Azincourt

Azincourt https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22681/bmid_azincourt-zVN-22681.jpg 4 318 59

Nový román Bernarda Cornwella popisuje okolnosti, které vedly k jedné z nejdůležitějších a také nejkrvavějších bitev stoleté války mezi Anglií a Francií, i bitvu samotnou. Došlo k ní 25. října 1415 v den sv. Kryšpína mezi severofrancouzskými vesnicemi Azincourt a Tramecourt. Anglický král Jindřich V. zde na hlavu porazil mnohem početnější vojsko francouzského krále Karla VI., když nově využil bojových schopností svých lučištníků. Vítězství u Azincourtu zajistilo nadlouho anglickou nadvládu nad severní Francií. Téma bitvy u Azincourtu později básnicky zpracoval William Shakespeare ve hře Jindřich V.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

Agincourt , 2008

kokrokr
25.05.2020 5 z 5

Vynikající Cornwell, tak jako vždy. Četl jsem spoustu jeho knih a všechny jsou úžasné, ten chlap má prostě kouzelný dar vyprávět příběhy.

Hotovson
03.05.2020 5 z 5

Tak tohle bylo přesně podle mýho gusta. Středověká řež, kde krev tekla proudem, lebky se drtily a údy sekaly jak na běžícim pásu a mrtvoly ani nešlo spočítat. Do toho sympaťák Nick Hook, ač teda žádnej svatoušek nebyl a samozřejmě nemohli chybět podrazáci ani čestný, i když drsný postavy jako třeba sir John. Přesně tohle jsem od toho čekal a taky jsem to dostal. Líbilo se mi to i proto, že se knížka dost podobá Lučištníkovi. Pro mě tam nebylo žádný hluchý místo, skvělej historickej román!

Daduška
12.04.2020 5 z 5

Tohle jsou příběhy podle mého gusta. Máte-li rádi sérii o lučištníkovi Thomasovi, máte-li rádi příběhy z historie a imponují vám stateční svalnatí bojovníci, přečtete-li si rádi nepřikrášlené líčení rytířských časů, jde o knihu přesně pro vás. Jen bych opakovala, co napsali jiní. Cornwell tyto příběhy napsat umí, ani Azincourt není výjimkou. Super čtení.

Boby17
28.01.2020 5 z 5

Super knížka, autor má veliký dar barvitého popisu bitevních scén, úplně jsem se tam viděl a slyšel to čvachtání bahna, řinčení zbraní, svist šípů a ržání koní. Dát méně než pět hvězd by bylo nespravedlivé.

galeran
04.01.2020 5 z 5

Jedním dechem přečteno, je to moc pěkně napsané.

karel1076
30.12.2019 4 z 5

Tak skvěle popsané reálie počátku 15. století jsem ještě nečetl. Tedy opravdu doba, kdy bych žít nechtěl. Syrové a opravdu drsné. Ale tak to prostě bylo. Líbilo se mi příběhové pojetí a ne historický traktát nad archivními poznatky. Nevím zda se ke knize vrátím, což u pětihvězdičových dělám. Proto za 4, ale to nesnižuje fakt, že se čte jedním dechem.

Ludus75
15.09.2019 5 z 5

Cornwellovy knihy o lučištnícich patří mezi moje nejoblíbenější, asi je to tím, že nejde o dlouhou sérii a tak není potřeba shrnovat a opakovat, co už bylo napsané dříve a příběh má rychlejší spád. Azincourt, podobně jako Lučištník s Krescakem, má spojitost s českou historií, tentokrát jsou to lollardi, jejichž reformní hnutí vycházelo z myšlenek Johna Wicklefa, kterými byl ovlivněn Jan Hus a posléze husitské hnutí v Českém království. Opět v příběhu nechybí fanatický šílenec (kněz citující a vykládající si Písmo, jak se mu hodí), který škodí hlavnímu hrdinovi, jak to jde, avšak hlavní hrdina všechny nástrahy překoná a "pravda a láska zvítězí" - je to téměř jako ve středověkých hrdinských eposech.
A nyní vážně, je to poutavý, místy drsný příběh, popisy obléhání Soissons a Harfleuru i bitvy mi přišly tak akorát a radost mi udelala i malá zmínka o Thomasovi Hooktonu. Hezký příběh, který stojí za přečtení.

Igor1311
19.06.2019 5 z 5

Aj keď tu absentoval nejaký hlbší príbeh, bola to taká jednohubka, ktorú som dočítal veľmi rýchlo a veľmi ľahko. Opis bojov bol neskutočný a miestami som sa cítil, že stojím po boku anglických lukostrelcov.

š.m.i.k
16.06.2019 4 z 5

...po dočtení jsem si uvědomila takový ten pocit lítosti, že už to skončilo... Takže hodnotím velmi kladně, ačkoli příběh je jednoduchý, na mě příliš dlouhé popisy samotné bitvy, ale celkově opravdové, takové lidské. Na základě skvěle zpracovaných historických skutečností získáte představu, jak to v tomto období asi vypadalo.

