Aurora plane

Aurora plane https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484448/bmid_aurora-plane-OVL-484448.jpg 5 160 160

Aurora série

Bez boje se nevzdají... doufejme! Druhý díl série Aurora od autorů Illuminae. Začněme špatnými zprávami: prastaré zlo bylo probuzeno. Dobré zprávy? Jednotka 312 je připravena všechny spasit. Snad. Jen nejdřív musí vyřešit pár drobností. Třeba klan grempů, který jim touží maličko pocuchat ksichty. Zástupy děsivých falešných agentů GIA, kteří se ze všech sil snaží zmocnit Auri. Nebo taky Kalovu naštvanou sestru, za kterou stojí syldrathská armáda. V galaxii zas bude pořádné horko – tahle skvadra v tom už ale umí chodit. Víceméně.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , CooBoo

Aurora Burning , 2020

Horselen
06.03.2022 5 z 5

Úplně na začátek musím vyzdvihnout rekapitulaci prvního dílu hned v úvodu. Parádní věc, pokud máte stejně špatnou paměť jako já. Obálka mě totálně uhranula (a co teprve obálka třetího dílu).
První díl se mi ale přece jen líbil o něco víc. Stejně tak i tady je kniha nabitá akcí a co se může pokazit, se pokazí. Nevěřila bych, že to někdy řeknu, ale možná je tam té akce až příliš. Na oddechové pasáže narazíte málokdy. Každopádně za ten konec bych zabíjela, jak to můžou utnout v tom nejlepším???

!SPOILER!
Kniha byla místy také dost předvídatelná. Už na začátku knihy mě napadlo, že Kal i Saedii jsou děti Hvězdovraha. Pár zvratů mě ale i tak překvapilo.

nofreeusernames
12.02.2022 3 z 5

3–4 hvězdičky… Chjo, jak to co nejlépe popsat a nic nevyzradit? No, zkusím to. Po minulém díle jsem měla dvě oblíbené postavy – Finna a Kala – a zbytek mi byl úplně ukradený. No a teď je to zas jinak. Kal je štěně a už mě neba, Finn si pořád drží vrchní příčky a najednou mě dost začal bavit Tyler, který má obrovský potenciál pro třetí díl, který, jak doufám, naplno využije (ne jak Kal, který je sice na obálce dvojky, ale stal se z něj přicmrndávač a ne posouvač děje). A strašně, ale fakt strašně mě štve Aurora! Doufám, že umře. #sorrynotsorry Dvojka je, co se týče množství akce, stejně našlapaná jako jednička, až máte občas pocit, že by to chtělo trochu přibrzdit a oddechnout si. Zas si ale nemůžete stěžovat, že by se nic nedělo a taky platí, že co se může pokazit, to se pokazí, nikdo to nemá jisté a čtenáře to udržuje na kraji židle. Ačkoliv byly v jedničce celkem jasně rozdané karty v oblasti vztahů, teď je to zas malinko jinak. Trochu mě štve, že ta nejmíň zajímavá postava je gay a nedali to někomu důležitějšímu (neštve mě LGBT tematika, štve mě, že je tam spíš proto, aby byla), ale zas si to Jay a Amie žehlí jednou bi postavou a faktem, že tihle dva s tím můžou obrovsky zamíchat (je to nepravděpodobné, ale přeju si, aby mě překvapili). Už bych na to asi měla být zvyklá, ale ta generální zápletka, která má až ezoterický nádech, mě fakt bolí! Tohle by bylo tak boží, kdyby to byla klasičtější scifárna, nebo aspoň víc „normální“ jako Star Wars (a když už píšu, že Star Wars je normální, tak si asi umíte představit, jak je tohle nenormální)… Vééélké plus na novou záhadu příběhu, která se vyřeší až ve finále, a která souvisí s obsahem deset let staré schránky v depozitu. Prosím, prosím, prosím, ať to má cool rozuzlení a není to ezo!

