Ale opäť, v konečnom efekte je to plus mínus stále ten Alfred, ktorého máme radi. Viac ako scenár ma preto uchvátila impozantná kresba Garyho Franka (Superman: Utajený počátek, Batman: Dynastie Temného rytíře): pochmúrny Batman v noci vchádzajúci do temnej budovy a okolo šľahajú veľké kvapky dažďa, zamyslený Batman stojaci pred plotom a nočný vietor sa hrá s jeho plášťom, mapa Gothamu z roku 1712 mesto ukazujúca ako premyslený labyrint resp. bludisko resp. špirálu. Oceňujem exkluzívny zúbkovaný čierny obal s hrobovým obrázkom, tvrdú väzbu a štipku bonusov (medailóniky scenáristu a ilustrátora). P.S. O dva roky neskôr vydalo pre zmenu BB/art nové začiatky tentokrát Supermana, konkrétne sa to udialo v komikse Superman: Země jedna, ktorý disponoval obdobnou obálkou (na prednej strane jeden ikonický záber, dole hlavou otočené mená tvorcov + hrboľatý ľavý bok).


fvalek
fvalek
14.08.2021 4 z 5

Oproti Supermanovi ze stejné edice mi tento příběh přišel poněkud slabší, ale coby moderní zpracování Batmanova počátku je to dobré. I když se to tedy nějak extrémně neliší od známých počátků, chybí tam nějaký výrazný prvek "počátku pro 21. století". Tohle je vlastně vcelku klasika, až na pár nových postav, netradičního umístění starých postav a celkovou psychologii některých dalších.

Sám Bruce je asi stejný jako všude jinde, trošku arogantní a zbrklý, tady není co řešit. Největším překvapením je asi Alfred, který je vážně drsný a těžko říct, jestli se z něj někdy stane servilní komorník, kterého běžně známe. Bullock, Gordon a Barbara vcelku klasičtí. Potěšili mě padouši, ať už Cobblepot nebo Oslavenec. Oproti třeba Roku jedna je příběh jednodušší, ale možná to není úplně od věci. Přece jen je lepší "počátek" vynesení odpadu z města a nastolení nového věku spravedlnosti, než nutně boj proti extrémně početnému Red Hoodově gangu (a popravdě ne všude musí být nacpaný Joker).

Jinak co v moderní podobě nenahnal příběh sám, to udělala super kresba a hezké vydání. Škoda, že v téhle "edici" existují jen dvě knihy, protože by bylo fajn sledovat modernější a drsnější počátek více hrdinů.

Skyer
Skyer
18.10.2019 1 z 5

Druhé zpracování Batmanova začátku, co jsem četla. Bylo to zajímavě pozměněné a super bylo, že byl malý Bruce ukázán jako rozmazlenec. Jinak to nepřináší nic nového. Většina komiksů na sebe nenavazuje, takže není potřeba si pamatovat, že například Tučňák byl starostou.

Slabší kousek. Mnohem víc se mi líbil Rok jedna.

trudoš
trudoš
11.01.2018 4 z 5

Líný nakladatel opět zlehčuje důležitost doslovu, který by čtenáře alespoň okrajově uvedl do paralelních vesmírů DC univerza, nebo alespoň do historie konkrétně tohoto alba. Protože člověk, co si Zemi jedna koupí jako klasického Batmana, bude přinejmenším lehce zmatený. Zároveň nemohu říct, že bych byl ohromen invencí Geoffa Johnse. Důvěrně známá historie je okořeněna drobnými odchylkami, ale to je asi tak vše, co jeho pojetí Temného rytíře nabízí. A tady se taky přiznám, že Alfred jako válečný veterán u mě právě nevyhrál.
Ovšem svoje kouzlo to má, ne že ne. Osnova je rozvržena s profesionalitou dříče, který jde na jistotu a v podstatě jen chce fanouškům udělat radost. Což se mu daří a kus práce na tom má i výtvarník Gary Frank. Ale na Millerův Rok jedna to atmosférou nemá ani náhodou a proměn stylu Millarovy Rudé hvězdy se tady člověk bohužel nedočká. Takže i když kniha funguje samostatně, uvítal bych spíš celou řadu, než jen krátký rozjezd, kde se události a postavy teprve formují.

OldaB
OldaB
31.12.2017 3 z 5

Není špatné podívat se znovu na zrod hrdinů, ale tohle se mi do noty vůbec netrefilo. Jednak mě vůbec nebavil děj, který mi přišel jako hůře převyprávěný úvod seriálu Gotham a ani kresba mi nesedla. Vyloženě jsem se nutil, abych to dočetl.

