Augustin Zimmermann

Augustin Zimmermann https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/293881/bmid_augustin-zimmermann-NsH-293881.jpg 4 147 39

Augustin Zimmermann, hlavní protagonista novely, jejíž děj se odehrává v šedesátých letech devatenáctého století, představuje až archetypální model nešťastného člověka. Zatímco svět kolem něj prodělává prudké změny průmyslové revoluce, produkuje a prosperuje, jeho rodina se potýká s existenční krizí, jež se v důsledku jeho alkoholismu a bezútěšného pokusu uspět v novém světě, stále zhoršuje. Augustinova nevyjasněná minulost, podivný neklid a lstivá povaha vrhnou temný stín na celou rodinu, která zabředává do stále větší beznaděje a propadá se hlouběji na společenské dno, odkud není cesta zpět. Děj tragicky vyvrcholí v tehdejším vyhoštěném pražském Josefově, místě bídy, jež byl po staletí uzavřeným židovským ghettem. Novela debutující prozaičky Zuzany Kultánové je inspirována skutečným příběhem Augustina Zimmermanna a jeho dětí, autorce se však podařilo na pozadí historických událostí a kulis staré Prahy zachytit nadčasový příběh o bláhové touze hlavní postavy vymanit se ze své přirozenosti a temných vášní, jež mají za následek řadu osudových chyb.... celý text

kerstyn
02.03.2019 5 z 5

Bída, špína, hnus, alkohol, násilí, beznaděj, nekonečný kolotoč slibů, nesplacených dluhů... jako bych četla Zabijáka od Zóly. Ale ne, tohle je parádní počin české autorky, který jazykem hladil na duši, ale jejím obsahem jí naprosto drásal.

Clarabel
19.02.2019 5 z 5

Hlavní hrdina je záporák par excellence, prvotřídní primitivní a věčně ožralé hovado, ale Kultánová by snad dokázala vybrousit diamant i z guána. Příběh je strhující a má spád, autorka využívá historické reálie a je naturalisticky věcná. Knížka chytne a nepustí a zaručeně ve Vás zanechá hluboký zážitek: hnus, šok, ale i hlubokou lítost a pocit marnosti. Klidně bych si knihu přečetla znovu.

Crimble
13.02.2019 4 z 5

Vlastně nevím, proč tuto knihu doporučit. Nic pozitivního se v ní neděje. Ale je skvělá. Autorce se podařilo na motivy skutečného příběhu napsat uhrančivou knihu, od které se nemůžete odtrhnout, ačkoliv s přibývajícími stránkami je stále jenom více tragická a bezvýchodná. (audiokniha na Vltavě, čte Kajetán Písařovic)

aralka
23.10.2018 5 z 5

Skvěle literárně zpracovaný příběh ze staré Prahy, který stojí na reálném základě s několika málo odlišnostmi... ve skutečnosti ty děti byly čtyři.... na Olšanském hřbitově najdete jejich hrob a na internetu celý ten příběh, pečlivě je to popsáno tady: https://zizkov-kpz.webnode.cz/zajimavosti/
Zuzana Kultánová dokázala na relativně malém prostoru a s obratně zvolenými jazykovými prostředky velmi autenticky a s husí kůži nahánějící gradací podat ten hnus, beznaděj, bídu a zmar, kterou kolem sebe vytváří během svého života sobecký alkoholik, mlynářský pomocník Augustin Zimmermann... dobové kulisy starého židovského města tomu dávají ty správné grády...

Renatecka
20.02.2018 5 z 5

Beznaděj, chaos, demotivace, neschopnost, hnus, lidské dno. Asi tak lze příběh vystihnout. Připomnělo mi to Zabijáka od Zoly. Takový horror podle skutečné události. Je mi z knížky hrozně smutno.

MichelleS
29.11.2017 3 z 5

Zajímavý, hodně smutný až ponurý příběh. Některé jazykové prostředky velmi zdařilé. Jinde se ale totéž omílá dokola (vlk v rouše beránčím) a stačil by jen náznak, místo vysvětlování znovu a ještě jinak a .... Občas mě z dobové atmosféry vytrhují drobnosti, neuvěřitelné dialogy.

fnoudek
17.09.2017 4 z 5

hóóódně syrový příběh.
...dětem i Augustinovi budou ještě chvíli růst nehty, než se zastaví i to.

Jana283
25.06.2017 4 z 5

Jedna z nejdepresivnějších knih, jaké jsem četla. Musela jsem ji na několik dní odložit než jsem sebrala sílu ji dočíst. Syrově posaný totální rozpad osobnosti alkoholika i jeho rodiny, který táhne na samé dno všechny kolem sebe. Absolutní beznaděj. Napsáno velmi pěknou češtinou.

InaPražáková
17.06.2017 3 z 5

Těžké čtení a těžké hodnocení. Stejně jako měl Zimmermann pozitivní chvíle a dlouhé pády, měla dobré a chabé stránky celá kniha. Škoda moderního (místy dokonce anachronického - výraz lolitka ve druhé polovině 19. století ještě nikdo neznal) a nemístně odborného jazyka, pokud je vnitřní řeč dělníků psaná jazykem vzdělance, vzdaluje mě to procítění jejich bídy. Velký důraz a hodně prostoru je věnováno rodinné psychologii a opět - je popsána příliš bezchybně, příliš přímočaře, jako výklad z odborné učebnice. A kdyby si snad čtenář ani pak nebyl jistý, proč Františka bije své děti a proč ji děti neposlouchají, následuje často vysvětlení uvozené "a proto". Ne úplně zanedbatelný počet chyb technických (redaktor občas zaspal) mě také mrzel.
A přitom umí Kultánová vymýšlet neotřelé metafory a krásně pracovat s paralelami, popisy vidin a přeludů jsou opravdu živé a popis postupného úpadku až na úplné dno strhující.
Vcelku - historická věrnost je vynikající, ale postavám jsem nedokázala věřit, že nejsou jen umělé neživotné ilustrace z lekce dějepisu.

cecetka
12.06.2017 4 z 5

Nemuzu dat 5* Bylo to tak depresivni a frustrujici. Hrozny pribeh :-(
Tohle fakt nebylo cteni pro me. Ale chapu, ze kniha byla ocenena, protoze je skvele napsana.
Tato kniha patri do tzv. tezke literatury. Hodne tezke.