zuzak82
25.01.2022 4 z 5

Druhý díl se mi líbil o trochu méně než první. Děj plynule navazuje na předchozí díl. Jednotka 312 se musí vyrovnat se ztrátou jednoho svého člena, kterého pohltila Ra’haam, což je bytost skládající se z mnoha miliónu myslí, která chce ovládnout celou galaxii. Není čas na slzy, protože se musí pokusit získat zbraň, která Ra’haam zastaví. Auri se musí mezitím naučit jak ovládnout svou sílu, aby byla schopna tuto zbraň použít. Přitom se jednotka nesmí nechat zabít nebo v lepším případě chytit. Po krku jim jdou lidé ovládaní Ra’haam, přívrženci Hvězdovraha a vlastně skoro celá galaxie.
Kniha je to stále hravá, akční a se sympatickými hrdiny. Někdy mi už však přišli jejich průpovídky dětinské než vtipné. A děj se mi zdál někdy překombinovaný.
Prohlubují se vztahy mezi členy jednotky a na scéně se objevují i nové postavy (sestra Kala jménem Saedii). V tomto díle více prostoru dostává vztah Auri a Kala, takže už to nepůsobí tolik instantně jako v prvním díle. Pro příznivce romantiky se pak evidentně rodí i další milostné vztahy.
Máme tu jedno odhalení, které jsem čekala, ale překvapilo mě, že dotyčného všichni odsoudili, aniž by ho pořádně vyslechli a zamysleli nad jeho údělem, motivem nebo životem. No a konec je opět napínavý a useknutý. A nezbývá než čekat, co autoři vymyslí v posledním díle.
Hodnotím 85%.

ZapisnikTerky
22.01.2022 5 z 5

Tohle je prostě pecka. První i druhý díl jsou boží. Už teď se nemůžu dočkat třetího dílu. Humor, akce, romantická linka a širý vesmír. No bájo. Víc v mojí recenzi.

barbb8k
19.01.2022 5 z 5

Recenze na první i druhý díl:
Jakože... Prostě... Wow!
Od této (skoro) série jsem nečekala ledacos, ale toto vážně ne. Brala jsem, že to bude jedna ze spousty dalších young adult knížek, ale to jsem se vážně hodně spletla.
Už z dřívějška jsem věděla, že Jay Kristoff píše skvěle a když se k němu přidala ještě Amie Kaufman, bylo to dokonalé. Styl psaní, jakým autoři psali mi neskutečně sedl. Každý díl jsem nečetla víc, jak tři dny, jak moc to bylo čtivé a úžasně napsané.
Teď jsem se zarazila, protože jsem chtěla nějak zkráceně poslat ten fantastický svět, který autoři vytvořili, ale vážně netuším, jak to poslat v pár větách. Musí stačit, že je to pro mě jeden z nejpropracovanějších světů, co znám. Do popisů světů, planet, organismů a technologií jsem se zamilovala hned.

Říkám to rovnou, v této sérii jsou jedny z nejlépe popsaných postav, co znám. Tím, jak každý hrdina měl části ze svého pohledu, jak nám „představil“ svoji minulost, myšlenky a pocity, dokázala jsem se do každé z nich vcítit a zamilovat mnohonásobně více.

Romantická linka v obou dílech mi byla sice jasná už od začátku, ale vůbec mě to netrápilo, ba naopak. Čím více jsem pokračovala knihou, tím více se jejich vztah rozvíjel. Bylo to prostě kouzelné.

SHRNUTÍ PRVNÍHO DÍLU:
Už od začátku jsem se nemohla odtrhnout. Nenašla bych tu žádné mínusy, možná jen to, jak to bylo pro začátek trochu komplikované.
4,5/5⭐

SHRNUTÍ DRUHÉHO DÍLU:
Milionkrát lepší než první díl. Kdybych mohla dát víc hvězdiček než pět, rozhodně bych je dala.
Nemůžu tu zmínit ani jeden zápor, protože tu žádný ani nebyl.
(MOŽNÝ SPOIL.)
Sto padesát stránek před koncem jsem tušila, že už půjde všechno jen do kytek... Bohužel jsem měla pravdu...
(KONEC SPOIL.)
5/5⭐

