Atlasova šestka

Atlasova šestka https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501197/bmid_atlasova-sestka-9O8-501197.jpg 3 255 255

Atlasova šestka série

Kniha Atlasova šestka od Olivie Blakovej, oceňovaná senzácia BookToku, je pútavá temná fantasy odohrávajúca sa v univerzitnom prostredí s kultovým statusom a číta sa ako spojenie Tajného príbehu s The Umbrella Academy. Alexandrijské spoločenstvo stráži stratené vedomosti najväčších starovekých civilizácií a je najvýznamnejšou tajnou spoločnosťou magických akademikov na svete. Tí, ktorí si vydobyjú miesto medzi Alexandrijčanmi, si zabezpečia moc, prestíž a život v bohatstve, o akom sa im ani nesnívalo. Každých desať rokov je vyvolených len šesť najvýnimočnejšie nadaných mágov a tí sa môžu uchádzať o zasvätenie. Vstúpte do posledného kola medzi týchto šiestich: Libby Rhodesová a Nico de Varona, nedobrovoľné polovice nepochopiteľného celku, podivuhodne ovládajú každý prvok fyzického sveta. Reina Moriová, naturalistka, ktorá dokáže vytušiť jazyk samotného života. Parisa Kamaliová, telepatka prekonávajúca hlbiny podvedomia, sa vie pohybovať vo svetoch vnútri ľudskej mysle. Callum Nova je empat, no je ľahké pomýliť si ho s manipulatívnym iluzionistom schopným ovplyvniť intímne fungovanie ľudského vnútra. A napokon je tu Tristan Caine, ktorý dokáže vidieť cez ilúzie novú štruktúru reality – táto schopnosť je taká vzácna, že ani on, ani jeho rovesníci nedokážu celkom predvídať jej dôsledky. Keď záhadný Atlas Blakely naverbuje svojich kandidátov, povie im, že majú jeden rok na to, aby sa kvalifikovali na zasvätenie. Šesť potenciálnych zasvätencov bude bojovať o to, aby prežili ďalší rok svojho života, a ak dokážu, že patria k najlepším, väčšine z nich sa to aj podarí. Väčšine z nich.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Zelený Kocúr

The Atlas Six , 2020

lotofhs
08.12.2022 3 z 5

Moc jsem se těšila na tuhle knihu, ale bohužel mě zklamala. Autorka se více zajímá o postavy, ty jsou vykresleny výborně a jsou super. Ale co se týče děje, tak nemohu říct, jednu zásadní věc, kterou bych si pamatovala z knihy. Jediné, co mi utkvělo v hlavě je, jedna scéna, kdy bylo více akce, ale jinak příběh totálně stagnoval. Mělo to potenciál na hodně dobré fantasy, vykreslený svět, celkově nás zavést do děje, co postavy dělají, proč... příběh je prostě nedotažený a konec mě nějak neohromil. Na to, že jsem čekala na tuhle knihu hrozně dlouho, ke konci celkem zklamání. Nevím jestli půjdu do dvojky.

Ticiana
28.11.2022 3 z 5

Podle obálky jsem čekala něco epickeho. Ale ono bohuzel ne… postavy byli docela fajn, ale nemohla jsem úplně podchytit, co vlastně delali. Spis me zajímal konec a ani ten nebyl dotahnutej.

kytarka
28.11.2022 2 z 5

Záměr knihy není špatný. Příběh na kterém stojí kniha by mohl být super. Nicméně za mě se tohle nepovedlo. Obálka knihy je nádherná, ale tím končím.