špulo
20.06.2018 5 z 5

Je to vojnový historický román. Príbehová línia je jednoduchá, vzťahy medzi postavami sú jasne nalinkované a zbytočne sa nerozoberajú. Čo sa naopak rozoberá, je vojnová výprava končiaca bitkou pri Azincourte. Jej historické pozadie autor objasňuje v doslove. Takže sa v knihe potom nevenuje politike a vzťahom, ale akčne popisuje samotnú výpravu, bitky a trochu aj život lučištníka v armáde tej doby. A to celkom naturalisticky, bez príkras. Toto očakávajte a toto aj dostanete. Nič viac. Pre mňa 90%...

cidas
15.02.2018 5 z 5

Velmi povedený román.

Vlk.kh
31.12.2017 5 z 5

Skvělá kniha popisující válečné tažení z pohledu neurozeného bojovníka, jednoho z obávaných anglických lučištníků, kteří pomohli ve středověku vyhrát celou řadu bitev. V knize je vše, co jsem od ní čekal - dobrodružství, intriky, válčení - to vše na pozadí skutečných historických událostí Stoleté války. A popis finální bitvy u Azincourt, jakož i dobývání hradu, či plenění města je parádní - doslova jsem se tetelil blahem.

Atuin
13.05.2017 3 z 5

Nemastné, neslané. Takové nijaké. A to je vyjádření v podstatě ke všem jeho knihám, které jsem četla (4).Žádný ostrý a vnímavý zážitek, všechno je v mlze, z níž občas vyletí něco poutavějšího, ale hodně málo. K hrdinům nemá autor žádný osobitý vztah a velice připomíná našeho pana Vondrušku s tím, že Vondruška je maličko snad i lepší. Pokud chci nechat ožít postavy, tak si k nim musím umět najít cestu předně já sám jako autor, jelikož autor je sobě prvním čtenářem. To není lehké, uznávám. 2,5/5

kasparos
11.02.2017 1 z 5

Historii mám rád, ale Cornwellovy romány se mi nelíbí.

tlllk
11.10.2016 2 z 5

poznáte ten pocit keď zmiešate prvotriedne ingrediencie a vyjde vám z toho blivajz.

Stupidný predvídateľný dej, zasadený do historicky verného prostredia, postavy ktoré by sa hodil skôr do súčasného akčného filmu a čerešničkou svätci volajúci po krvi . Za tú faktografiu by som dal viac hviezdičiek , ale takto premrhať potenciál....

Medeia
30.07.2016 4 z 5

Co se historických románů týče, přistupuji k nim jako historička s jistým odstupem - občas místo sledování děje spíše sleduji, kde autor šlápne vedle, co se dobových nebo faktografických údajů týče. B. Cornwell pro mě byl dosud neznámý autor, a tuto knihu jsem si našla jako čtení na dovolenou právě na doporučení z jedné diskuse tady na databázi. A kniha nezklamala, naopak, potěšila. Není to žádný složitý epos, je příjemně prostá a jednoduchá a takoví jsou svým uvažováním, postoji a cíli i její hrdinové. Splnit úkol, snést útrapy války, natáhnout včas tětivu a vystřelit, přežít... Zájemce o vojenskou historii určitě potěší i řada zajímavostí z metod boje, obléhání i vedení samotných bitev své doby.

eva-lupen
13.05.2016 3 z 5

Za mne nic moc. Románový příběh, ani hlavní hrdina, mne moc nezaujali, takže se četba dost vlekla. Až samotná bitva mne ke knize víc přitáhla. Asi to také bude tím, že tady angličanům prostě nefandím, i když možná měl jejich král nějaké právo na francouzský trůn, tak v téhle válce jsem fanda Jany z Arcu :-).

M.S.
07.02.2016 5 z 5

Od Cornwella moje prvotina. A rozhodně předčila má očekávání - s ničím se nepáře, všechno popíše brutálním způsobem, který je na středověk tak typický. Už jsem sáhla i po ostatních autorových knihách a nelituji toho, všechny stojí za přečtení!

Peleus
27.12.2015 4 z 5

Moje první kniha od tohoto autora a troufám si říci, že rozhodně ne poslední. S citem volený poměr mezi historickými fakty a fiktivními příběhy účastníků dějové linie.

Bernard Cornwell dokáže přibližovat život lidí v 15. století tak, že jsme schopní pochopit jejich city, názory, pohnutky, a tak nejsou pouhými relikty minulých dob. Zdají se být naprosto reálnými bytostmi, stejnými jako my, avšak z doby, v níž bychom zřejmě ani žít nechtěli, neboť mnohdy nejsou zcela strůjci svých osudů, a nemají jiné volby, než jen doufat a bojovat.

Franc
14.11.2015 4 z 5

S historickými knihami valnou zkušenost nemám, ale tato kniha mě přesvědčila, že by tomu mělo být rychle jinak.

Nevím, nakolik jsou popisované události obrazem skutečné historie bitvy, ale z pohledu čtenářova se jedná o mimořádně, ale mimořádně čtivou záležitost. Kniha je schopna od první stránky zaujmout a nepustit Vás až do samého konce. Nabídne hrdinu i záporáky, ty, jimž fandíte, a ty které z hloubi nenávidíte. Z úhlu dnešního vnímání světa se některé popisované události zdají barbarské, ale ve své době asi tvořily běžnou součást života.

Z ohledem na výše uvedené nelze než knihu doporučit. Věřím, že i ti, jimž historická literatura nic neříká, nebudou po jejím přečtení hodnotit jinak než kladně.