Autismus & Chardonnay 2: Pozdní sběr

Autismus & Chardonnay 2: Pozdní sběr https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/417904/bmid_autismus-a-chardonnay-2-pozdni-sber-9di-417904.jpg 5 357 82

Autismus a Chardonnay série

< 2. díl

„Díky autismu nejste zákonitě ani sexy, ani geniální matematik, to je jen klišé z filmů,“ vysvětloval Martin Selner ve své prvotině Autismus & Chardonnay. Nyní pokračuje třeba tím, co vás autismus dovede naučit. „Začal jsem si uvědomovat, že co se zdá být snazší, nemusí být zároveň správné. Někdy je ve světě autismu prostě správné rajčata ze salátu vyndat, až když je salát hotový, než je tam vůbec nedávat.“ Selner píše s ironií a nadsázkou sobě vlastními, neutápí své příběhy v patosu, přesto život s autismem nijak nezlehčuje a uvědomuje si jeho tíhu. Někdy ji dovede vyléčit víno a Jesenka v akci, hlavní však je nezavírat oči před jinakostí a nebát se říkat si o pomoc. Pozdní sběr tak v tom nejlepším navazuje na předchozí Autismus & Chardonnay.... celý text

lištička123
16.08.2020 5 z 5

Stejně jako první díl, byl i druhý super. Fandím Martinu Selnerovi. Jeho práce, nebo možná spíš poslání, není určitě vždycky jenom o vtipných zážitcích. Knížky jsou skvělé jednohubky.

AlčaH
03.08.2020 5 z 5

Druhý díl byl stejně skvělý jako ten první. Opět jsme od autora dostali nálož emocí a nahlédli pod pokličku světa, který mnozí z nás neznají. V krátkých kapitolkách je ukryta radost i smutek, veselé zážitky i melancholická zamyšlení. Jsem ráda, že "jeho děti" mají právě Martina Selnera a že on má je. :) Moc mu fandím!

wendy137
14.07.2020 5 z 5

Skvělá

Gabi13
13.07.2020 5 z 5

Víc takových Martinů Sendlerů. Pak by bylo dobře. Tolik respektu a pochopení u jednoho člověka (muže) je vážně neuvěřitelné. Má můj obdiv.

pessimist
14.06.2020 5 z 5

Obě knihy jsou krátké, takže jsem je měla přečetené během pár hodin, a musím říct, že to teda byly skvěle strávené hodiny.
Autor píše vtipně, z veliké části mě to rozesmálo, někdy mě to ale donutilo kývat hlavou a ptát se sama sebe, jestli je opravdu možné, aby byly lidé pořád takoví hlupáci, jindy mě to zase překvapilo, protože jsem některé věci o autismu nevěděla.
Určitě doporučuji.

Gibis
10.06.2020 5 z 5

Z druhé knihy Martina Selnera na mě tak nějak více dýchal smutek, ale při téhle práci asi člověk nemůže neustále jet na vlně optimismu a radosti. Ale možná je to jen můj subjektivní pocit. Každopádně krásný čtenářský zážitek a Martinovi moc držím palce, aby to s těmi "svými dětmi", jak jim láskyplně říká, vydržel co nejdéle a víno a Jesenka v akci mu dokázaly vždy spravit náladu :)

Jájinka
01.06.2020 4 z 5

Kniha mě bavila stejně jako první díl.

hapac
05.05.2020 4 z 5

Knížka pro splnění výzvy, děkuji, že jsem se mohla zase něco nového dozvědět a smekám před všemi, kteří s takovými dětmi pracují, pečují o ně a se světem autistů nás dokážou takovýmto způsobem seznámit.

Gumiczud
24.04.2020 4 z 5

Druhý díl už mě nebavil tak jako první. Často se opakoval, možná to je naschvál, nevím.

NikolSeven
24.04.2020 3 z 5

Vážné, avšak s nadsázkou psané postřehy ze života pečovatele o autistické děti. Současně pokračování první knihy ve stejném duchu. Texty vezmou člověka za srdce, čtenář se zasměje, vážnost autismu však stále zní v pozadí.
Četlo se mi to opravdu dobře, ale nebavilo mě to tolik jako první díl, jelikož se to opravdu neslo ve stejném duchu.