Vknihách
23.11.2022 4 z 5

Dávno som s jednou knihou nestrávila toľko času ako práve s touto.Niežeby bola zlá,to vôbec!Začítala som sa od prvej stránky,a to bez problémov.Autorka ma nenechala tápať v cudzom prostredí s cudzími postavami.Venovala sa ich spoznávaniu.Mala som možnosť zoznámiť sa so šesticou najtalentovanejších ľudí sveta oplývajúcich magickými schopnosťami. Veľmi ma to bavilo.Okrem mien a charakterov mi autorka ukázala v akom prostredí hlavné postavy žili.Atlas však stále zostával záhadou.Po tom,ako sa všetci stretli v centrále Alexandrijského spoločenstva,sa začali diať veci.Ak očakávate akciou prepchatý príbeh,rozhodne sa kroťte.Táto fantasy sa radí skôr k filozofickej.A vlastne s tým som mala najväčší problém.Ani nie tak s teóriami,ktoré postavy pretvárali do praxe,to bolo priam fascinujúce.Mne dosť prekážali vsuvky vnútorných monológov,rôznych teórií,či skoky v čase(vracanie sa k udalostiam,ktoré sa stali dávnejšie)v priamej reči.Niekoľkokrát sa mi stalo,že som popri dumkách postáv zabudla,o čom sa zhovárali,takže som si musela opätovne vyhľadať priamu reč,preskočiť niečie myšlienky a”napojiť”sa na pokračujúcu debatu.Okrem tejto maličkosti mi prekážalo,že autorka,čo sa týka vzťahov medzi postavami,len rozbabre a nechá tak.Ja som skôr čitateľ,ktorý potrebuje všetko čierne na bielom,nerada si domýšľam.Mali sme tu dokonca niekoľko vzťahových liniek,no všetky boli účelové(rozumej, intrigy v plnom prúde,prečo nevyužiť aj sex na dosiahnutie svojich cieľov)…
Ale teraz k pozitívam.Postavy sú charakterovo tak rozdielne,že striedanie pohľadov v kapitolách vás bude náramne baviť.Každého magická schopnosť je jedinečná,každý ju využíva inak a autorka s nimi vie pracovať rafinovane.Blake vytvorila originálny svet,majstrovské taktizovanie a intrigovanie,zaujímavé vzťahy medzi postavami,famózne”triky” a ilúzie,veľa tém a tajomstiev ale zostalo otvorených….V závere však nastali také zvraty, že až!
Aj keď mám výhrady, boom okolo tejto knihy je vskutku oprávnený. Je brutálne premakaná a verím, že viacerým štýl autorky ulahodí viac ako mne.

KatChiss
23.11.2022 4 z 5

Atlasova šestka byla jednou z mých nejočekávanějších podzimních knih. Už jen ta obálka a barevná ořízka upoutala mou pozornost
Tahle kniha není jedna z těch, kde akce střídá akci a vy napjatě čekáte, co se zase pokazí. Její tempo je pomalejší a klidnější. Řeší spoustu filozofických témata skrývá magii a tajný spolek, do kterého je vybráno šest mladých lidí, ale místo dostane jen pět z nich.
Jsou knihy, které táhne děj. Jiné zase svět s magický systém. V tomto případě jsou to postavy. A to já můžu. Vlastně potřebuju. Postupně se s jednotlivými postavami setkáváme a poznáváme jejich schopnosti. Některé jsem si oblíbila hned na začátku, s jinými mi to trvalo trochu déle a jednu z nich jsem si neoblíbila vůbec. Ale to nevadí, záporáci jsou potřeba.
Tahle kniha se vám bude líbit, pokud máte rádi komplexní postavy, které se v průběhu příběhu vyvíjí. Pomalejší tempo. Vyprávění z více úhlů pohledu. Magii. Příběhy, kde se postavy něco učí a jsou nuceni spolupracovat. Intriky, humor a sarkastické komentáře.

lenousek.n
22.11.2022 1 z 5

Pro mě bohužel zklamání. K postavám jsem si za celou dobu čtení nevytvořila vztah, možná jen k Libby a Nicovi. Ostatní mi splynuli do jedné nezajímavé postavy. Nejvíc mě v podstatě bavila poslední kapitola.
Kniha je napsaná i formou vnitřního dialogu postav a zároveň autorka používá spoustu dovětků, které jsem musela pak přeskakovat, abych si udržela myšlenku o hlavním ději. Podle synapse jsem měla velké očekávání a těšila jsem se na ní, bohužel jsem jí dočetla jen proto, abych věděla rozuzlení a nechtěla jsem to vzdát. No, jsem ráda, že to mám za sebou…

Eslem
21.11.2022 1 z 5

Rádoby originální, dechberoucí a tajemné, ale pod povrchem prvoplánové a otravné. Úvodní nudný a plytký dialog mezi Libby a Nicem myslím dost dobře vystihuje "potenciál" O. Blakeové. Pokud bylo úmyslem vytáhnout všechny nesympatické postavy ze Sexu ve městě a sepsat s nimi Foucaultovo kyvadlo, autorka se silně přecenila.

keselylenka
18.11.2022 2 z 5

Bohužel, přes velký potenciál příběhu, nakonec propadák. K postavám jsem si neudělala vztah a co hůř necítila jsem skoro žádný vztah mezi nimi. Žádná chemie. V příběhu jsem se extrémně ztrácela a přiznám se, že jsem mu místy až nerozuměla. První půlku jsem vydržela hlavně kvůli prostředí knihovny, ale i té tam bylo nakonec tak málo, že druhou půlku už jsem jen přeskakovala, abych věděla, jak to dopadlo.