KrystofJuzko
11.06.2017 5 z 5

Je až zarážející, jak ušlechtilým jazykem se dá napsat takto drsný příběh. Bezvýchodný život alkoholika, jež s sebou dolů stahuje i svou rodinu, mě zaujal více než většina knih, co se mi letos dostaly do ruky. Je nutné vyzdvihnout i mistrovský popis Prahy na pozadí průmyslové revoluce 19. století.
Augustin Zimmermann je doopravdy skvostem české prózy jednadvacátého století.

katrinna
02.06.2017 2 z 5

Kniha se mi bohužel nelíbila a to především proto, že mi přišlo opravdu zbytečné neustále opakovat (i když jinými slovy) všechny negativní vlastnosti hlavního hrdiny. Poté, co jsem si to přečetla již poněkolikáté, se podobná charakteristika objevila zase o pár stránek dál znovu. Tak nevím, možná to tak někomu vyhovuje, ale mě už to přišlo zbytečně moc. Stejně tak popis toho, jak to má žena hl. hrdiny težké. Pořád a pořád dokola. Knihu jsem několikrát odložila, ale abych mohla být objektivní v hodnocení, tak jsem ji dočetla. Pořád jsem doufala, že v ní najdu něco, co mě přeci jen přiměje nechat si ji a po čase se k ní vrátit, ale bohužel se tak nestalo.
Ocenit ale musím vylíčení bezútěšné doby i prostředí, ve kterém se postavy pohybují. Bohužel to ale můj celkový dojem z knihy nevylepšilo.

hs777
28.05.2017 5 z 5

Nádhernou, noblesní češtinou popsán tragický příběh sobeckého, zatrpklého a zlého Augustina Zimmermanna a jeho rodiny, tolik krásných slov a vět, které stejně nedokáží skrýt prázdnotu a temnotu jeho duše. Letošní Cena Jiřího Ortena Zuzaně Kultánové patří právem.

V28
19.05.2017 5 z 5

Možná povinná četba pro ty, kteří si dnes stěžují na to, jak je život těžký.
Vždycky tu budou lidi jako Augustin Zimmermann, lidi kteří vždy budou dávat vinu ostatním za svůj zpackaný život a nezbývá než doufat, že jen málo z nich, ho dokáže zakončit tak šíleným způsobem. Opravdu temné, ponuré a bezútěšné čtení, ale také skvěle zachycená atmosféra chudých čtvrtí Prahy té doby. V knize najdete i spoustu dalších informací o Praze devatenáctého století, takže rozhodně doporučuji. Od narození žiju na Žižkově, ale o této události a případu A. Zimmermanna nebo o tom, že se Žižkovu a Vinohradům říkalo Viniční hory, jsem nevěděl vůbec nic. Díky autorce a budu se těšit na její další knihy.
Pro ty, kdo chtějí ještě víc informací super odkaz u komentáře Nartaya

Locika
13.05.2017 4 z 5

Temné, ponuré, bezútěšné... O to víc, že autorka vycházela ze skutečných příběhů.

Torey
12.04.2017 5 z 5

Vynikající čtení! Dokonale popsaný vnitřní svět alkoholika a popis rozpadu osobností obou manželů. Navíc zasazeno do historického kontextu a prostředí "naší" Prahy. Super!

lencin
13.03.2017 3 z 5

Bezútěšné, absolutně bezútěšné. Vyborná prvotina popisující polovinu 19.století v dělnické a chudinské Praze.

Janek
20.10.2016 4 z 5

Chudoba, špína a beznaděj... a je jich tolik, až vám zalezou pod nehty. Zuzana Kultánová má podmanivý styl, přesto se mi zdála novela místy zbytečně natahovaná (aby to stačilo na knížku). Možná by textu prospělo, kdyby byl proškrtán a zbylo by z něj pouze na povídku.

Alilka
08.10.2016 4 z 5

Na to, že je to drsný příběh, čte se kniha velice dobře, díky elegantnímu stylu autorky.
Když pátráte po předcích, začne vás zajímat historie. Přiznám se, že po této knize jsem sáhla proto, že mě zajímá vše z té doby. Baví mě objevovat jak naši předkové žili. Augustin Zimmermann, je temná, smutná kniha o osudu jedné rodiny, která je inspirovaná skutečnou událostí, která byla mnohem horší než jak je popsaná v knize. Myslím ale, že se začínající spisovatelce Zuzaně Kultánové podařilo v její prvotině dobře popsat a vystihnout dobu, ve které se tento děj odehrává a přiblížit čtenáři jak se to všechno tenkrát asi odehrálo. Jediné co mě zarazilo při čtení této knihy bylo, že na tu dobu měla rodina nějak málo dětí, nevím proč tuto skutečnost spisovatelka změnila, protože ve skutečnosti měli dětí pět. V knize jsou uvedeny jen dvě děti.
Samozřejmě jsem po přečtení knihy pátrala na netu, jestli neobjevím nějaké informace o této skutečné události, a objevila.