Ellinek
30.03.2020 4 z 5

Příjemné čtení, které má hloubku. Opět jsem druhý díl vnímala stejně jako první, jako osobní zpověď autora, který se potřebuje vypsat z toho všeho tlaku, ale i toho krásné. Líbí se mi, že ukazuje opačný pohled - většinou každý říká, že se toho autisté musí hodně naučit, ale ve skutečnosti bychom se v lecčem mohli učit my od nich. A právě nad tím se M. Selner ve svých zápiscích zamýšlí a ukazuje svět autismu lidem, jako jsme my. A já mu za to děkuji. :)

chrastova.m
22.03.2020 5 z 5

Jedním slovem: parádní počtení! Opět pan Selner nezklamal, druhý díl mě pobavil stejně jako první, takže za mě spokojenost :) doufám, že bude i třetí díl :D

drzá veverka
08.03.2020 5 z 5

Velmi poučné, vážné i vtipné. Neskutečná směs emocí, faktů a praktických poznatků že života lidí s autismem a všech kolem. Místy jsem se smála nahlas i přes to, že vlastně není čemu se smát. Doporučuji přečíst každému pro pobavení i poznání.

Knižní střípky
05.03.2020 5 z 5

Tentokráte se budu v hodnocení knihy opakovat a s velkou radostí opět pěji jen samou chválu stejně jako na první díl. I ve dvojce se panu Selnerovi povedlo pohladit mě po duši. Moc ráda jsem se zase začetla do těchto krátkých příběhů, které mají srdce. Autismus sám o sobě je velmi těžká diagnóza a nikdy bych si nedovolila ji zlehčovat, ale zde jsem měla velmi často úsměv na rtu. A opět hluboce smekám a obdivuji všechny, kteří se o takto postižené děti starají. A panu autorovi děkuji za další krásný výlet do tohoto světa.

SlamLenka
21.02.2020 5 z 5

Když na nějakou fakt hodně dobrou knihu navazuje další, vždycky je to risk, protože udržet laťku vysoko není jen tak. Martin Selner to ale zvládl na jedničku a já tak jeho příběhy opět zhltla jedním dechem. Tenhle smysl pro humor je mi velmi blízký a je úžasné, že si ho Martin dokáže udržet, i když si nedělám iluze, že občas to stojí hodně sil. Pomáhající profese už takové jsou, já to dala "jen" sedm let... Každopádně obrovské díky za knížku plnou lidskosti - rozhodně doporučuji!
PS: Miluju "Někdo tu nechal srdce." ♡

Prey
02.02.2020 3 z 5

První díl mě strhl víc, tohle je takový bonus.

a.k
20.01.2020 5 z 5

Výjimečná knížka fejetonů, ze které cítíte empatii a lidskost. I když mi některé popisované události vyvolaly úsměv na tváři a hřejivý pocit na duši, vím, že skutečnost kolikrát tak sluníčkově jednoduchá není. O to větší poklona autorovi.

SakuraLuci
16.01.2020 5 z 5

Jako vždy parádní počtení :-)

harena
13.01.2020 5 z 5

Knížka psaná srdcem, druhý díl stejně zajímavý, lidský, milý a humorný jako první. Chvilku jsem s autistickými dětmi pracovala a tak říkám: jen víc takových asistentů, učitelů a lidí s přístupem a chováním, jaký má Martin Selner. V jeho krátkých fejetonech se mi líbil jeho osobitý způsob podání, jeho humor, empatie i sebeironie. Určitě doporučuji k přečtení a těším se na jeho další knihy. Teď si s chutí dám sklenku chardonnay:))))))

lucy.sankova
11.01.2020 5 z 5

Skoro stejně výborné jako jeho prvotina...tady mi ovšem malinko chyběly hlubší myšlenky, které jeho první knihu Autismus & Chardonnay, skvěle doplňovaly :)

autismus česká literatura

Martin Selner