Julinka679
07.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Čekání na druhý díl bylo nekonečné a tak se ani nedivím, že jsem knížku zhltla na "posezení".
Auroru jsem si zamilovala už v prvním díle ale teď se k ní přidal i Kal, který sice všem lhal ale i tak si za ním stojím, na toho mi nesahejte! :D
V tomto díle se setkáváme s Ešvárci, kteří pomohou Auroře ovládat své schopnosti tak, aby mohla použít zbraň, kterou zde Ešvárci zanechali. Zbraň sice naše skupina najde ale bohužel nachází i další spoušť, kterou není nikdo jiný než Kalův otec, který zbraň využívá už poměrně dlouho a Auri bude mít hodně co dělat aby proti němu obstála.
To, co mě ale vytočilo doběla je fakt, že kniha končí zrovna v tom nejlepším a tak si všichni budeme muset počkat na to jak finální bitva Auri proti Kalovu otci a vlastně i Kalovi nakonec dopadne... Dejte mi další díl, nejlépe hned, děkuji! :D

Od těchto dvou autorů nelze čekat nic jiného než skvělou jízdu a kvůli nim (nebo možná díky nim) bych potřebovala na hodnocení víc než 5*. Takže hodnotím 5* možnými a 15* nemožnými a naprosto doporučuji protože tohle je jízda, kterou si ráda dávám jako rereading poměrně často i s ostatními knihami těchto autorů (Nikdynoc, Akta Illuminae) :-)

Prokrastinuji
05.01.2022 4 z 5

Tohle duo autorů začínám mít fakt ráda :D První jsem četla Akta Illuminae, pak si odskočila k Nikdynoci (kterou psal Jay Kristoff sám), a pak se pustila do Aurory a teda za mě paráda.

Jako takhle nejsem kdovíjakej fanda do sci-fi - například číst takového Marťana pro mě bylo utrpení, ale sci-fi co spadá spíš do YA žánru? Jako třeba právě Akta Illuminae či Aurora? Sem s tím!

Připravte se teda na hodně charakteristický humor, který je pro tyhle dva autory typický, samozřejmě nechybí akce a skvělé postavy, se kterými jsme se seznámili už v prvním díle, ale ve dvojce se o nich dozvídáme další věci a máme šanci zase je o něco lépe poznat.

Očekávejte napětí, bitvy, trochu romantiky a hlavně pořádný cliffhanger.

Netrpělivě vyhlížím třetí díl T.T

VendelinkaC
02.01.2022 5 z 5

Skvělá jízda prostě. Ani chvilku na oddech :) byla jsem ráda i za "rekapitulaci" na začátku, mnohem líp jsem se chytla, když jsem první díl četla už před nějakou dobou. Líbilo se mi to moc, četlo se samo, no a ten konec?? Co, co? Potřebuju třetí díl, sakra!! :D

JitulHa
18.12.2021 4 z 5

Poté, co jsem první knihu ze série, zhltla takřka na posezení, pustila jsem se ihned do dalšího pokračování, které mělo naštěstí zrovna po vydání. Autoři opět dokázali přijít s příběhem plným akce, vzájemných rozmíšek i nebezpečí. Zárověň, ale nebrali pražádný ohled na nervy svých čtenářů, protože těch patových situací, tady bylo skutečně dost! Prostě si říkáte, jak z tohohle a pak zase tamtoho naše povedená partička hrdinů asi vybruslí, lze to vůbec? A co potom na ně jen může číhat v dalším koutu galaxie, která je stejně nekonečná jako sám počet možných alternativ. Je tahle mise natolik šílená, aby mohla vůbec skončit nějakým přijatelným způsobem? Jinými slovy, to čekání na závěrečnou část se nám bude zdát delší než milion světelných let!

Fortuna7
15.12.2021 4 z 5

Já teda musím říct, že oproti sérii Illuminae od autorského dua je Aurora takové slabé kafe, ale i tak mě to baví.
V tomto díle jsem si konečně přestala plést postavy, a to i díky tomu, že se nám odhalila minulost našich hrdinů.
Za mě to není úplně top sci-fi série, ale jsem zvědavá na závěrečný díl :-)
P.S. Vím, že to je kniha o které za pár let nebudu vědět, že jsem ji četla (natož abych věděla o čem to bylo), ale po náročném dni je to příjemný únik od reality.

