Autismus & Chardonnay 2: Pozdní sběr

Autismus & Chardonnay 2: Pozdní sběr obálka knihy
Mé hodnocení:

„Díky autismu nejste zákonitě ani sexy, ani geniální matematik, to je jen klišé z filmů,“ vysvětloval Martin Selner ve své prvotině Autismus & Chardonnay. Nyní pokračuje třeba tím, co vás autismus dovede naučit. „Začal jsem si uvědomovat, že co se zdá být snazší, nemusí být zároveň správné. Někdy je ve světě autismu prostě správné rajčata ze salátu vyndat, až když je salát hotový, než je tam vůbec nedávat.“ Selner píše s ironií a nadsázkou sobě vlastními, neutápí své příběhy v patosu, přesto život s autismem nijak nezlehčuje a uvědomuje si jeho tíhu. Někdy ji dovede vyléčit víno a Jesenka v akci, hlavní však je nezavírat oči před jinakostí a nebát se říkat si o pomoc. Pozdní sběr tak v tom nejlepším navazuje na předchozí Autismus & Chardonnay....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/417904/autismus-a-chardonnay-2-pozdni-sber-9di-417904.jpg 4.7238

Autismus a Chardonnay 2.

Fejetony, eseje, Literatura česká, Psychologie a pedagogika
Vydáno, Pasparta, Paseka

Kniha Autismus & Chardonnay 2: Pozdní sběr

LucyA7

Opět povedená knížka, možná ještě lepší než ta první.

DK197

AUDIOKNIHA: Co říct víc než to, co bylo řečeno u prvního dílu, tedy: "O autismu s nadhledem, humorem, ale i poučením a apelem na společnost. Většinou, když z blogu vznikne knížka, nejsem moc odvařená. Pro tento počin to neplatí. Bonus je to, že se to dá číst po kouskách i na přeskáčku jako bonboniéra. A vychutnáte si to pořád stejně." Liší se od sebe knihy nějak? Řekla bych, že nikoli, a to je dobře. Protože to znamená, že si autor drží stále stejnou skvělou úroveň. Zbývá jediné - doufat, že vyjde třetí část.

Musím jen podotknout, že u audioknih (vlastně je jedna se dvěma díly najednou) mě strašně tahal za uši hudební doprovod, ať jsem je zapnula, na čem jsem chtěla. Škoda. Ale přednes Davida Novotného byl bezkonkurenční, nemohli zvolit lepšího interpreta.

olina132

Skvělé pokračování :-)

poni

U Martina Selnera obdivuju jeho autentičnost, citlivost a upřímnou lásku k lidem. Číst jeho hořkosladké texty je pro mě vždy velké potěšení!

ydnac
01.11.2020

Skvělá kniha :-) stejně jako první díl. Po dočtení jsem volala kamarádce, která mi tuto knihu půjčila, neboť obě máme osobní zkušenosti s různým druhem postižení v našich rodinách a konstatovala jsem, že někdo se u této knihy usměje i když tomu třeba tolik nerozumí a někdo právě proto, že tomu rozumí :-) Obsah je bravurně podán, vtipně , ne s výsměchem ale s respektem k dětem, které jsou podle spousty lidí jiné, ale které také potřebují pochopení, uznání a lásku :-)

Domka901
23.10.2020

Selner to prostě umí napsat tak, že se vám chce děsně smát, zároveň se dojímáte a ještě k tomu vám až zatrne z toho, jak lidská neznalost, hloupost a stereotypy komplikují autistům (a jejich okolí) už tak dost složitý život. Prostě pecka!

Gooverka
10.10.2020

Co dodat, naštěstí je dvojka stejně skvělá, jako jednička. Zdálo se mi, že autor píše o "svých dětech" konkrétněji a moc se mi líbilo popsání životů dospělejších autistů. Jako u té první, i tu jsem se několikrát zasmála a po celou dobu obdivovala Martina, že nám autistický svět dokáže tak skvěle přiblížit.

Booky84
07.10.2020

Naprosto úžasná kniha. Autor je prostě skvělý a za to co dělá má můj obrovský obdiv.