Ajinka126
17.11.2022 3 z 5

Zklamání roku 2022. Myslím, že i 3 hvězdičky jsou velmi štědré hodnocení.

Začátek je hrozný, protože představení světa nebo magického systému se nekoná. Prostě začnete řešit průměrné milostné a životní problémy mladých lidí. Hlavních postav je na úvod moc. Bylo velmi težké udržet krok a neztratit zájem o knihu a její děj.

Druhá polovina knihy byla sice lepší, ale konec byl takový malinko cringe až mi z toho bylo trapně. Protože působí účelově tak, že si autorka řekla: "teď udělám cokoliv, jen abych šokovala. Je jedno, jestli to zapadá nebo ne. "

V sérií rozhodně dál pokračovat nebudu a pochybuji, že někdy něco dalšího od autorky zkusím. Nelíbí se mi, jak zbytečně popisuje sex a stráky okolo něj. Jako by klouzala jen po porvchu a chtěla se "modernímu čtenáři" zalíbit. Bez toho bych se obešla.

Tuti
06.11.2022 4 z 5

Tak musím přiznat, že jak jsme byla navnaděná, tak do půlky to bylo velké čekání...
Pak se to konečně zlomilo a musím zaklepat, super!

Takže s chutí do dalšího dílu ;-)

Kikina182
05.11.2022 5 z 5

Atlasova šestka je příběh, který autorka pojala velmi originálně. Už samotný styl psaní na mě spíše než beletristicky filozoficky. Je to neobvyklé, ale moc se mi to líbí. Obzvlášť v kombinaci s příběhem, který se vlastně odvíjí od postav a je vypravován v podobném duchu. Je spíše popisný až filozofický než akční, ale za mě to skvěle funguje. Moc se mi líbí i to, že je na relativně malý prostor nahuštěno hodně zápletek, které ale spolu souzní a zároveň ukazují, že navzdory stylu psaní a podstatě příběhu rozhodně není statický. Navíc je v něm plno zvratů a nečekaných překvapení. A ztvárnění postav se vůbec nic nevyrovná.

Za mě se tedy jedná o originální knihu v každém smyslu toho slova. Mám dojem, že pro mnohé bude nezvyklost knihy příliš, ale za mě to byl skvělý tah, díky kterému vznikla opravdu povedená kniha, kterou můžu jedině doporučit.

SuzieHipston
28.10.2022 1 z 5

Nečekala bych, že mě tahle kniha tolik zklame. Původně jsem si ji koupila, protože na ni byly dobré recenze a byla všude tolik propagována (hell yeah reklama opravdu zafungovala). Obsahuje témata, která jsou atraktivní, ale bohužel nenaplnila má očekávání a za mě jí něco chybělo. Celkově ji za mě perfektně vystihuje slovo „nedotažená”.
Ať už se jedná o to, že jsem si vcelku těžko utvářela obrázek o jednotlivých postavách, nebo samotný konec. Celkově mi přijde kniha taková neučesaná, nedotažená, neuspořádaná… Jako by chtěla autorka vychrlit všechno najednou. Děj je postavený na rádoby psychologické hře účastněných, ale ve výsledku tam není takový ten wow efekt, který by byl na místě. Spíš bych řekla, že si kniha v daný moment získala moji pozornost, ale ve výsledku to byl takový pokus, jak mě u čtení ještě udržet a nic víc.
Autorka si podle mě ukousla zbytečně velké sousto, které tomu ubralo na gradaci. Možná bych si všechna ta těžká a rozsáhlá témata rozprostřela spíš do série, než do jedné knihy. Všechno je to zbytečně smrsknuté. Víc bych se zaměřila a představení a vývoj postav a košatější seznámení s tématy, která bych následně rozebírala. Rozhodně by se hodila i nějaká osa nebo aspoň nějaká vodítka, která by pomáhala se lépe orientovat nejen v čase, ale i v postavách.
Vizuálně potvrzuje kniha pravidlo „nesuď knihu podle obalu”, protože ač je hezky vizuálně zpracovaná, tak to úplně nesouvisí s dějem, a i když obsahuje obrázky některých postav, tak se můžeme jen domnívat, kdo na nich konkrétně je.
Za mě je to kniha s velkým promrhaným potenciálem a vzhledem k rozporuplným reakcím bych se při její koupi hodně rozmýšlela. Aby se vám kniha opravdu líbila, musíte být nejspíš na stejné vlně jako autorka (byť mě obsažená témata zajímají, tak se nejspíš vlním někde jinde :)).

