Azincourt

Azincourt https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22681/bmid_azincourt-zVN-22681.jpg 4 318 59

Nový román Bernarda Cornwella popisuje okolnosti, které vedly k jedné z nejdůležitějších a také nejkrvavějších bitev stoleté války mezi Anglií a Francií, i bitvu samotnou. Došlo k ní 25. října 1415 v den sv. Kryšpína mezi severofrancouzskými vesnicemi Azincourt a Tramecourt. Anglický král Jindřich V. zde na hlavu porazil mnohem početnější vojsko francouzského krále Karla VI., když nově využil bojových schopností svých lučištníků. Vítězství u Azincourtu zajistilo nadlouho anglickou nadvládu nad severní Francií. Téma bitvy u Azincourtu později básnicky zpracoval William Shakespeare ve hře Jindřich V.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

Agincourt , 2008

jakub7138
03.03.2015 5 z 5

Výborný čtení. Líbil se mi popis hlavně církevních hodnostářů, myslím, že to tak opravdu fungovalo.

frabm78
26.02.2015 5 z 5

Zajimavě napsaná

Harry_
23.02.2015 5 z 5

tenax napsal zde asi tak vše, co jsem měl na srdci. Každopádně můj první Cornell a mám obavy, že všechno další bude horší, protože jeho vyprávění i téma mě v této knize opravdu zaujalo. Milovníkům historie této doby (15,. stol.) a napínavé četby, která jednoduše plyne (bohaté dialogy, žádné zdržovačky s psychickými pohnutky postav nad rámec jejich stručného uvažování o Bohu), lze jen doporučit.

tenax
22.11.2014 5 z 5

Výborné, i když zdaleka ne pohodové čtení. Francouzské tažení Jindřicha V. v roce 1415, vrcholící bitvou u Azincourtu, je popisováno prostřednictvím příběhu mladého anglického lučištníka Nicholase Hooka. Nechybí naturalisticky vylíčené bitevní scény, podrobnosti o obléhacích technikách, výstroji a výzbroji bojovníků, dobovém chápání morálky a cti, ale i romantická linka vztahu Nicholase a Melisandy, nemanželské dcery jednoho z francouzských šlechticů. To vše je namixováno do strhujícího vyprávění, které Cornwell umí. A jako zajímavá tečka je nakonec tradiční autorova historická poznámka, kde uvádí na pravou míru některé licence, které použil při psaní románu.

Lev
26.10.2014 4 z 5

Román, který se odehrává během stoleté války a jehož hlavní postavou je anglický lučištník, který se účastní výpravy do Francie pod vedením Jindřicha V. Knihu jsem si vybral na základě zdejších kladných hodnocení a po dočtení musím uznat, že jsem v knihovně nesáhl vedle a můžu ji také doporučit. Autor tu velmi živě popisuje všechny bojové události, ať už se jedná o obléhání nebo samotnou bitvu u Azincourtu. Při té je čtenář vržen do válečné vřavy, při které se jízda a těžkooděnci boří do bahna pod salvou šípů a díky barvitému popisu je tu představen také konečný brutální boj muže proti muži.

Rocker007
09.10.2014 5 z 5

Jednoho dne jsem v Levných knihách zakoupil tuto knihu. Jelikož jsem od autora ještě nic nečetl, šel jsem do toho. A najednou jsem měl prvních 100 stran přečtených. Autor se i přes románové zpracování drží historických reálií. Parádně vystihl náladu vojáků před bitvou, táborový život atd. Rozhodně mě kniha zaujala a autor potěšil.

orinka3
09.09.2014 5 z 5

Lidi, to je četba!! Doslova vás vtáhne. I kdyby se zdálo, že je to kniha spíš pro muže, je tak skvěle napsána, že musí upoutat každého, koho zajímá historie i psychologie. Ústřední postavou je prostý chlapec, který se vlivem událostí stává vynikajícím válečníkem a přes svůj nízký původ v sobě objevuje výborné strategické schopnosti. Příběh graduje, nikdo si v něm nehraje na hrdinu, vojáky decimuje nedůstojná úplavice, mokro, zima. Hlavní bitva se odehrává v rozčvachtaném terénu. Díky autorovi je slyšet řinkot zbraní, svištění šípů, křik a vřava. Nelítostné souboje nikoho nešetřící. Středověk jaksepatří. Dávám plný počet hvězdiček. Máloco mě takhle připoutalo!

