Babička

Babička https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472356/bmid_babicka-RcU-472356.jpg 4 97 35

Knížka o stárnutí, mládnutí a sexu. Nová Irenina kniha je jejím návratem k „původní Obermannové“, autorce bestseleru Deník šílené manželky, který byl také zfilmován. Ve svém novém románu se tak navrací k tomu, v čem je nejsilnější – ke sdílení silných ženských emocí, tabuizované pocity nevyjímaje a hlásí se i k odkazu Boženy Němcové, jak dává tušit už sám název. Xénie se stala babičkou. S tímto novým stavem se vypořádává po svém. Podobně jako se vztahem ke své vitální matce, aniž by si uvědomovala, že i energická maminka jednou umře. Stane se a Xénie má hluboký žal. Jako by toho nebylo málo, kdosi jí ukradne urnu s matčiným popelem. Při svém pátrání po urně se Xénie postupně dozvídá o své matce stále překvapivější věci. A také o sobě. Narazí na rodinné tajemství, o kterém neměla ani ponětí a když se má rozjet do světa, aby našla své předky, vypukne celosvětová pandemie. Xénie se místo do ciziny přesune na venkov do polorozbořeného domu, pěstuje byliny, zpívá a navzdory karanténě poznává muže, který jí je tak blízký, že nedodržují dvoumetrové rozestupy. A Xénie zhulena diviznou se nepřestává divit, když probudí své skutečné já. Nakonec i tu urnu najde, i když úplně jinde, než by ji kdy napadlo.... celý text

pinar
01.01.2022 2 z 5

krásný vztah k matce prochází celou knížkou. ale moc me to nebavilo, úplně jsem autorce příběh a její prožívání této životní etapy neuvěřila

IreneP
31.12.2021 4 z 5

Pěkně se to četlo a ta historie maminky Aňuty byla skvělá (až do smrti). Ještě jsem si úplně nezvykla na covid období v knížkách, jak v tom žijeme, tak mě to ještě unavuje a nebaví. Ale jinak dobrá knížka, zvedla mi náladu.

Dixinka
01.12.2021 5 z 5

senzace, pěkné.

Jupp
06.11.2021 5 z 5

Líbilo.

hannina
21.09.2021 4 z 5

Čtení pro stárnoucí ženy. Ale docela dobré čtení. Vyrovnávání se se smrtí matky a hlavně její jaksi dodatečné poznávání a pak vlastní život skoro šedesátileté Xenie, která je alter egem autorky, v období, kdy se jí zrovna moc nedaří a je v čase korony uklizená na chalupě na venkově. Její vztahy zejména s dcerami a vnoučaty, taky s mrtvou maminkou a taky tak trochu s jedním chlapem, názory, úvahy, činy..... Za mě částečné souznění, k zamyšlení a i inspirace.

ydnac
27.08.2021 5 z 5

ÚŽASNÁ KNIHA :-)

Pro mě opravdu skvost.
Příběh o životě a smrti, napsaný lidsky, upřímně a čtivě.
Novodobá Babička je opravdu jedinečná.
Xénie se věkem blíží k šedesátce a hodně už toho prožila. Vypráví o práci, lásce, o dětech, vnoučatech a především o zesnulé mamince z jejíhož deníku se dozvídá plno překvapivých a nečekaných informací.
Ve vzpomínkách na maminku jsem se viděla a to mě úplně dojímalo.
Několikrát jsem si při čtení říkala: " Přesně, to sedí."
MOC DOPORUČUJI !!!

SMYSLEM ŽIVOTA JE ŽÍT!

MĚJ SLUNCE V DUŠI,
JARO V TĚLE
A VŠECHNY TRABLE POŠLI DO PRDELE :-)

bookcase
22.08.2021 5 z 5

Úžasné, ani nevím jak, ale najednou jsem byla na konci. Pozdě peru prádlo, pozdě vařím oběd. A co má bejt, jako. :)))) Díky, užila jsem si to.

