Banderovci

Banderovci https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275451/bmid_banderovci-ChW-275451.jpg 3 8 2

Tato kniha je nejen obsažným dokumentem doby, ale dnes navýsost aktuálním příspěvkem k poznání kořenů vážných problémů naší doby. Ač je nabita fakty, čte se jako román.

mildouch
23.06.2023

Ako asi každá rozsiahlejšia kniha, má i táto svoje pasáže, ktoré môžu vyznieť zmätočne. No v konečnom dôsledku, je do ucelený obraz o pozadí Ukrajinského nacionalizmu. Myslim, že by v dnešnej dobe mala byť povinným čítaním pre vělké masy ľudí !

1amu
08.05.2020 2 z 5

Každý úsek dějin lze popsat historiky mnoha způsoby . Krajním řešením je výklad, který je ještě černější než ona černá . A opak, kdy bílá se změní až v neskutečnou andělskou bílou. Bývalý ministr zahraničních věci, autor této knihy, volil jak komunista pro něj jasnou cestu. Banderovce rozebral marx-leninisticko-stalinisticky, tedy způsobem, který stanovila vedoucí síla společnosti, jak si soudruzi říkali.
Problematika Ukrajinské povstalecké armády, UPA - což byla ozbrojená jednotka Organizace ukrajinských nacionalistů, přesněji řečeno frakce Stepana Bandery (OUN-B); její příslušníci byli proto zjednodušeně označováni jako banderovci, nebyla do dnešní doby vyřešena. Kniha je "interesantní pro zájemce o tuto část dějin" z jediného důvodu, tedy t.zv. "černého výkladu".

banderovci (OUN)

Bohuš Chňoupek