Hary
23.07.2014 5 z 5

„Jsme bojovníci!Lučišníci a zbrojenci dohromady!Bojujeme jedni za druhé!Ten,kdo zraní nebo zabije některého z nás,neodejde bez trestu!"
Skvělá kniha která překonala mé očekávání.Cornwel je mistr vypravěč středověké doby.Ten kdo hledá romanticky příběh z doby Jindřicha V at sáhne po jiné knize.Tady tečou potoky krve a sekery rozbijej hlavy nepřátel.Takhle přesně musely vypadat bitvy středověku.

mpb1913
13.04.2014 5 z 5

Teda brutální popis jedné ( pro spoustu lidí) neznámé bitvy středověku.

SantAngel
04.04.2014 5 z 5

V mém případě se jednalo o první knihu od Bernarda Cornwella, kterou jsem četl. Zaujala mě svým názvem, jelikož něco málo z historie Stoleté války znám a tohle téma mě opravdu zajímá.
Příběhem jsem byl příjemně překvapen. Kniha je velmi čtivá, má spád a veškeré popisy charakteristik osob, či prostředí jsou výstižné a ne zbytečně zdlouhavé.
Krom putování Nicolase Hooka (údajně skutečné postavy bitvy u Azincourtu, de facto všech postav, až na jednu, jak uvádí autor v epilogu) přes města Soissons, Harfleur až po Azincourt, se čtenář dozví i něco málo o dřívějších bitvách u Kresčaku a Poitiers.
Pokud o Stoleté válce, případně o "dark ages" do této chvíle nic moc nevíte, tato kniha vám velmi poutavým způsobem odkryje veškerá úskalí života v těchto dobách.

Ládja
21.01.2014 5 z 5

Historický román, který popisuje život a bitvy, strádání a touhu obyčejných vojáků, lučištníků. Surové, syrové, ale v určitém světle kouzelné, člověk zjistí, že i král mohl být obyčejný člověk a ne vždy věrný rytíř musel souhlasit s králem. Čím dál tím více se začínám odklánět od sci-fi a začínám číst Cornwella. Má něco do sebe...

klokan.1905
18.01.2014 5 z 5

Tak já byl touto knihou nadšený!!! Nicholas Hook - pěkně popsané zážitky z místa, kde žil. Následoval jeho problém se sirem Martinem a bratry Perrillovými... Dobývání Harfleur (perfektně popsané) a dále rozhodnutí krále Jindřicha k tažení do Calais... Následovala bitva u Azincourt...
Za mě prostě skvělé!!! Díky pane Cornwelle....

Natique
06.12.2013 4 z 5

Kniha se mi líbila. Autor příběh napsal čtivě, nicméně mě nudily neustálé rozsáhlé popisy bitev - včetně detailů. Snad polovina románu líčí kdo komu čím vypíchl oko. Nick Hook mi tak trochu víc připomínal Robina Hooda.

Herodes
06.10.2013 4 z 5

Strhující, jedním dechem přečtené!

Venezia
16.07.2013 1 z 5

Súhlasím s fanciulla až na prvú vetu. Je veľa dobrých kníh o stredoveku.

fanciulla
12.07.2013 1 z 5

Táto kniha ma utvrdila v tom, že knihy o stredoveku nie sú pre mňa. Tak do polovice som to poctivo čítala, ale potom to už boli len popisy bitiek a to ma nudilo. Čakala som niečo viac, pretože autor tu bol doporučovaný v diskusii, ale je to samé zabíjanie, znásilňovanie a pomsta a do toho "Boh je na našej strane". Z druhej polovice som si vyhľadala len pasáže o Mesalinde, čo bola jediná postava, ktorá ma ako tak zaujala. Už sa ani nebudem pokúšať o iné knihy autora.

vincek1
07.10.2012 5 z 5

Kniha která jako obvykle nezklame. Spád děje, zápletky a podrobný popis jak ve středověku vypadal boj obyčejných bojovníků a jejich velitelů. Doporučuji k přečtení.

Tazz1
30.08.2011 5 z 5

Snad jediná kniha od autora, která je sama za sebe a není v žádné sérii. Dobře čtivá a tak nenásilně přivádějící dějepisnou obrodu :-)

Garik
30.11.-0001 5 z 5

Tak táto kniha ma priviedla k historickým románom. Lepšie neskoro, ako nikdy.