ydnac
25.10.2022 4 z 5

NEJDE JEN O KNIHY, ALE O OTÁZKY A ODPOVĚDI

Otázek má šestice vyvolených medeiánů opravdu hodně.
Všichni mají nadpřirozené schopnosti - umějí číst myšlenky, emoce, hýbat předměty, měnit podobu a spoustu dalšího.
Byli vybrání Alexandrijskou společností, která ukrývá vědomosti světa.
Jen pět jich však bude zasvěceno společnosti...

Na tuto knihu jsem byla hodně zvědavá. Líbí se mi prostředí knihovny. Oblíbila jsem si Varonu, Rhodesovou a Reinu, ale vlastně zajímavý jsou i ostatní a určitě skrývají víc než zatím víme.
Pravdou je, že se mi to moc dobře četlo, ale něco tomu přeci jen chybělo.
Možná víc akce, anotace slibuje roční boj o život , ale všichni převážně čtou, debatují, polemizují a intrikují, občas se snaží o nějaký pokus.
Bavila mě i Parisa (telepatka), která rovnou odpovídala na otázku, která ještě nepadla nahlas :-)
Bavilo mě soupeření, ale i spolupráce Nica a Libby :-)
Konec mě tedy překvapil a doufám, že bude další díl :-)
Celkově bych řekla, že je to dobrá fantasy, ale asi hodně záleží co od knihy čekáte a možná bych doporučila, nečíst tentokrát anotaci.

SedllY
21.10.2022 1 z 5

Čekal jsem od téhle knihy dost, ale kdo by nečekal, když je všude takový hype? A výsledek? Skončil jsem v polovině a už nechci číst dál, nic mě netáhne. Je mi úplně jedno, jak tahle ukecaná blbina z prostředí Alexandrijské knihovny dopadne. Svět, magie a celek za mě vůbec nefunguje. Uděláte nejlíp, když sáhnete jinde.

Luccinda
18.10.2022 4 z 5

Atlasova šestka spadá do subžánru “dark academia”, což už samo o sobě je pro spoustu čtenářů důvod, proč se do knihy pustit. Mě lákalo spíše prostředí Alexandrijské knihovny a boj šesti kandidátů o prestižní místa v tajném magickém spolku.

Tahle fantasy je postavená hlavně na postavách. Čtenář postupně poznává všech šest uchazečů, dozvídá se více o jejich schopnostech a dovednostech. Charaktery postav jsou perfektně vybudované, spousta z nich má za sebou nějakou temnou minulost a v příběhu můžeme pozorovat, jak se hrdinové postupně vyvíjí a jak se mění vztahy mezi nimi. To jsem si opravdu užila!

V příběhu mě překvapila spousta dějových zvratů, které se objevují hlavně ve druhé polovině knihy. Ale akční jízdu nečekejte, Atlasova šestka nemá komplikovaný děj a opravdu se zaměřuje především na postavy. To mně osobně nevadilo, ale někomu to určitě sednout nemusí. Já bych knize vytkla jen nedostatečně využitý potenciál Alexandrijské knihovny, čekala jsem, že bude hrát v příběhu větší roli. Ale jsem spokojená a těším se na další díly!

Kni-holka
18.10.2022 4 z 5

Tuhle knížku můžete brát jako takový filosofický spis. Sice se jedná o fantasy příběh z naprosto úžasného prostředí - údajně zničené Alexandrijské knihovny - ale možná právě tato skutečnost dala autorce Olivii Blake možnost rozvést své filosofické myšlenky.
Každý máme ve své hlavě spoustu kostlivců nebo démonů. Můžeme ale uzavřít dohodu s ďáblem, pokud výměnou za to dosáhneme svého? Čeho jste schopni, abyste se dostali mezi nejlepší? Zabili byste třeba? Před těmito otázkami stojí šestka nejlepších medeiánů na světě, kteří byli vybráni utajenou Alexandrijskou společností, aby se stali jejich členy. Jenže to se povede jen pěti z nich. Jednoho musí eliminovat.
Byl to naprosto divoký výlet do duší a myslí šesti téměř zničených individuí a jejich filosofické debaty mě kolikrát přiměli přemýšlet o svém vlastním životě.