Márinka
15.08.2021 5 z 5

Nečetla jsem předem ani anotaci, ani recenze. Vůbec jsem tedy nevěděla, kam mě autorka ve svém vyprávění zavede. Mé tušení, že bude opět velmi osobní, se potvrdilo. A žasla jsem, jak mi najednou byla tato kontroverzní spisovatelka blízká.

lue
02.08.2021 5 z 5

Krásná kniha od ještě krásnější babičky. A ještě jedna * navíc za Valašské Meziříčí. Jen by mě zajímalo, v které krásné vile na Fügnerce Aňuta žila. Jsou tam dvě jak od architekta. V jedné žije již stařičká paní bývalá učitelka z hlucháku. Zvláštní podobnost, ale s příběhem nemá nic společného.

AnnaR.
30.07.2021 3 z 5

Trochu ukňouraná zpověď na téma, jak nikdo nechce ženy nad padesát, které se ovšem nedají a ještě světu ukáží zač je toho loket. Trochu pátrání po ztracené urně s popelem a díky tomu odhalené tajemství rodu. Zbytek je vlastně covid deník. Jako oddechovka na dovolenou docela dobré.

LenkaV.1
26.07.2021 4 z 5

Prvních pár stránek jsem přečetla váhavě...a pak jsem najednou byla u konce knihy. Tak mě zaujala. Hezky napsaný příběh dvou žen, matky a dcery, kdy dcera se po smrti matky dozvídá mnohé nejen o ní, ale i (možná zejména) o sobě. Kdyby nic jiného, tak vás tahle knížka přiměje uvědomit si, jak je život křehký a jak rychle utíká, co všechno vlastně o svých nejbližších (potažmo o sobě samých) nevíme a přesto je leckdy soudíme a jak moc nás jejich ztráta zasáhne. Važme si svých rodičů, protože - jak říkával můj táta - odejde-li táta, odejde chleba, odejde-li máma, odejde všechno...

Jana283
21.07.2021 4 z 5

Musím říct, že mne IO příjemně překvapila. Po přečtení některých mladických úletů, po nechutně rozmáznutém románku (všichni víte s kým) a podivném dopisování si s Kafkou, jsem se zařekla, že knihu téhle „sepisovatelky“ si už nikdy nekoupím. Ale ta obálka se mi tolik líbila. Tak jsem jí dala fakt poslední šanci. A jsem moc ráda. S chutí jsem si přečetla knihu konečně dospělé ženské a vyzrálé spisovatelky, která stále hledá sama sebe, bilancuje, má odvahu podívat se do minulosti, vypořádat se s profesní krizí i nelehkou koronavirovou dobou a začínat znovu a úplně jinak. (Tu diviznu musím vyzkoušet). Téma „-sátiletých“ žen – už dávno zralých matek a čerstvých babiček, ale stále ještě dcer, svazovaných láskou a povinností k rodině a zároveň stále toužících po lásce a plnění si vlastních snů - je teď být módní (a je to dobře). Tohle je jedna z nejlepších knih, s tématikou ženského stárnutí,, kterou jsem zatím četla – nenutí se do humoru a „diblíkovství“ za každou cenu, je velmi upřímná a otevřená, křehká i silná. Kapitoly o mamince mne velmi dojímaly.

magnolia
03.07.2021 5 z 5

Knížka přečtená za jeden den, líbila se mi a krásně jsem u ní relaxovala po náročnějším závěru pracovního týdne. Je to knížka pro ženy po padesátce, je současná, česká a čtivá. Často jsem s autorkou souzněla. Za mnohé zajímavé myšlenky (ať už autorčiny nebo citované), za témata, která nebývají zrovna častá v románech pro ženy a za převažující optimistický tón celé knihy, dávám nakonec plné hodnocení.

LenkaKa
26.06.2021 4 z 5

Ta kniha mi mluvila z duše. Líbila se mi. Četla jsem i jiné knihy od autorky, ale tahle se mi fakt líbila.

peprminta
29.05.2021 5 z 5

Na novou knížku své oblíbené spisovatelky jsem se moc těšila a jsem nadšená, knížka mě naprosto dostala. Tématy, která také řeším, vypořádanými způsobem, jenž mně dodal obrovský optimismus. Děkuji, paní Obermannová!