Lámání pečetí

Lámání pečetí https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/235817/mid_lamani-peceti-235817.png 3 3 1

Soubor reportáží o osudech francouzských partyzánů v SNP.

Literatura slovenská
Vydáno: , Mladá fronta

Lámanie pečatí , 1984

Martin1974
30.09.2018 5 z 5

Kniha je písaná ako polodokument - poloromán. Zachytáva zásadné obdobie slovenskej histórie a v ňom hlavne účasť francúzskych vojakov v povstaní. Som rád, že som na ňu natrafil, pretože o tejto téme som vedel len toľko, že tu nejakí Francúzi bojovali a na Strečne majú pamätník. Pomerne podrobne sa venuje celej histórii ich pôsobenia na Slovensku od príchodu, cez mnohé boje až po oslobodenie a musím uznať, že je písaná pútavo hoci s mnohými historickými odbočkami, z ktorých som sa dozvedel mnoho aj z hlbšej minulosti vzťahu Slovensko versus Francúzsko. Väčšina kapitol sú uzavreté príbehy konkrétnych osôb, ktoré však majú rovnaké spojivo a to sú práve francúzski partizáni. Podľa autora nebolo v 50 - tych rokoch povolené jej vydanie, takže si musela nejaký čas počkať na svoju chvíľu. A dobre sa stalo, lebo povstanie to nebolo len dosť preceňované hrdinstvo partizánov ( ruských a slovenských ), ale hlavne účasť slovenskej armády a množstva osôb iných národností, nebol to boj proti presile, ako sa to často prezentovalo ( povstalci mali v ľuďoch prevahu ), ale zároveň bolo aj plné chýb, ktoré sa za socializmu bagatelizovali, alebo sa o nich vôbec nehovorilo.

Bohuš Chňoupek
slovenská, 1925 - 2004