Paji21
14.10.2022 3 z 5

Koupi knize jsem podlehla kvůli vlně její propagace všude na internetu a sociálních sítích. Abych pravdu přiznala, jsou pro mě vkusné obaly knih důležité, a tak mě Atlasova šestka zaujala. Měla jsem asi velká očekávání. Začátek děje mě úplně pohtil, je to rychlé, svižné a čtivé. Postupem času ale začnou témata knihy těžknout, pomalu na každé stránce jsem si některé filosofické myšlenky musela pročítat alespoň 4x, a ani tehdy jsem nepochopila co tím chtěl básník říci. Děj se zpomaluje, většinu knihy se nic neděje. Až ke konci začne zápletka trochu zrychlovat, ale to nám je k ničemu, protože pak kniha po pár stranách končí, s otevřeným koncem. Dějový obrat na konci knihy mě spíše zamrzel.. Nelituju, že jsem Atlasovu šestku přečetla, nicméně nebude patřit na seznam knih, ke kterým bych se ráda vrátila.

Iva095
13.10.2022 4 z 5

První co mě zaujalo byla obálka a ta krásná ořízka. Knížka se četla vcelku dobře, ale dlouhou dobu mi trvalo než jsem se dokázala alespoň trošku seznámit z hlavními postavami, protože jich je šest takže mi to dalo celkem zabrat. Když už jsem se konečně ponořila do děje kniha byla u konce. Doufám, že v druhém díle se toho dozvíme více o Alexandrijské společnost. V tomto díle jsem se seznamovala hlavně z postavami.

Jenny46
13.10.2022 3 z 5

Uf teda trvalo mi delší dobu, než jsem se dostala do děje mám z knihy zvláštní pocity...
Kniha se soustředila na šest hlavních postav a už hned od začátku mě přišlo, že úplně nechápu co čtu, asi jsem měla velké očekávání a přišlo zklamání vůbec mi nesedl styl psaní. Přitom mám ráda fantasy, filozofické diskuze, fyzikální teorii a neznámou magii, ale působilo to zmateně a těžko se četlo - opravdu jsem bojovala s knihou týden a vracela se i nazpátek a četla znovu...
Snad ocenění moje vnučka a kniha se ji bude víc líbit, hodnotím 3*

nada3314
12.10.2022 4 z 5

3,5*
Kdyby existovala soutěž krásy knih, tak tato kniha by dle mě vyhrála první místo! Takhle vymazlenou knihu do posledního detailu už jsem dlouho neviděla. Škoda jen, že ještě nevyšla se zlatou ořízkou, jak bylo plánováno, tak to bych ji poslala rovnou na Miss World. Černo zlatá kombinace ve spojení s překrásnými ilustracemi je prostě pecka!

Nejsem cílová skupina, ale proč jednou za čas nezkusit něco nového? Dark academia fantasy je pro mě totálně neprobádané území. Celý ten magický svět i jeho postavy byly zajímavé, jen jsem čekala více akce, více bojů a možná i nějakou tu romantickou linku. Začátek byl pro mě úplně skvělý! Seznamování se s každou postavou zvlášť, to mě bavilo hodně. Pak když už se příběh měl rozjíždět, tak jsem ztrácela pozornost. To co jiní považují za parádní, já jsem se nudila. Konec to trochu zachránil, ale taky jsem byla překvapená. Jak se mi to často nestává, tak jsem to tušila :D Takže i o toto závěrečné antré jsem se ochudila.

Příběh mě každopádně překvapil, byl úplně jiný, než jsem si představovala, skvěle originálně podaný to se musí nechat! Autorka určitě umí psát, ale na mě toho filozofování a kombinování bylo moc. Opravdu to není kniha, kterou slupnete jak malinu. Chce to si vyšetřit trochu času a neztratit pozornost. Pro fanoušky tohoto druhu fantasy jak dělané!