FireOfFilth
FireOfFilth
30.12.2017 3 z 5

Musím říct, že mě tento příběh vůbec neoslovil a vlastně i nebavil. Na druhou stranu má kniha velmi pěknou kresbu. Průměr

Disease
Disease
13.03.2017 4 z 5

Bavilo mě to o něco víc než Millerův Rok jedna. Jen by tomu slušela méně mainstreamová temnější kresba.

vandislav
vandislav
09.01.2017 2 z 5

Na rozdíl od Superman Země Jedna od Straczynského mě to vůbec neoslovilo.

borknagar
borknagar
13.11.2016 5 z 5

Další z mnoha zrodů Batmana, avšak tentokrát zábavně a v sexy kabátku. Když tento komiks vycházel, trochu jsem váhal nad koupí a o to více jsem rád, že mám tento kousek ve sbírce. Už jen díky krásné kresbě, která je temná, detailní a prostě skvělá. Příběh nenudil, krásně plynul a já nemohu dát nic jiného, než plný počet. Pokud se chcete u komiksu bavit, odpočinout si a detailně prozkoumávat kreslené panely, Batman: Earth One je dobrá volba.........

LordSnape
LordSnape
11.11.2016 4 z 5

V podstatě další z řady nekonečných batmanovských komiksů i když s trochou psychologie. Původně jsem k tomu přistupoval se skepsí, ale ten příběh i celkový způsob odvyprávění začátku jeho superhrdinské "kariéry" mě bavil.

martinstefko
martinstefko
27.07.2016 3 z 5

"Batman: Země jedna" je v konečném důsledku v podstatě jen tím, čím se tváří. Je to trochu jinak vyprávěný příběh Batmanova zrodu, což je prostě něco, co jste nejspíš již četli nebo viděli několikrát a pokaždé v jen trochu obměněném, ale jinak celkem stejném provedení. Více: http://www.comics-blog.cz/2016/07/1223-batman-zeme-jedna-60.html

Voliarty
Voliarty
16.03.2016 5 z 5

Úžasne podaný už niekoľkokrát premielaný zrod jedného z najväčších komiksových hrdinov. Aj napriek znalosti Batmanovho ,,originu´´ sa nájdu situácie ktoré prekvapia.

Fantasysvet
Fantasysvet
29.12.2015 4 z 5

Začíst se do stránek komiksu Batman – Země jedna je jako splnit si dětský sen ozdobený plakáty Burtonova netopýra. Je to naplněné přání o tisíckrát známém začátku jedné postavy podaném jinak, než jsme zvyklí. Protože Gotham potřebuje své padouchy a člověka, nikoli hrdinu, jenž je schopný se jim postavit. A vlastně vůbec nezáleží na tom, že jeho prvotním impulzem je v podání známých pánů Geoffa Johnse a Garyho Franka pud tak přízemní, jak jenom pomsta může být. Protože právě na nízkých pudech jde nejlépe zobrazit vzestup i zrod hrdiny a legendy.

Celkovou atmosféru skvěle doplňuje dokonalá kresba Garyho Franka. Někdo by mohl namítnout, že je přehnaně sterilní a čistá, ovšem právě tyto aspekty dotvářejí a dokreslují povahu Gothamu. Celostránkové ilustrace vtáhnou čtenáře do děje, dynamika některých scén bere dech, okamžik, kdy Batman proskakuje přes zeď do místnosti, ztvárněný na celé dvojstraně, patří k nejlepším grafickým momentům knihy. Kreslíř výborně pracuje s grimasami i pocity zračícími se v obličeji, čímž dodává příběhu hloubku. Jeho špína velkoměsta doslova vytéká ze stránek a nutí čtenáře k pozornosti, aby mu náhodou neunikl nějaký důležitý detail.

A když už jsme u detailů, je třeba zmínit vynikající zpracování, které se vydavatelství Crew podařilo. Kniha vyšla v pevných deskách a netypickém formátu, který však kopíruje původní americké vydání. Čelní strana je doplněna o malý lesklý obrázek, její levý okraj je zhruben, stejně tak hřbet a část zadní strany. Skutečně precizní práce vyvolávající již na první dotek must have efekt. Jde vidět, že si redakce dala skutečně záležet. To samé platí pro překlad i jazykové zpracování.

Kniha - Batman Země jedna není klasickým netopýrovým dobrodružstvím a ani se tak nesnaží tvářit. Je svébytná, místy šokující i překvapivá. Je přesně taková, jak se na nový začátek sluší a patří. Pro mě osobně se řadí k takovým legendám, jakými jsou Azzarellův Joker či Moorův Kameňák. Ano, kdekdo může namítnout, že jim nesahá ani po kotníky, ale musíme si přiznat, že právě tyto knihy přinášejí to samé, co Batman - Země jedna – zcela jiný pohled, zcela nový začátek…

Štítky knihy

komiksy DC Comics Batman

Autorovy další knížky

Geoff Johns
americká, 1973
2016  65%Arrow: Kniha první
2018  64%Znovuzrození hrdinů DC
2013  74%Flash: Znovuzrození
2014  81%Batman: Země jedna
2011  80%Tajemství původu

Kniha Batman: Země jedna je v

Přečtených77x
Čtenářské výzvě1x
Knihotéce42x
Chystám se číst9x
Chci si koupit9x
dalších seznamech1x