KatChiss
09.12.2021 4 z 5

Výplňkový druhý díl? Ani náhodou! Troufám si říct, že je ještě lepší než první. Šestičlenná skupina, ze které mám Strážci galaxie vibe, se vypořádává s mnoha problémy. Pronásledují je snad všichni v galaxii, ale i přesto si jdou za svým cílem. Vše bohužel nejde jako po másle, musí se rozdělit. A ubývá jich jako lišek z té písničky o Budulínkovi. Je tu hodně napětí, silná láska, odhalení nepříjemného tajemství, bolest, sounáležitost, sarkasmus a mnohem více.
"Žádný vztah ani přátelství nedefinuje jen jediný okamžik. Je to souhra chvilek, které ti dva stráví spolu. Všechny ty drobné způsoby, kterými říkáme "mám tě rád/a" nebo "vážím si tě" nebo "jsi pro mě důležitý/á", to všechno se sčítá dohromady."
Dejte Auroře šanci získat si vaše srdce.

Sarah11
30.11.2021 5 z 5

Nemůžu si pomoct, ale já tuhle spisovatelskou dvojici zkrátka miluju.
První díl byl fajn, ale trochu jsem se motala v postavách, takže to nebylo úplně ono. Ale ten druhý? Tady můžu s klidným srdcem konstatovat, že to bylo (téměř) perfektní. Už dlouho jsem nezažila ten pocit, kdy se každý večer těšíte, až si konečně lehnete do postele a budete si číst. Ani zde samozřejmě nechybí charakteristický humor, který nemusí být šálkem čaje každého, ale mým rozhodně ano, skvělá parta postav (oceňuji, že jsme se dozvěděli i hodně informací z jejich minulosti), napětí, bitvy, ale i nějaká ta láska. Což je mimochodem asi jediný problém, který s touhle knížkou mám - ta romantika mezi Aurorou a Kalem nějak úplně neklape, nebo alespoň já jsem z toho neměla ten pocit. A Aurora, ač je to ona, kolem které se točí celý příběh, stále zůstává mojí nejméně oblíbenou postavou. Měla jsem pocit, že potřebuje neustále zachraňovat a ujišťovat, jak moc je skvělá.
Nicméně doufám, že závěrečného dílu se dočkáme co nejdříve, protože nevím, jak dlouho ještě po tom, co se stalo na konci, dokážu čekat...

katasokolov
17.11.2021 4 z 5

No a po roce je tu máme zase. Naše posádka ztroskopsanců je zpět!!!

Opět nechybí akce, napětí, odkrývání nových tajemství a samozřejmě naprosto brilantní a jedinečný humor spisovatelské dvojice.
Na závěrečný díl si autoři nechali dost munice a já budu nedočkavě vyhlížet stránky, kde se dozvíme, jak to dopadlo s našimi hrdiny, páč ne všichni na tom byli ve finále úplně good.

Tak snad to nakonec dobře dopadne a individualita triumfuje nad harmonií sjednocenou v jeden óbr organismus.

Tesset
08.11.2021 5 z 5

Opět něco úžasného. Jde vidět, že tato dvojice to v sobě fakt má a umí napsat dokonalý příběh. Celých 400 stran nechybí akce, při které se zároveň dostáváme pod kůži všem členům 312. Za mě super vykreslené postavy i celý svět. Tohle jsou scifíčka, která musí bavit všechny a vyvolávají silnou touhu sestrojit nějaký ten kosmický koráb a navštívit cizí rasy. Konec byl... konec byl. A šíleně navnadil na další díl. Jsem zvědavá čím překvapí, protože ze série Akta Illuminae víme, že o zvraty nemají autoři nouzi. A jako u prvního dílu - ach bože, Kal!

Jedinou výtku mám na českou redakci - Cooboo by vážně mělo zainvestovat do korektora. V poslední době je snad každá jejich knížka s tolika hrubkama, které jsou patrné i při běžném čtení.

Ale jinak... pecka!

Autoři knihy